Zwiędnięty kroton [Porada eksperta]

2020-12-29 9:52

Kupiłam ostatnio krotona - stoi w pokoju na oknie. Jest u mnie zaledwie od tygodnia, a liście które przy zakupie były kolorowe i stały pięknie w górę, teraz prawie wszystkie oklapły. Co robić żeby wyglądał jak wcześniej?

Kroton
Autor: GettyImages Kroton
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Trudno mi powiedzieć, co jest przyczyną gorszej kondycji krotnna. Być może kroton tak zareagował na zmianę warunków bytowania i po okresie aklimatyzacji będzie wyglądał do siebie. Natomiast jest pewne, że trzeba postępować z nim zgodnie z pewnymi zasadami.

Kroton (Codieum) potrzebuje stanowiska jasnego, ale nie w bezpośrednim słońcu. Brak światła powoduje utratę zabarwienia liści (stają się one czysto zielone). Temperatura w pomieszczeniu, w którym stoi, przez cały rok powinna wynosić 18-20 ºC.

Roślina toleruje spadek do 15 °C, a niższa powoduje uszkodzenia i zrzucanie liści. Od marca do sierpnia należy go podlewać obficie raz na tydzień. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne (ale nie mokre). Od września do lutego podlewamy umiarkowanie raz na dwa tygodnie, pilnując by bryła korzeniowa nie przeschła. Gdy działa centralne ogrzewanie kroton wymaga częstego zraszania ciepłą wodą, ponieważ szkodzi mu suche powietrze. Zbyt niska wilgotność powietrza powoduje opadanie liści z dolnych partii rośliny, a przy tym sprzyja rozwojowi szkodników. Należy też w miarę potrzeby czyścić liście z kurzu. Wiosną, na przykład w marcu, przesadzamy krotona do nowej doniczki, ale robimy to najlepiej dopiero wtedy, gdy poprzednią całkowicie wypełnią korzenie (zazwyczaj dzieje się tak co 3-4 lata). Używamy ziemi uniwersalnej z dodatkiem piasku. Na dno koniecznie trzeba nasypać około pięciocentymetrową warstwę drenażu (z keramzytu), bo roślina źle znosi zalewanie korzeni. W tym czasie można obciąć czubki pędów rośliny, co pomoże jej się rozkrzewić. Dzięki temu zagęszczą się dolne partie rośliny i będzie miała zwarty pokrój.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.