Funkcjonalne wyposażenie garażu
By garaż stał się prawdziwym królestwem mężczyzny, musi mieć odpowiednie rozmiary, wytrzymałą podłogę, funkcjonalne wyposażenie, a także być właściwie oświetlony i ocieplony. Dzięki temu będzie nie tylko miejscem parkingowym dla samochodów, ale także na przykład domowym warsztatem. Zobacz, jak urządzić garaż dla nowoczesnego mężczyzny...
Ile miejsca zajmuje garaż
Wymiary garażu
- Wygodny garaż to taki, który zapewnia wystarczająco dużo miejsca naszemu autu oraz pozwoli na swobodną komunikację. Jednak minimalne, określone przez przepisy wymiary – 2,7x5,5 m – nie pozwolą mu na pełnienie dodatkowych funkcji. Może też zabraknąć miejsca na swobodne manewrowanie autem, a w konsekwencji dojść do uszkodzenia karoserii.
- Gdy garaż będzie miał szerokość 5 m, przy jednej z bocznych ścian można zrobić miejsce na rowery, motocykl lub narzędzia ogrodowe. Gdy przy ścianach jest więcej miejsca, warto zamontować na nich metalowe półki lub ustawić regały gospodarcze.
- Jeżeli garaż ma być mekką pana domu, dobrze jest przewidzieć miejsce na warsztat lub niewielką narzędziownię. Rozsądnie obok garażu zaplanować też w.c. lub przynajmniej bieżącą wodę. Umywalka w garażu pozwoli na pozbycie się smaru, zanim majsterkowicz wejdzie do domu (fot. IKEA).
foto: IKEA
Ubezpieczenie domu w budowie
Dom w budowie jest słabiej dozorowany, instalacje techniczne są dopiero w trakcie wykonywania, a ich uruchomienie wiąże się z podwyższonym ryzykiem zniszczeń...
foto: Andrzej T. Papliński
Ocieplenie garażu
Ocieplenie i ogrzewanie garażu
- Jeżeli w garażu spędzamy sporo czasu, powinien być on wystarczająco ciepły. Ściany powinny być zaizolowane termicznie styropianem lub wełną mineralną jak pozostała część domu (jeśli garaż jest w bryle domu).
- Jeżeli mamy garaż wolno stojący, dla komfortu nawet krótkiego w nim przebywania zimą warto również rozważyć ocieplenie jego ścian.
- Dodatkowo garaż może być ogrzewany – zwłaszcza jeśli przewiduje się tam majsterkowanie nawet w zimie. Aby nie marnować cennej energii, na czas naszej nieobecności lub na noc grzejnik można całkowicie wyłączyć.
- Kupując bramę garażową, najlepiej upewnić się, czy ma ona izolację termiczną – ze styropianu w przypadku bram uchylnych lub pianki poliuretanowej w przypadku bram segmentowych i rolowanych (fot. WIŚNIOWSKI).
foto: Wiśniowski
Wygodna brama garażowa
Brama garażowa
- Brama garażowa powinna mieć co najmniej 2 m wysokości i minimum 230 cm szerokości lub 480 cm w przypadku garażu dwustanowiskowego – tylko wtedy zapewnia wygodny wjazd i wyjazd samochodem, a także minimalizuje ryzyko uszkodzenia karoserii auta.
- Brama w nowoczesnym garażu musi być wygodna w obsłudze oraz zajmować jak najmniej miejsca zarówno w garażu, jak i przed nim, zwłaszcza jeśli na podjeździe nie ma zbyt dużo wolnej przestrzeni. Najlepiej sprawdzi się tu brama segmentowa, która otwiera się do góry (chowa się pod sufitem pomieszczenia). Jeśli zaś zależy nam na wykorzystaniu przestrzeni pod sufitem, na przykład na funkcjonalne półki, to lepiej zdecydować się na bramę rolowaną, której pancerz w czasie otwierania chowa się w kasecie umieszczonej w nadprożu lub za nim.
- Brama garażowa to również mniej oficjalne wejście do domu. Powinna być zatem na tyle bezpieczna, aby chronić nas przed włamaniem. Najbezpieczniejsze są bramy ciężkie o sporej grubości z pancerzem z blachy stalowej albo aluminiowej (fot. HOERMANN).
foto: HÖRMANN
Przechowywanie w garażu
Przechowywanie w garażu
- W garażu do wykorzystania są nie tylko przestrzeń podłogi, ale też sufit i ściany. Na ścianach zwykle zawieszamy narzędzia ogrodnicze, akcesoria samochodowe, często sprzęt sportowy i rowery. Pod sufitem garażu można podwiesić duże, ale płaskie przedmioty, na przykład deskę surfingową czy też bagażnik samochodowy.
- Wieszane na ścianie lub pod sufitem przedmioty powinny być stabilnie zamocowane – służą do tego haki i zaczepy produkowane z myślą o konkretnych sprzętach.
foto: Piotr Mastalerz
Oświetlenie garażu
Oświetlenie garażu
- Okna w garażu dostarczą bezcennego, a do tego darmowego światła dziennego. Pozwolą zaoszczędzić na kosztach energii, zwłaszcza gdy gospodarz sporo czasu spędza w garażu na majsterkowaniu czy naprawach. Najlepiej, jeśli okno będzie usytuowane w górnej części ściany garażu – wpuści więcej światła niż to na wysokości wzroku.
- Okno to również newralgiczny element, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Często złodziej dostaje się do domu właśnie przez garaż, a nierzadko przez umieszczone w nim okno. Decydując się więc na naturalne doświetlenie garażu, lepiej wybrać kilka mniejszych wysoko usytuowanych okien, przez które nie da się wejść do garażu, niż jedno duże.
foto: Andrzej Szandomirski
Podłoga w garażu
Podłoga w garażu
- Podłoga w garażu nie musi być piękna – powinna być natomiast mocna, trwała i odporna na substancje, z którymi zwykłe płytki nie dadzą sobie rady. Zazwyczaj tę funkcję pełni zbrojona wylewka betonowa, którą można dodatkowo zabezpieczyć specjalnym impregnatem do betonu, zmniejszającym chłonność podłoża oraz ułatwiającym jego czyszczenie. Innym sposobem dającym podobne efekty jest pokrycie betonowej posadzki specjalną farbą do betonu.
- Nowoczesna podłoga idealnie nadająca się do garaży to również żywica epoksydowa. Jest dostępna w wielu kolorach i tworzy na posadzce bardzo odporną (również na chemikalia) powłokę o grubości do około 6 mm. Niektóre żywice po ułożeniu tworzą antypoślizgową fakturę, co w garażu może być szczególnie istotne (fot. FAKRO).
foto: FAKRO
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...