Imponujące przeszklenia w domu. Jak wybrać drzwi i okna przesuwne?

2020-10-01 13:03 Materiał sponsorowany Yawal
Imponujące przeszklenia w domu
Autor: Yawal

Znana z literatury pięknej idea „szklanych domów” przestała być nierealnym wyobrażeniem, stając się niezwykle popularnym trendem we współczesnej architekturze. Początkowo wielkogabarytowe przeszklenia dominowały w budownictwie komercyjnym, w którym projektowano szklane fasady. Z czasem jednak coraz częściej tego typu rozwiązania zaczęły pojawiać się w budownictwie mieszkaniowym.

Nic w tym dziwnego! Odpowiednio dobrane do projektu budynku duże przeszklenia nadają mu elegancji, unikalnego wyglądu i nowoczesnego charakteru. Podnoszą też rangę całego przedsięwzięcia. Wśród licznych zalet szklanych ścian można znaleźć bez wątpienia optyczne powiększenie i wydłużenie przestrzeni mieszkalnej budynku, zwłaszcza jeśli posadzki w salonie i na tarasie wykonane są z wizualnie podobnego materiału. Ta praktycznie niewidoczna bariera między wnętrzem i otoczeniem zewnętrznym pozwala mieszkańcom obcować z przyrodą przez cały rok bez względu na warunki atmosferyczne. Duże przeszklenia idealnie sprawdzają się więc w przypadku domów otoczonych pięknym krajobrazem lub ogrodem. Bezsprzecznie kolejną zaletą tego typu konstrukcji jest stały dostęp naturalnego światła słonecznego, które nie tylko doświetla, ale i ogrzewa pomieszczenia. Z tego powodu duże okna i drzwi warto umieścić w projekcie od południowej i południowo-wschodniej strony budynku.

Najnowszym trendem w tworzeniu wielkogabarytowych przeszkleń są aluminiowe systemy wąskoprofilowych drzwi przesuwnych pozwalające na całkowite ukrycie ram konstrukcji w murach budynku. Za ich pomocą wszystkie zalety standardowych drzwi tarasowych zostają spotęgowane, zyskujemy bowiem praktycznie jednolitą szklaną powierzchnię z dyskretnie zaznaczonymi liniami podziału. Topowym produktem tego typu na rynku jest system Moreview od Yawal S.A.

Warto wiedzieć

Moreview - system wielkogabarytowych drzwi przesuwnych o wąskich profilach ukrytych w murach budynku. Moreview daje możliwość konstruowania drzwi o max. wysokości do 4 m oraz max. ciężarze skrzydła przesuwnego do 500 kg. Widoczna szerokość słupka na zejściu skrzydeł wynosi tylko 27 mm. Budowa pozwala na instalowanie tafli szklanych obok siebie bez widocznych z zewnątrz elementów aluminiowych. Słupek statyczny umożliwia tworzenie ciągu przeszkleń stałych, a całoszklany narożnik pozwala na ich łączenie pod dowolnym kątem. Możliwe jest również wykonanie narożnika otwieranego, którego skrzydła spotykają się pod kątem 90 stopni. System zapewnia zabudowę bezprogową z minimalną szczeliną o głębokości 17 mm.

Moreview prezentuje rewelacyjne wyniki izolacji termicznej Uw od 0,7 W/m2K m.in. dzięki jednolitej linii przekładek termicznych w osiach szyb zespolonych. Wśród wielu udogodnień montażowych i serwisowych można znaleźć m.in.: możliwość wymiany rolek jezdnych bez konieczności wyjmowania skrzydeł z ramy, możliwość szklenia od zewnątrz pakietami szybowymi do 60 mm, system odwodnienia liniowego zintegrowanego z ościeżnicą.

Bezpieczne i energooszczędne aluminiowe drzwi tarasowe

Osoby decydujące się na duże przeszklenia w swoich domach często borykają się z wątpliwościami. Czy szklana ściana nie będzie powodować dużych strat energii? Czy mój dom będzie bezpieczny? Nowoczesne, wysokiej jakości rozwiązania z aluminium eliminują te rozterki w ekspresowym tempie. Bardzo pomocny przy wyborze systemu drzwiowego jest współczynnik przenikalności cieplnej U, który wyliczany jest nie tylko dla pakietu szybowego, ale i dla ramy. Im niższa wartość wskaźnika, tym lepiej. Od 2021 roku wszystkie okna i drzwi będą musiały prezentować poziom Uw równy lub mniejszy niż 0,9 W/m2K. Najlepsze dostępne na rynku aluminiowe systemy drzwi tarasowych, takie jak Moreview, już dziś prezentują wskaźnik Uw od 0,7 W/m2K. Poprawa parametru o 0,2 W/m2K w stosunku do wymaganej przepisami normy daje rocznie oszczędność w przedziale 400-672 PLN (dla mieszkania o powierzchni 50 m2, wg IFT-Rosenheim), co w okresie szacowanej żywotności stolarki wynoszącej 30 lat daje oszczędność rzędu ponad 20 000 PLN.

Aby uniknąć strat energii, profile systemu Moreview wyposażone zostały w termoizolatory umieszczone w osi szyb zespolonych. Duży udział szkła budzi również obawy o bezpieczeństwo użytkowników. Również tutaj system Moreview sprawdza się idealnie. Aluminiowe ramy wykonane są bowiem w klasie antywłamaniowej RC2. Bezpieczeństwo całej konstrukcji podnoszą również wielowarstwowe szyby ESG lub VSG, specjalne klamki oraz mechanizmy ryglowania drzwi.

Nieograniczone możliwości konstrukcyjne

Nawet najbardziej śmiałe projekty architektoniczne jeszcze do niedawna były ograniczone przez dostępne na rynku rozwiązania technologiczne. Na szczęście postęp to znak rozpoznawczy branży stolarki otworowej. Nowoczesne systemy drzwi przesuwnych, takie jak Moreview, dają bowiem praktycznie nieograniczone możliwości kształtowania architektury budynku. Konstrukcje jednoszynowe, dwuszynowe czy wielokrotne mogą być tworzone bez obawy o płynność działania i wytrzymałość. Możliwe stało się konstruowanie narożników otwieranych pod kątem 90 stopni oraz tworzenie całych ciągów przeszkleń stałych, które mogą być łączone pod całkowicie dowolnym kątem dzięki zastosowaniu narożnika całoszklanego. Coraz częściej architekci wykorzystują w projektach dostępne również w ramach systemu Moreview rozwiązanie określane jako „pocket door” lub „galendage”. Konstrukcje tego typu po otwarciu w całości chowają się w ścianie budynku w specjalnie zaprojektowanej w tym celu „kieszeni”. Jest to rozwiązanie, które gwarantuje całkowite zatarcie granicy pomiędzy wnętrzem a otoczeniem domu oraz maksymalnie powiększa światło przejścia po otwarciu skrzydeł.

Rozwiązania przyszłości – komfort i automatyzacja

Producenci oprócz stopniowego zwiększania gabarytów dostępnych rozwiązań, pracują również nad podnoszeniem komfortu użytkowania konstrukcji przesuwnych. Z tego powodu pojawiają się rozwiązania takie jak np. zabudowa bezprogowa czy odwodnienie liniowe zintegrowane z ościeżnicą, które sprawnie odprowadza z konstrukcji wodę skraplającą się wewnątrz i dostającą się z zewnątrz w postaci opadów. Zwiększa się przy tym poziom wodoszczelności całych drzwi.

Aby usprawnić proces sterowania drzwiami tarasowymi, konstrukcje wyposażone są w specjalny napęd pozwalający na automatyczne otwieranie i zamykanie. Co więcej, dla zwiększenia estetyki wszystkie elementy mechaniczne ukryte są wewnątrz konstrukcji. System Moreview pozwala na zastosowanie udogodnień, takich jak biometryczny system dostępu z czytnikiem linii papilarnych czy możliwość sterowania otwieraniem za pomocą smartfona.

Imponujące przeszklenia w domu
Autor: Yawal Szklana fasada

Nie tylko drzwi tarasowe

Wielkie przeszklenia w domach nie muszą być tworzone wyłącznie za pomocą drzwi przesuwnych. Istnieje cała gama innych rozwiązań, które będą się prezentować równie spektakularnie. Bardzo modne w budownictwie mieszkaniowym stały się szklane fasady, które dzięki przemyślanej budowie stanowią trwałe i estetyczne dopełnienie elewacji. Zaawansowana technologicznie budowa oraz zastosowane komponenty zapobiegają przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń latem oraz utratą ciepła zimą. Szklane fasady nadają lekkości bryle budynku i wpływają na jego atrakcyjność wizualną, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych konstrukcji, patrząc od zewnątrz, nie można rozróżnić elementów stałych od otwieranych.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE