Dlaczego warto budować z bloczków keramzytowych?

2021-05-05 8:05 Materiał sponsorowany
Bloczki z keramzytobetonu Leca
Autor: Leca®

Dzięki bloczkom i innym elementom z keramzytu możesz zbudować ciepły i ekologiczny dom. Dowiedz się więcej o właściwościach materiałów budowlanych z keramzytu.

„Zdrowo i komfortowo mieszkać” to hasło, które chcemy zrealizować podejmując trud budowy własnego domu. Zdrowo - czyli w zgodzie z naturą. Zaczynamy zatem poszukiwać materiałów budowlanych, spełniających te oczekiwania. W tym miejscu często nasz wybór pada na elementy drewniane. Skandynawowie, którzy słyną ze szczególnej dbałości o zachowanie naturalnego środowiska już 60 lat temu rozpoczęli poszukiwanie alternatywnego do drewna materiału, który mógłby posłużyć do budowy równie „zdrowych” domów. Poszukiwania te doprowadziły do ciekawych i „budujących” wniosków.

Leca® KERAMZYT  – ekologiczny materiał budowlany

Materiałem, który swoimi właściwościami najbardziej przypomina drewno jest keramzytobeton. Ma podobny współczynnik przenikania ciepła oraz ciężar właściwy. Dodatkowo keramzyt jest niepalny i odporny na działanie grzybów i pleśni. System Leca® BLOK to kompletny i stale rozwijający system budowy zdrowych i ciepłych domów. Znalazł on szerokie zastosowanie w budownictwie jedno i wielorodzinnym. Pustaki i bloczki Systemu Leca® BLOK pozwalają na zbudowanie całego domu w jednej technologii.

Bloczki z keramzytobetonu Leca
Autor: Leca®
Bloczki z keramzytobetonu Leca
Autor: Leca®

Ściany fundamentowe z keramzytu

Do budowy ścian fundamentowych i ścian piwnicznych wykorzystuje się bloczki Leca® BLOK fundamentowy. 1 m2 ścian z tych elementów jest dwukrotnie lżejszy i ma czterokrotnie lepszą izolacyjność termiczną niż ściana z typowych bloczków betonowych. Lepsza termoizolacyjność to ograniczenie kosztów na dodatkowe, drogie izolacje ścian w gruncie i w strefie cokołów. Izolacja tych ścian może być o 4 cm cieńsza. I tak przykładowo dom bez piwnic o wymiarach  12,5 x 10 m to około 50 m2 zewnętrznych ścian fundamentowych do ocieplenia. Jeżeli zastosujemy o 4 cm cieńszą izolację ze Styrodury (XPS) nie tracąc na właściwościach termoizolacyjnych to zakupimy o 2 m3 mniej materiału izolacyjnego, czyli zaoszczędzimy około 750 zł. Ponadto bloczki z keramzytobetonu są prawie dwukrotnie większe niż betonowe, więc murując ściany z tych bloczków zużywa się mniej zaprawy. Na przykładzie opisanego powyżej domu oszczędzamy ok. 300 zł. Do pozostałych korzyści ze stosowania lżejszych bloczków można zaliczyć także oszczędności w transporcie. Jednorazowo dostarcza się większą ilość lżejszych bloczków. Z bloczków tych szybciej muruje się ściany, a mniejszy ciężar elementów to mniejsze zmęczenie ekip murarskich.

Bloczki z keramzytobetonu Leca
Autor: Leca®

Paroprzepuszczalne keramzytowe ściany zewnętrzne

W systemie Leca® BLOK rozwiązano ten problem wprowadzając PUSTAKI jako materiały dedykowane do ścian zewnętrznych i pełne BLOCZKI jako materiały do budowy ścian akustycznych.

Pustak Leca® BLOK 24 to najbardziej rozpowszechniony wyrób na rynku. Pustaki te o wymiarach 24 x 24 x 50 cm pozwalają na budowę ścian zewnętrznych o bardzo dobrej izolacyjności termicznej i najwyższej paroprzepuszczalności. Obie te właściwości bardzo mocno łączą się ze sobą. Gdy ściana szybko wysycha to przegroda osiąga dobre właściwości izolacyjności cieplnej. Suche ściany to również brak warunków do rozwoju grzybów i pleśni. Dlaczego pustaki Leca BLOK mają bardzo dobrą paroprzepuszczalność? Struktura pustaka składa się z pojedynczych kulek keramzytu powiązanych ze sobą cementem. Pomiędzy kulkami pozostają małe kanaliki. Taka struktura wyrobu nie zatrzymuje wilgoci. Różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem wewnątrz budynku i otoczeniem na zewnątrz powoduje różnicę ciśnień czyli „wypychanie” wilgoci przez ścianę. Jeśli ściana jest wykonana ze zwartych materiałów czy też pory w materiale są zamknięte, to przechodzenie wilgoci jest utrudnione. Do izolacji ścian zewnętrznych zaleca się stosowanie wełny mineralnej jako materiału najbardziej paroprzepuszczalnego. Już 15 cm warstwa tej izolacji o λ = 0,04 W/mK  pozwala na uzyskanie U dla ściany poniżej 0,2 W/m2K.

