Fakty i mity o oknach drewnianych. Dlaczego warto wybrać okna z drewna

2023-01-24 12:39 Materiał sponsorowany
Okna drewniane
Autor: Sokółka Okna i Drzwi Okna drewniane dają możliwość zastosowania wielkich konstrukcji wpuszczających do domu dużo światła

Okna drewniane są zdecydowanie droższe od plastikowych. Jednak wielu doświadczonych inwestorów wybiera właśnie je. Oni znają prawdę o oknach z drewna i nie dadzą się nabrać na mity. Dlaczego okna drewniane są dobrym wyborem?

W trakcie budowy lub remontu domu musimy dokonywać licznych wyborów. Jednym z nich jest, jakie okna zastosować. W przypadku okien można spotkać się ze stwierdzeniami, że plastikowe są najtańsze i najlepsze, a drewniane są drogie, na dodatek się paczą, a pod wpływem deszczu i śniegu mogą zgnić. Nie należy jednak ulegać niesprawdzonym opiniom. Wyjaśniamy, jak to jest z oknami z drewna i dlaczego warto zapłacić za nie więcej pieniędzy.

Spis treści

  1. Fakt. Okna drewniane to tradycja i szlachetność
  2. Mit. Okna drewniane ulegają wypaczeniu
  3. Fakt. Okna drewniane mogą być większe od plastikowych
  4. Mit. Okna drewniane mogą zgnić
  5. Fakt. Okna drewniane można odnowić
  6. Fakt. Okna drewniane są energooszczędne, a nawet pasywne

Fakt. Okna drewniane to tradycja i szlachetność

Drewno to materiał tradycyjnie wybierany do wznoszenia domów oraz budowy elementów jego wyposażenia. Drewno jest produktem odnawialnym, ekologicznym. Okna od zawsze produkowało się z drewna. W naszym kraju takie firmy jak Sokółka Okna i Drzwi używają do tego przede wszystkim drewna sosnowego lub dębowego. To nasze rodzime gatunki. Każde z nich ma charakterystyczne usłojenie. Profile okien pokryte przezroczystą lazurą wyglądają bardzo szlachetnie. Tego naturalnego wyrazu nie odda żadna okleina drewnopodobna na plastikowych profilach. Okna drewniane to także prestiż – nie każdego na nie stać. I nie chodzi tu tylko o pieniądze, lecz także o świadomość, że za jakość warto zapłacić więcej.

Okna drewniane
Autor: Sokółka Okna i Drzwi Okna drewniane z charakterystycznym rysunkiem usłojenia stanowią dekorację wnętrz

Mit. Okna drewniane ulegają wypaczeniu

Kiedyś tak bywało, bo okna produkowano z drewna litego w długich profilach. Obecnie stosuje się wyłącznie profile wykonane z drewna klejonego warstwowo. Warstwy układa się tak, że przebieg słojów jest naprzemienny. Dzięki temu powstają mocne i sztywne profile.

Fakt. Okna drewniane mogą być większe od plastikowych

Profile skrzydeł i ram okiennych wykonane z klejonki drewnianej cechuje większa wytrzymałość mechaniczna i sztywność. Dzięki temu można z nich budować konstrukcje okienne o większych wymiarach z zachowaniem stabilności i bezpieczeństwa. To ważne, zwłaszcza obecnie, gdy tak wielkim powodzeniem cieszą się rozległe przeszklenia na elewacji ogrodowej.

Okna drewniane
Autor: Sokółka Okna i Drzwi Przesuwne drzwi tarasowe w systemie HS mogą mieć wielkie wymiary

Mit. Okna drewniane mogą zgnić

Do produkcji okien używa się drewna suszonego komorowo oraz odpowiednio zabezpieczonego. Ale najpierw wybiera się drewno odpowiedniej jakości. W firmie Sokółka Okna i Drzwi stosuje się wyłącznie drewno od sprawdzonych dostawców z certyfikatem FSC. W procesie produkcji okien drewno jest impregnowane i pokrywane wielowarstwowo powłokami lakierniczymi. Żeby woda nie miała do niego dostępu, stosuje się uszczelki wrębowe, krawędziowe oraz przy okapniku. Ten ostatni sprawia, że woda spływająca po szybie nie przedostanie się na dolny profil. Największy stopień ochrony dają nakładki aluminiowe, które stosuje się na zewnętrznej stronie profili. Tak zabezpieczone okna drewniane posłużą znacznie dłużej niż plastikowe.

Okna drewniane
Autor: Sokółka Okna i Drzwi Okna drewniane z nakładkami aluminiowymi są doskonale zabezpieczone przed wiatrem, deszczem i śniegiem

Fakt. Okna drewniane można odnowić

Współcześnie stosowane powłoki lakiernicze są bardzo trwałe. Wynika to z zastosowania w nich dodatków polimerowych, które nadają im elastyczność i odporność na czynniki atmosferyczne. Dobrej jakości powłoka zachowa taki sam wygląd przez wiele lat. Wystarczy co jakiś czas umyć profile wodą z łagodnym detergentem. Jednak może się zdarzyć, że pies lub kot, a nawet dziecko podrapie profile. Co wtedy? W przypadku drewnianych należy zeszlifować uszkodzoną powłokę i nanieść nową. W firmie Sokółka Okna i Drzwi taką usługę wykona wykwalifikowany serwisant. Warto podkreślić, że takie uszkodzenie jest nie do naprawienia w oknach plastikowych.

Fakt. Okna drewniane są energooszczędne, a nawet pasywne

W oknach drewnianych stosuje się dwukomorowe pakiety szybowe z powłokami i ciepłymi ramkami dystansowymi. Mocne i głębokie profile pozwalają stosować grube pakiety szybowe o najniższym współczynniku przenikania ciepła Ug. Okna drewniane marki Sokółka Okna i Drzwi Elite 92 i Thermo 80 spełniają wymogi energooszczędności - ich współczynnik przenikania ciepła U wynosi odpowiednio 0,8 i 0,9 W/(m2.K). Okna Puro Passive z dodatkową wkładką termoizolacyjną są przeznaczone do domów pasywnych. Ich współczynnik przenikania ciepła U = 0,68 W/(m2.K).

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie