32 niezwykłe domy przysłupowe, które można odwiedzić w maju
Działoszyn 168 Kuźnia Działoszyn. Budynek powstał w pierwszej połowie XIX w na zrębach nieco starszej budowli
Obiekt ma zachowaną oryginalną bryłę, czytelny układ komunikacyjny i elementy konstrukcyjne w postaci stropu belkowego oraz więźby dachowej. We wnętrzu zachowała się znaczna część wyposażenia kuźni. Budynek stanowi cenny przykład badawczy dotyczący XIX-wiecznych warsztatów rzemieślniczych związanych z kulturą rolną
Dom przysłupowy z 1867 roku
Dom o konstrukcji przysłupowo-zrębowo-ryglowej wypełniony szachulcem z końca XVIII w.
Budynek o konstrukcji przysłupowo-zrębowo-ryglowej wypełniony szachulcem z końca XVIII w.
Budynek wzniesiony w I połowie XIX wieku w konstrukcji mieszanej murowano szachulcowej (pierwotnie częściowo przysłupowej)
Karczma sądowa XVIII w. położona w malowniczej scenerii Gór Kamiennych i Zaworów wśród rozległych łąk i pastwisk
Dom o konstrukcji przysłupowo-zrębowo-ryglowy z 1797 roku
Budynek wybudowany został w latach 60. XIX wieku przez Gustawa Liebiga, którego inicjały na kracie drzwi wejściowych
Budynek zaadaptowany do funkcji turystycznej
Dom pierwotnie przysłupowy, lecz przed wieloma laty przebudowany
Dom z 1846 roku
Budynek przysłupowo-zrębowy wzniesiony społecznie przez mieszkańców Karpacza w 1926 roku
Budynek z I połowy XVIII w. o konstrukcji przysłupowo-zrębowo-ryglowej wypełnionej szachulcem
Bogatynia ul. Kościuszki 114 Dom Chlebowy. Budynek datowany na 1787 rok w trakcie prac konserwatorskich
To cenny przykład sztuki budowlanej i ciesielskiej na obszarze historycznej krainy Łużyc. Pierwotna funkcja budynku wskazuje na funkcje usługową gdzie wypiekano pieczywo o czym świadczy zachowany piec i w części sprzedaży - regały, szafki i zdobione polichromią ściany zrębowe. Na uwagę zasługuje zabudowany podcień, portale nad drzwiami, jeden drewniany, drugi kamienny, ciemna komora sklepiona oraz zachowana stolarka drzwiowa i okienna. Budynek nie uległ żadnej współczesnej przebudowie, dzięki czemu zachował walor autentyczności.
Wolimierz 126 gm. Leśna. Dom z pierwszej połowy XIX wieku
Na zewnątrz przeprowadzono renowację drewnianych elementów konstrukcyjnych poprzez piaskowanie, czyszczenie, wypełnienie szczelin między belkami pakułami lnianymi (zgrzebkowymi). Następnie dokonano impregnacji drewna tradycyjną miksturą na bazie dziegcia, oleju lnianego, terpentyny i sadz. Dom zgłoszony do zwiedzania po raz pierwszy!
Łaziska 38 gm. Bolesławiec. Budynek datowany na 1706 rok
Budynek datowany na 1706 rok. Prawdopodobnie przebudowany w 1860 r. (data wyryta na portalu nad wejściem). Dom zachował reprezentatywny dla budownictwa wiejskiego układ wnętrza.
Jest to wolnostojący budynek mieszkalny wieloizbowy piętrowy, częściowo podpiwniczony ze stajnią kamienną mieszczącą się w kubaturze budynku
Jelenia Góra ul. Jana Matejki 28. Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze "Chata Karkonoska"
Chałupa wiejska została dobudowana do głównego budynku muzeum w 1914 r. Budowę Chaty Karkonoskiej finansował hrabia Schaffgotsch z Cieplic. Jest to dom o konstrukcji zrębowo-przysłupowej ma dwuspadowy dach kryty gontem, a ściany szczytowe w obrębie połaci dachowych są oszalowane deskami zdobionymi wąskimi listewkami kryjącymi złącza między deskami. Chałupa wiejska o charakterystycznej dla jeleniogórskiego regionu konstrukcji w XVIII/XIX wieku.
Dużą atrakcją jest wnętrze Chaty, wypełnione oryginalnymi sprzętami w większości pochodzącymi z okresu od XVII w. - pocz. XX w. Większość mebli posiada charakterystyczną dla tego okresu „fornirową” polichromię. Ta technika zdobienia znana była wielu warsztatom stolarskim na Dolnym Śląsku. Najpopularniejszymi zestawami kolorystycznymi były czerwień, błękit, kremowa biel. Często stosowano również jedną barwę (zieleń, brąz) o zróżnicowanych odcieniach.