Innym rodzajem ściany zewnętrznej mogą być ściany o szerokości 36,5 cm z pustaków  Leca® BLOK 36,5. To obecnie najlepszy pustak pod względem paroporzepuszczalności i termoizolacji w systemie. W przypadku ściany z tych pustaków wystarczy warstwa izolacji o gr. 8 cm i λ = 0,04 W/mK, aby uzyskać U poniżej 0,2 W/m2K. Opisane powyżej pustaki stosuje się również do wykonywania wewnętrznych ścian konstrukcyjnych.

Bloczki z keramzytobetonu Leca
Autor: Leca®

Akustyczne ściany wewnętrzne z keramzytu

W systemie Leca® BLOK są również bloczki do budowy ścian o wysokiej izolacyjności akustycznej:  

  • Bloczek Leca® BLOK akustyczny 18 g,  
  • Bloczek Leca® BLOK akustyczny 24/20,  
  • Bloczek Leca® BLOK akustyczny 22KKS - nowy bloczek pozwalający na wykonywanie ścian oddzielających mieszkania od korytarzy i klatek schodowych w budownictwie wielorodzinnym.   

Wszystkie wyroby pozwalają na uzyskanie izolacyjności akustycznej R’A1 powyżej 50 dB, a ściana z bloczków Leca® BLOK akustyczny 22KKS spełniają dodatkowe wymagania termiczne dla ścian odgradzających mieszkania od ciągów komunikacyjnych w budynku wielorodzinnym uzyskując U = 0,858 W/m2K (wymagane U < 1 W/m2K). Bloczek ten zgłoszono w Urzędzie Patentowym RP pod Nr. P 423661. Bloczki akustyczne można wykorzystywać również jako ściany zewnętrzne izolujące akustycznie od hałasu w środowisku.

Bloczki akustyczne można stosować przy budowie domów w pobliżu lotnisk, ruchliwych dróg i zakładów przemysłowych. Dodatkowo w budownictwie jednorodzinnym ścianami akustycznymi warto odgradzać łazienki od sypialni oraz rozgraniczać strefy mieszkalne, na przykład oddzielenie mieszkania seniorów od pokoi pozostałych członków rodziny. Taki sposób rozwiązania zapewni spokój starszym osobom. 

Ściany działowe i inne elementy z keramzytobetonu

Do budowy ścian działowych można stosować wszystkie opisane powyżej materiały jednak nie zawsze potrzebne są ściany izolujące od zimna czy hałasu. Wówczas można użyć pustaków Leca® BLOK 12. Pustaki te stosuje się również przy budowie trójwarstwowych ścian zewnętrznych do wykonania zewnętrznej ściany osłonowej.

Producenci wyrobów ściennych Leca BLOK produkują keramzytobetonowe nadprożowe U 24 i U 36,5, systemy kominowe i wentylacyjne, stropy Teriva i inne elementy niezbędne przy budowie domu.

Bloczki z keramzytobetonu Leca
Autor: Leca®

Ciepłochronna zaprawa do keramzytu

Aby dodatkowo poprawić izolacyjność termiczną ściany i zminimalizować mostki cieplne na spoinach jako zaprawę murarską do ścian zewnętrznych można zastosować zaprawę ciepłochronną. Zaprawę taką przygotowuje się bezpośrednio na budowie a podstawowe jej składniki to: cement, wapno i zamiast piasku Leca® KERAMZYT do zapraw (drobnoziarnisty 0-2 mm). Wskazane jest również dodać Betostat jako środek dodatkowo napowietrzający mieszankę. Tak przygotowana zaprawa ma podobną wytrzymałość oraz ponad czterokrotnie lepsze parametru termoizolacyjne niż typowe zaprawy cementowo-wapienne. 

Kruszywo Leca® KERAMZYT

Uzupełnieniem systemu Leca® BLOK  jest Leca® KERAMZYT jako lekkie kruszywo do podłoży i izolacji podłóg na gruncie, izolacji termicznej  ścian fundamentowych, drenaży, izolacji radiestezyjnych, prac w ogródku i wiele innych ciekawych zastosowań. 

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE