Taras z balustradą żelbetową - aby nie doświadczyć negatywnych skutków mostka cieplnego

2022-09-15 8:01 Materiał sponsorowany
Izolacja balkonu i tarasu Schöck
Autor: Schöck Fot.1. Żelbetowa balustrada tarasu - lokalizacja łączników termoizolacyjnych Schöck Isokorb®

Coraz częściej w projektowanych obiektach tarasy są ważnym elementem w projekcie całego mieszkania. Kiedy taki taras jest na poziomie parteru sytuacja jest prosta – konstrukcja tarasu jest posadowiona bezpośrednio na gruncie. Sytuacja zaczyna się komplikować , kiedy taras mamy na piętrze, a poniżej tarasu pomieszczenie mieszkalne.

Tarasy i balkony wymagają szczególnej troski z uwagi na hydroizolację oraz izolację termiczną. Zagadnienie to staje się wyjątkowo ważne, kiedy taras zostanie zaprojektowany z pełną balustradą żelbetową (rys.1).

Izolacja balkonu i tarasu Schöck
Autor: Schöck Rys. 1. Żelbetowa balustrada tarasu z mostkiem cieplnym

Powstaje pytanie, dlaczego to miejsce jest tak wrażliwe na temperaturę. Odpowiedź brzmi: w tym miejscu jest bardzo duże ryzyko powstania mostka cieplnego ze wszystkimi jego negatywnymi konsekwencjami (wystąpienie zagrzybienia). Mostek cieplny w tym miejscu jest spowodowany przez dwa czynniki:

  • geometrię , czyli narożnik zewnętrzny,
  • pionową balustradę tworząca mostek materiałowy.

W efekcie nałożenia się tych dwóch czynników w miejscu połączenia ściany i sufitu temperatura na wewnętrznej powierzchni przegrody ulega bardzo dużemu obniżeniu (rys. 2) prowadzącemu do kondensacji pary wodnej zawartej w powietrzu. Utrzymywanie się takiej sytuacji przez dłuższy czas prowadzi do powstania zagrzybienia.

Izolacja balkonu i tarasu Schöck
Autor: Schöck Rys. 2. Żelbetowa balustrada tarasu z mostkiem cieplnym – rozkład temperatur

Rozwiązaniem jest odcięcie termiczne pionowej balustrady i wyeliminowanie materiałowego mostka cieplnego (jednego z czynników zagrażającego zagrzybieniu). Osiągnąć to można dzięki zastosowaniu  termoizolacyjnego łącznika Schöck Isokorb®. Podobnie jak w przypadku balkonów łącznik taki pełni dwie funkcje: izoluje termicznie i przenosi obciążenia z balustrady na strop. Możliwe jest zamocowanie pionowej balustrady do konstrukcji stropu:

  • w poziomie z wykorzystaniem łącznika XT typu A (fot. 2 , rys. 3)
Izolacja balkonu i tarasu Schöck
Autor: Schöck Fot. 2. Łącznik termoizolacyjny Schöck Isokorb® XT typu A
  • w pionie z wykorzystaniem łącznika XT typu F (fot. 3, rys. 4)
Izolacja balkonu i tarasu Schöck
Autor: Schöck Fot. 3. Łącznik termoizolacyjny Schöck Isokorb® XT typu F
Izolacja balkonu i tarasu Schöck
Autor: Schöck Rys. 3. Żelbetowa balustrada tarasu z łącznikiem termoizolacyjnym XT typu A
Izolacja balkonu i tarasu Schöck
Autor: Schöck Rys. 4. Żelbetowa balustrada tarasu z łącznikiem termoizolacyjnym XT typu F

Efektem zastosowania łączników termoizolacyjnych jest ciągłość izolacji ściany zewnętrznej z izolacją stropodachu. Balustrada tarasu jest zimna – nie stanowi swoistego radiatora wyprowadzającego ciepło z pomieszczeń ogrzewanych. Skuteczne wyeliminowanie mostka cieplnego w tym miejscu powoduje, że temperatura w narożniku na wewnętrznej powierzchni ściany i sufitu jest o ponad 5oC wyższa (rys. 5, 6)  od rozwiązania z niezabezpieczoną termicznie balustradą (rys. 2)  co skutecznie zabezpiecza to miejsce przed powstaniem zagrzybienia.

Izolacja balkonu i tarasu Schöck
Autor: Schöck Rys. 5. Żelbetowa balustrada tarasu z łącznikiem termoizolacyjnym XT typu A – rozkład temperatur

Drugim niezwykle istotnym argumentem na zastosowanie łączników termoizolacyjnych w tych miejscach jest oszczędność energii. Niezabezpieczony termicznie 1 mb balustrady potrafi wyprowadzić dodatkowo trzykrotnie więcej ciepła (ψe=0,60 [W/m·K] wg PN EN ISO 14683) niż projektowane obecnie ściany zewnętrzne (Uc(max) < 0,2 [W/m2·K].  Termoizolacyjny łącznik ogranicza te straty praktycznie do zera (ψe=-0,02 [W/m·K])

Izolacja balkonu i tarasu Schöck
Autor: Schöck Rys. 6. Żelbetowa balustrada tarasu z łącznikiem termoizolacyjnym XT typu F – rozkład temperatur

Autor: Ireneusz Stachura, Produkt Inżynier w firmie Schöck

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie