Piwnica w domu: jak wyeliminować straty ciepła?

2020-11-04 13:40 Materiał sponsorowany ISOVER
Ocieplanie piwnicy Isover
Autor: ISOVER

Przestronny ogród, niższe koszty za ogrzewanie i zalety dodatkowych pomieszczeń gospodarczych w piwnicy można pogodzić. Poznaj technologie, które pomogą szybko ocieplić strop nad piwnicą.

W przeszłości piwnica miała za zadanie chronić pomieszczenia użytkowe przed wychłodzeniem, odgradzając je od bezpośredniego styku z gruntem. Aby ten układ mógł funkcjonować, piwnica musiała być jednak ogrzewana. Przy dzisiejszych cenach energii i opału nie można pozwolić sobie na tego rodzaju zbędne wydatki. Z drugiej strony nieogrzewana piwnica może powodować nawet do 15% strat ciepła. Jak znaleźć kompromis w tej sytuacji? Wystarczy zaizolować strop piwnicy – od góry lub od dołu. Obydwa warianty są skuteczne, niemniej pierwszy wiąże się z zerwaniem starej podłogi i podniesieniem jej poziomu, podczas gdy drugi nie wymaga nawet przestawienia szafek w piwnicy.

Szybkie i łatwe ocieplenie piwnicy

Ocieplenie sufitów w piwnicy, ale też w pomieszczeniach technicznych czy garażu, może być zadaniem na jeden dzień za sprawą niepalnych płyt z wełny mineralnej ISOVER Stropmax 31 z szarym welonem. Wszystko za sprawą szybkiego, prostego i nieinwazyjnego montażu. Płyty montuje się w technologii suchego montażu bez użycia chemii budowlanej, dzięki czemu nie ma konieczności zabezpieczania podłoża i istniejących instalacji. Wystarczy przymocować je stalowymi łącznikami mechanicznymi do sufitu. To rozwiązanie nie wymaga uzupełnienia w postaci warstwy paroizolacyjnej. Dodatkową zaletą niepalnych płyt ISOVER Stropmax 31 jest szary welon wykończeniowy pasujący do koloru betonu konstrukcyjnego. Zapewnia estetyczne wykończenie powierzchni bez konieczności instalowania płyt g-k, a przy tym jest wysoce odporny na uszkodzenia, zabrudzenia i kurz. Co najważniejsze, niepalne płyty ISOVER Stropmax 31 mają najniższy na rynku współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,031 W/(m·K) i najwyższy współczynnik pochłaniania dźwięku aW = 1,00. Dla przykładu oznacza to, że wystarczy min. 10 cm warstwa izolacji, aby ocieplić strop w piwnicy domu zbudowanego przed rokiem 1983 i tym samym spełnić Warunki Techniczne WT2021. W przypadku domu wzniesionego po roku 2002 wystarczy jedynie 8 cm.

Zobacz sprawdzone produkty wysokiej jakości od ISOVER:

Dlaczego warto ocieplić piwnicę?

Nowe domy podpiwniczone powstają coraz rzadziej. Nic w tym dziwnego – koszty są wyższe nawet o 20-30%. Co nie zmienia faktu, że piwnica jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie gdy dom powstaje na wąskiej działce z niskim poziomem wód gruntowych. W starych domach piwnica jest normą. Dziś zmieniła się jedynie jej funkcja. Ekologiczne technologie pieców zajmują kilka metrów kwadratowych i nie wymagają już przechowywania znacznych ilości opału. Tym samym zmieniając w starym domu piec na bardziej ekologiczny, można dodatkowo zyskać więcej przestrzeni. Piwnica zacznie pełnić rolę rozkładowego pomieszczenia gospodarczego, gdzie można ulokować pralnię, spiżarnię, warsztat, a nawet małą siłownię. Dodatkowe pomieszczenia gospodarcze na działce nie będą potrzebne, więc powstanie więcej przestrzeni na ogród i strefę rekreacyjną.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE