O czym należy pamiętać przy wymianie okien? Poradnik

2023-01-24 12:38 Materiał sponsorowany
Wymiana okien
Autor: Sokółka Okna i Drzwi Wymiana okien na energooszczędne pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie

Wymiana okien na nowe, ciepłe i szczelne, jest jednym z etapów termomodernizacji domu lub mieszkania. Dzięki temu poprawimy komfort życia, a także zmniejszymy rachunki za ogrzewanie. Jak się do niej przygotować.

Zmieniające się w ciągu ostatnich lat wymogi techniczne względem okien, będące wyrazem dążenia do energooszczędności domów, spowodowały olbrzymi postęp technologiczny. Nowoczesne rozwiązania sprawiły, że obecnie produkowane okna diametralnie różnią się od tych sprzed dziesięciu lat. Dlatego choć okna montuje się na lata, warto rozważyć ich wymianę, nawet gdy stare nie są zbytnio zniszczone.

Głównym powodem jest możliwość zwiększenia komfortu w domu oraz ograniczenie wydatków na jego ogrzewanie. Nowoczesne okna, których łączna powierzchnia w budynku może być znacząca, stanowią przegrodę bardzo dobrze chroniącą przed ucieczką ciepła. Są bardzo szczelne – nie przepuszczają ani wiatru, ani wody. Zdecydowanie poprawiła się też ich estetyka i sposób zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi. Nowe okna drewniane sprawdzonej marki, takiej jak Sokółka Okna i Drzwi, to produkt na bardzo wiele lat.

Spis treści

  1. Dlaczego warto wybrać okna drewniane
  2. Wybierz okna energooszczędne
  3. Wybierz okna umożliwiające wymianę powietrza
  4. Dotacja na wymianę okien
  5. Pamiętaj o obmiarze otworów

Dlaczego warto wybrać okna drewniane

Okna drewniane są produkowane z drewna klejonego warstwowo. To eliminuje ryzyko wypaczenia się profili, a także zwiększa ich sztywność i wytrzymałość mechaniczną. Dlatego okna drewniane są znacznie trwalsze niż plastikowe. Co ważne, mogą mieć większe wymiary niż plastikowe, a to jest dużym atutem w dobie mody na wielkie przeszklenia. Odpowiedzialni producenci, tacy jak firma Sokółka Okna i Drzwi, używają do produkcji tylko drewna certyfikowanego pochodzącego z upraw prowadzonych z poszanowaniem środowiska. Drewno jest wysuszone komorowo oraz zabezpieczone wieloma warstwami impregnatu i lakieru nawierzchniowego. Taka powłoka wymaga tylko prostych zabiegów konserwacyjnych, a po latach może zostać odnowiona i okna znowu będą wyglądać jak nowe. Innym dobrym rozwiązaniem są okna drewniane z nakładkami aluminiowymi na stronie zewnętrznej, które osłaniają drewno przed czynnikami atmosferycznymi.

Wymiana okien
Autor: Sokółka Okna i Drzwi W firmie Sokółka Okna i Drzwi okna są wykonywane na zamówienie zgodnie z podanymi wymiarami, więc można je dopasować do każdego domu lub mieszkania

Wybierz okna energooszczędne

Obecnie produkowane okna muszą mieć współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,9 W/(m2.K). W ofercie firmy Sokółka Okna i Drzwi znajdziemy okna o różnym standardzie izolacyjności termicznej. Okna Thermo 80 mają współczynnik przenikania ciepła U zgodny z wymogami, Elite 92 są cieplejsze, ich współczynnik U wynosi 0,8 W/(m2.K). Oba rodzaje okien można zamówić w wersji z nakładkami aluminiowymi.

Wybierz okna umożliwiające wymianę powietrza

Nowoczesne okna są wyposażone w rozbudowane systemy uszczelnień. Dlatego jeśli w domu lub mieszkaniu jest wentylacja grawitacyjna, należy pamiętać o zamówieniu okien z nawiewnikami, mikrowentylacją lub możliwością uchyłu. To umożliwi ruch powietrza i działanie wentylacji. W przeciwnym wypadku we wnętrzach mogą się pojawić problemy z wilgocią.

Wymiana okien
Autor: Sokółka Okna i Drzwi Okna drewniane Elite 92 marki Sokółka Okna i Drzwi osiągaja współczynnik U = 0,8 W/(m2.K)

Dotacja na wymianę okien

Osoby, które przeprowadzają termomodernizację domu albo chcą polepszyć standard w mieszkaniu w bloku lub kamienicy, mogą uzyskać wsparcie finansowe wymiany okien. Jest ono przewidziane w formie dotacji w programach “Czyste powietrze” lub “Ciepłe mieszkanie”, a także jako zmniejszenie podstawy do opodatkowania w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Jako koszt kwalifikowany są uznawane faktury za zakup i montaż energooszczędnych okien wraz z akcesoriami potrzebnymi do jego wykonania.

Pamiętaj o obmiarze otworów

Nowe okna muszą pasować do otworów w murze. Stare będą demontowane, gdy przyjadą już nowe okna. Dlatego obmiar musi być przeprowadzony przed ich zamówieniem, czyli gdy w murze są jeszcze stare okna. Najlepiej, żeby wykonał go montażysta z firmy, której okna chcemy wstawić. Doświadczony fachowiec będzie wiedział, jak to zrobić i na co zwrócić uwagę, żeby nowe okna pasowały jak ulał. W firmie Sokółka Okna i Drzwi profesjonalne ekipy nie tylko dokonają pomiarów, lecz także zamontują nowe okna poprawnie pod względem mechanicznym i termicznym.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie