Izolacja stropu na nieużytkowym poddaszu

2022-08-02 8:23 Materiał sponsorowany
Ocieplenie domu produktami Termo Organika
Autor: Termo Organika

Każdy z nas chciałby czuć się w swoim domu przytulnie, ciepło i zdrowo. Aby można było to oczekiwanie zrealizować, budynek musi spełniać podstawowe wymagania techniczne dotyczące izolacyjności cieplnej przegród budowlanych. Kiedy ściany i sufit są zbyt chłodne i wilgotne, powierzchnia podłogi lodowata, a mieszkańcy odczuwają chłód, mimo że ogrzewanie pracuje na pełnych obrotach, to oznacza, że w budynku bardzo brakuje izolacji cieplnej.

Przez źle zaizolowane ściany zewnętrzne, stropy i podłogi szybko odpływa ciepło. W ten sposób marnowana jest nie tylko kosztowna energia, ale też mieszkańcy budynku są narażeni na stały dyskomfort i niezadowolenie z warunków pracy lub odpoczynku w niedogrzanym wnętrzu. Szczególnie ważne jest odpowiednie ocieplenie stropów na nieużytkowym poddaszu

Żadna inwestycja nie przyniesie tak dużych oszczędności, jak dobra izolacja cieplna ze styropianu. Styropian jest rozwiązaniem optymalnym co znaczy, że praktycznie żaden materiał izolacyjny nie ma tak korzystnego stosunku ceny do uzyskiwanego oporu cieplnego.

Stosując właściwą izolację termiczną oszczędza się potrójnie

 1. Na kosztach materiału, ze względu korzystny stosunek ceny i właściwości styropianu
 2. Na kosztach montażu, ponieważ styropian  jest łatwy, szybki i wygodny w montażu. Pracownicy chętnie z nim pracują, bo nie drażni skóry, jest lekki.
 3. Na kosztach ogrzewania, rok po roku, dlatego tak szybko zwracają się pieniądze zainwestowane w izolację cieplną. Ocenia się, że koszt izolacji termicznej stanowi co najwyżej kilka procent całkowitych kosztów nowego budynku. Izolacja cieplna jest opłacalna w każdym przypadku, również przy modernizacji starej zabudowy.

Poprawna izolacja termiczna stropu 

Uzyskanie odpowiedniego komfortu cieplnego oraz racjonalizacja kosztów ogrzewania wymaga, aby oprócz skutecznej izolacji styropianowej ścian zewnętrznych, podłóg na gruncie i ścian fundamentowych, zadbać o ocieplenie stropu na nieogrzewanym poddaszu.  Powietrze w wyniku ogrzewania unosi się w kierunku sufitu (zjawisko konwencji) i w sytuacji nieodpowiedniej izolacji termicznej stropu przenika  przez niego  generując duże straty, które mogą być większe niż w przypadku nieocieplonych ścian budynku. W konsekwencji dochodzi do wychłodzenia powierzchni sufitu, a w niektórych jego miejscach (szczególnie przy narożach) pojawia się zawilgocenie i dochodzi do rozwoju pleśni.  Takie warunki są skrajnie niebezpieczne dla zdrowia osób przebywających wewnątrz, jest to tzw. „syndrom chorego budynku”. 

W nowo projektowanych budynkach grubość izolacji termicznej stropów jest zdecydowanie największa w porównaniu do innych elementów budynku stanowiących przegrody budowlane i wynosi zazwyczaj 30 cm styropianu TERMOIUM PLUS dach podłoga.  Dla ścian najczęściej stosuje się płyty o grubości 20 cm TERMONIUM PLUS fasada o współczynniku lambda =0,031W/mK , a dla podłóg na gruncie 15 cm styropianu TERMONIUM PLUS dach-podłoga. Łatwo można zauważyć, że grubość izolacji w przypadku stropów z nieużytkowym poddaszem lub stropów będących dachem płaskim (stropodach) jest zazwyczaj dwa razy większa niż w przypadku podłóg na gruncie i  o tym należy pamiętać ocieplając stropy szczególnie w przypadku budynków poddawanych gruntownej termomodernizacji.  Warto również pomyśleć o ewentualnej zmianie przeznaczenia przestrzeni nieużytkowej (strychu)   

Ocieplenie domu produktami Termo Organika
Autor: Termo Organika

Jak prawidłowo izolować strop na nieużytkowym poddaszu?

 1. Podłoże powinno być płaskie i suche. W przeciwnym razie należy je wyrównać w taki sposób by rozkładane płyty styropianowe przylegały do podłoża całą powierzchnią
 2. W pierwszej kolejności po wyrównaniu należy rozłożyć paroizolację, by zapobiegać przedostawania się ewentualnej wilgoci w warstwy izolacji. Styropian jest mocno odporny na zawilgocenie, ale chodzi o  inne warstwy podłogi na nieużytkowym poddaszu
 3. Izolację z płyt styropianowych najlepiej układać w dwóch lub nawet trzech warstwach i  rozpocząć w narożniku. Pierwszy rząd płyt styropianowych należy układać wzdłuż ściany, dociskając je do dylatacji obwodowej.
 4. Kolejne rzędy płyt należy układać z przesuniętymi spoinami, unikając w ten sposób krzyżowania się styków płyt w sąsiadujących rzędach.
 5. Końcowe kawałki płyt w poszczególnych rzędach należy przycinać z lekkim nadmiarem i wciskać na swoje miejsce, np. przy użyciu łaty.
 6. Po ułożeniu ciągłej warstwy izolacji cieplnej należy następnie osłonić ją warstwą folii rozdzielczej (wywiniętej na ściany i dylatację).
 7. Na warstwę folii nanosi się w dalszej kolejności wylewkę i rozprowadza równomiernie po podłożu łatą lub układa płyty OSB (zamiast wylewki)
 8. Jeżeli inwestor planuje w przyszłości zagospodarowanie strychu na cele mieszkaniowe, to warto zastosować na styropianie zamiast wylewki np. płyty OSB, które umożliwią swobodną komunikację
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie