Rozwiązania, które podniosą standard poddasza. Nowoczesne okna dachowe VELUX i ich wyposażenie

2020-06-24 12:40 Materiał sponsorowany Velux
Podnosimy standard poddasza
Autor: VELUX Dzięki oryginalnym oknom balkonowym w dachu życie na poddaszu może być niezwykle atrakcyjne

Jednym z warunków komfortowego życia jest zapewnienie odpowiedniej ilości światła dziennego w pomieszczeniach mieszkalnych. Zobaczmy, jak wykorzystać okna dachowe i akcesoria do nich, żeby podnieść standard życia na poddaszu.

Żeby zapewnić odpowiednie doświetlenie pomieszczeń pod skosami, możemy zastosować różnego rodzaju okna dachowe (obrotowe, klapowo-obrotowe) sterowane elektrycznie lub solarnie, a także okna kolankowe i elementy doświetlające, dzięki którym możemy atrakcyjnie przedłużyć okno w dół, aż do samej podłogi. Możemy wybierać spośród okien drewnianych lub drewniano-poliuretanowych, malowanych na biało, które są odporne na działanie wilgoci, dlatego znakomicie sprawdzą się w kuchni czy łazience. W każdym pomieszczeniu musimy zapewnić tyle okien połaciowych, żeby ich powierzchnia stanowiła nie mniej niż 1/8 powierzchni podłogi danego pokoju. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podwyższyć ten standard. Okna dachowe mogą zajmować tyle miejsca, żeby stanowić odpowiednik 30-40% podłogi.

Podnosimy standard poddasza
Autor: VELUX Jest wiele rodzajów okien dachowych, które możemy wykorzystać do doświetlenia poddasza

Więcej światła – okna w zespoleniu

Bardzo spektakularny efekt uzyskuje się, łącząc kilka okien obok siebie w jednym zestawie. Bardzo popularne jest zespolenie 2 okien połaciowych obok siebie w rzędzie lub jedno nad drugim. Niezmiernie atrakcyjnie wyglądają 4 okna połączone w układzie 2 x 2. W przypadku łączenia okien w zestawy warto mieć na uwadze pewne zasady: w poziomie łączymy okna tej samej wysokości – w praktyce jest to jednoznaczne z tym samym rozmiarem okien. Jeśli pomieszczenie jest wysokie to możemy zastanowić się nad montażem okien jedno nad drugim. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w pionie łączymy okna o tej samej szerokości – natomiast jeśli zależy nam na urozmaiceniu architektury wnętrza, okna mogą być różnej długości.

Okna kolankowe

Ten, kto lubi niestandardowe rozwiązania, może wykorzystać w takim zestawie okna kolankowe. To pionowe okna zamontowane bezpośrednio pod oknami połaciowymi. Dostępne są drewniane okna kolankowe: w wersji uchylnej VELUX VFE i uchylno-rozwieranej na bok VELUX VFA/VFB, a także w technologii drewniano-poliuretanowej – nieotwierane okno VELUX VIU. Takie zespolenie okien tworzy przeszklony narożnik na styku elewacji z dachem.

Podnosimy standard poddasza
Autor: VELUX Okna zamontowane obok siebie zdecydowanie poprawiają komfort na poddaszu. Są też bardzo atrakcyjne

Balkon na poddaszu

Dachowe okna balkonowe dają nie tylko dużo światła (są wysokie i szerokie), ale także możliwość podziwiania rozległych widoków z poddasza. Balkon dachowy VELUX GDL Cabrio albo okno dachowe balkonowe VELUX GEL można zamontować praktycznie w każdym dachu, także gdy remontujemy mieszkanie na strychu w starej kamienicy. To rozwiązanie, które można wykorzystać, nawet gdy nie ma ścianki kolankowej.

Podnosimy standard poddasza
Autor: VELUX Balkony dachowe VELUX GDL Cabrio można również montować w zestawie obok siebie

Okno dachowe balkonowe VELUX GDL Cabrio po otwarciu tworzy balkon. Górna część okna otwiera się bezstopniowo do kąta 45°, dolna z barierkami po bokach wysuwa do przodu. Balkon może mieć szerokość nawet 114 cm, dzięki czemu swobodnie zmieści nawet dwie osoby. Jeśli na poddaszu chcemy mieć mały taras na zewnątrz, to warto rozważyć drugie rozwiązanie – okno dachowe balkonowe VELUX GEL. W tym wypadku zestaw elementów okiennych umożliwia wyjście na taras, który – w przypadku domu bez ścianki kolankowej - możemy stworzyć w istniejącej konstrukcji dachu. W domach ze ścianką kolankową dobrym pomysłem jest dobudowanie niezależnej konstrukcji zewnętrznej. Okno dachowe balkonowe można łączyć w zestawy z innymi oknami dachowymi i w ten sposób możemy stworzyć większe przeszklenie.

okna dachowe balkonowe
Autor: materiały prasowe Velux
Podnosimy standard poddasza
Autor: VELUX Wyjście na balkon na poddaszu przez okno balkonowe VELUX GEL

Rolety zewnętrzne i wewnętrzne

Żeby panować nad ilością światła i ciepła wpadającego do pomieszczeń pod skosami, warto zastosować po obu stronach okien dachowych rolety. To optymalne rozwiązanie ze względów praktycznych i estetycznych.

Rolety zewnętrzne VELUX pozwalają na zablokowanie światła z zewnątrz w dowolnym momencie dnia. Sprawdzą się o każdej porze roku - latem zmniejszają ogrzewanie słoneczne nawet o 94%, a zimą chronią przed chłodem, poprawiając izolacyjność okna nawet o 17%. Wykonane są z wytrzymałego aluminium, dzięki czemu ograniczają hałas podczas gradu i deszczu, zabezpieczają okno podczas trudnych warunków pogodowych

Tekstylne rolety wewnętrzne mogą w różnym stopniu zaciemniać pomieszczenia na poddaszu. Dodatkowo stanowią dekorację wnętrz. Są dostępne w wersji zaciemniającej, plisowanej, zaciemniająco-plisowanej, rzymskiej czy dekoracyjnej. Wybór wzorów I kolorów tkanin jest bardzo duży.

Podnosimy standard poddasza
Autor: VELUX Rolety zewnętrzne VELUX pozwalają regulować dopływ światła na poddasze. Nie utrudniają otwierania okna

Okna sterowane elektryczne

Jeśli chcemy w pełni wykorzystać możliwości okien dachowych i robić to bez wysiłku, zastosujmy okna sterowane elektrycznie. System sterowania VELUX INTEGRA® działa za pośrednictwem fal radiowych, dlatego oknami i pozostałymi produktami VELUX można operować z dowolnego miejsca w domu za pomocą klawiatury naściennej. Okna elektryczne lub solarne możemy wyposażyć w system VELUX ACTIVE, który pozwoli zadbać o odpowiedni klimat w domu. System może samodzielnie zarządzać oknami i roletami VELUX, wykorzystując dane z czujników jakości powietrza wewnątrz pomieszczenia oraz aktualne informacje o pogodzie na zewnątrz.

Podnosimy standard poddasza
Autor: VELUX Wszystkimi produktami firmy VELUX można zarządzać za pomocą aplikacji w telefonie VELUX ACTIVE with NETATMO

Wszystkimi produktami można zarządzać za pomocą aplikacji w telefonie VELUX ACTIVE with NETATMO. System działa w protokole io-homecontrol®, a jego interfejs jest kompatybilny z innymi systemami sterowania domem inteligentnym. Aplikacja jest dostępna w systemach iOS oraz Android, jest także kompatybilna z aplikacją Apple HomeKit.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE