Jak dobrze dobrać i zamontować okno dachowe?

2021-09-13 14:53 Materiał sponsorowany
Okna dachowe FAKRO
Autor: FAKRO

Dowiedz się, jak dobrze dobrać i zamontować okno dachowe. Czy pokrycie dachu ma znaczenie w doborze okna połaciowego? Na jakiej wysokości je zamontować? Gdzie umieścić okna dachowe, by cieszyć się dobrze doświetlonym poddaszem?

Spis treści

  1. Rodzaj pokrycia dachowego
  2. Zależności doboru okien
  3. Usytuowanie okna w dachu
  4. Wysokość montażu okna dachowego

Rodzaj pokrycia dachowego

System montażu oraz bogata oferta kołnierzy uszczelniających, które dopasowane są do każdego rodzaju pokrycia dachowego stwarza możliwość wyboru odpowiedniego typu kołnierza i odpowiedniej głębokości montażu okna w konstrukcji dachu. Głębsze wpuszczenie okna w połać dachu pozwala na lepsze docieplenie wokół okna oraz poprawia estetykę szczególnie przy stosowaniu płaskich pokryć dachowych. W zależności od rodzaju pokrycia dachowego, konstrukcji dachu, względów architektonicznych okna FAKRO można montować na trzech głębokościach:

  • N (+ 3 cm) – okno montowane 3 cm powyżej połaci dachu;
  • V (0 cm) – standardowa głębokość montażu;
  • J (– 3 cm) – okno wpuszczone 3 cm głębiej w połać dachu.
Okna dachowe FAKRO
Autor: FAKRO Głębokości montażu okna

Zależności doboru okien

Okna dachowe dobierane są w zależności od:

  1. Przeznaczenia i wielkości pomieszczenia. Prawidłowe doświetlenie pomieszczeń za pomocą światła naturalnego określa się stosunkiem powierzchni okna liczonej w świetle ościeżnicy, do powierzchni podłogi. W przypadku pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi stosunek ten powinien wynosić co najmniej 1 : 8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie — co najmniej 1 : 12.
  2. Kąta nachylenia dachu. Wysokość dobieranego okna zależy również od kąta pochylenia połaci dachowej. Im kąt nachylenia dachu jest mniejszy tym wysokość okna powinna być większa.
Okna dachowe FAKRO
Autor: FAKRO

Usytuowanie okna w dachu

Decydując o umiejscowieniu okien dachowych musimy brać pod uwagę ważną regułę, w myśl której lepsze efekty oświetlenia uzyskamy stosując kilka mniejszych okien umieszczonych w różnych punktach dachu, niż przez zastosowanie jednego dużego okna.

Wysokość montażu okna dachowego

Bardzo ważną kwestią jest wybór wysokości zamontowania okien w połaci dachowej. Przepisy i instrukcje „wskazują” miejsce zamontowania okna dachowego na odpowiedniej wysokości od podłogi, tak aby optymalnie spełniało swoje funkcje. W budynkach o kondygnacjach położonych poniżej 25 m nad terenem odległość dolnej krawędzi okna otwieranego od podłogi powinna wynosić co najmniej 85 cm. Natomiast na kondygnacjach powyżej 25 m nad terenem odległość ta powinna wynosić nie mniej niż 110 cm (zgodnie z rozp. Ministerstwa Infrastruktury Dz. U. nr 75 poz. 690).

Okna dachowe FAKRO
Autor: FAKRO

Należy podkreślić, że im wyżej od podłogi będzie zamontowane okno tym lepsze będzie doświetlenie pomieszczenia. Zgodnie z normą DIN 5034-1 punkt 4.2.2a „górna krawędź przezroczystej powierzchni okna (lub okien) powinna znajdować się co najmniej 220 cm nad podłogą”.

Kolejną ważną kwestią jest wysokość montażu okien dachowych posiadających nawiewniki. Zgodnie z instrukcją Instytutu Techniki Budowlanej nr 343/96 „...nawiewniki należy instalować na wysokości nie niższej niż 200 cm nad poziomem podłogi, licząc od dolnej krawędzi nawiewnika”. W oknach FAKRO nawiewnik umieszczony jest w górnej części ościeżnicy. Aby okno było zamontowane zgodnie z przepisami, górna krawędź okna powinna znajdować się na wysokości 220 cm. Zalecany montaż okien FAKRO (dolna krawędź okna) na poziomie 110 – 140 cm od podłogi spełnia wymagania stawiane przez przepisy oraz zapewnia bardzo dobre doświetlenie i gwarantuje kontakt wzrokowy z otoczeniem. Zastosowanie dolnej klamki w oknach FAKRO pozwala na komfortową obsługę prawidłowo zamontowanych okien. Montaż okien na tej wysokości umożliwia również umieszczenie standardowego grzejnika pod oknem oraz prawidłowe wykonanie szpalet, dzięki czemu zapewniona jest prawidłowa cyrkulacja powietrza w całej wnęce okiennej, która skutecznie ogranicza ryzyko wystąpienia kondensacji na oknie dachowym.

Okna dachowe FAKRO
Autor: FAKRO
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie