Energooszczędność na poddaszu: jak wybrać okna dachowe?

2020-10-22 13:17 Materiał partnerski
Energooszczędność na poddaszu
Autor: Velux Właściwe dobranie okien połaciowych pozwoli stworzyć komfortowe poddasze

Jeśli chcesz mieć energooszczędne poddasze, wybierz okna połaciowe spełniające wymogi WT2021 o dobrych parametrach szklenia. Komfort na poddaszu to także ciepły montaż okien oraz odpowiednio dobrane przesłony.

Poddasze z odpowiednio dobranymi oknami dachowymi będzie stanowić komfortową przestrzeń mieszkalną. Należy wybierać okna o jak najlepszych parametrach energetycznych i odpowiednio je zamontować w połaci dachu. Właściwe rozmieszczenie okien na poddaszu sprawi, że będzie ono jasne i dobrze doświetlone. Przez szyby okien dachowych możemy pozyskiwać darmową energię cieplną emitowaną przez słońce i w naturalny sposób dogrzewać pomieszczenia pod skosami. Żeby latem nie zrobiło się tam zbyt gorąco, na oknach dachowych warto zastosować przesłony. Zobaczmy, jakie wybrać okna połaciowe, jak je zamontować i doposażyć.

Energooszczędność na poddaszu
Autor: Velux Warto dobierać okna zależnie od strony świata, na którą jest wystawiona połać dachu

Trzyszybowe okna dachowe VELUX

Wśród okien dachowych dobrym standardem są okna wyposażone w pakiety trzyszybowe. Takie są okna firmy VELUX z linii Standard Plus, które osiągają współczynnik przenikania ciepła Uw = 1,1 W/(m2.K), czyli spełniają wymogi energooszczędności, które zaczną obowiązywać od 2021 r. (WT2021). Zastosowane w nich zestawy trzyszybowe mają właściwości, które pozwolą stworzyć dobre warunki pod skosami. Współczynnik przenikania ciepła Ug szklenia jest bardzo niski i wynosi 0,6 W/(m2.K). Pozostałe parametry szyb odpowiadające za doświetlenie i pozyskiwanie energii słonecznej są równie dobre. Współczynnik g ma wartość 55%, a Lt – 74%. Poddasze z takimi oknami będzie dobrze doświetlone. Zimą przez szyby będzie wpadać dużo energii słonecznej, więc będzie można oszczędzić na ogrzewaniu. Żeby zachować komfort latem, na oknach, zwłaszcza w pomieszczeniach od południa, można zainstalować przesłony.

Energooszczędność na poddaszu
Autor: Velux Okna Velux Standard Plus są zbudowane z wykorzystaniem materiałów termoizolacynych w profilach (ThermoTechnology) oraz trzyszybowych pakietów szybowych

Okna do różnych pomieszczeń

Okna dachowe VELUX Standard Plus są dostępne w różnych wersjach profili. Okna przeznaczone do typowych pomieszczeń są zbudowane z profili drewnianych. Te do łazienki lub sauny maja profile drewniane powleczone poliuretanem, dzięki czemu ich powierzchnia jest odporna na wysoką ilość wilgoci. Wielkość i sposób otwierania okna dopasowuje się do rozmiarów pomieszczenia. Żeby móc wygodnie z nich korzystać, można wybrać okna z dolnym lub górnym otwieraniem. Okna z górnym otwieraniem można montować w dolnej części połaci i nadal wygodnie je otwierać, aranżując przestrzeń pod oknem, a dodatkowo swobodnie podziwiać widoki wokół domu. Trend aranżowania wielkich otwartych przestrzeni widać już również na poddaszach. Jeśli w celu ich doświetlenia zastosujemy kilka zespoleń okien dachowych, pomieszczenie pod skosami będzie wyglądać oryginalnie, a my stworzymy równomiernie i ciekawie oświetlone wnętrze.

MATERIAŁ PARTNERA
Najlepsze promocje chodzą w zestawach!

Kup zestaw promocyjny VELUX i odbierz zwrot: 100 zł i 20 lat gwarancji.

Zimą cieplej, a latem chłodniej na Twoim poddaszu? To możliwe z zestawem promocyjnym VELUX, który teraz znajdziesz w promocji. Energooszczędne okno trzyszybowe + system ciepłego montażu + markiza przeciwsłoneczna – sprawdź to zgrane trio, które zapewni Ci komfort na lata w Twoim domu, niezależnie od pory roku.

Energooszczędność na poddaszu
Autor: Velux Do łazienek są przeznaczone białe okna drewniano-poliuretanowe. Jeśli okna są zainstalowane nisko na połaci, możne je otwierać przez pociągnięcie listwy w górnej części skrzydła

Ciepły montaż okien dachowych

Żeby w pełni wykorzystać dobre właściwości energetyczne okien dachowych, ważny jest odpowiedni ich montaż. Okna Standard Plus firmy VELUX warto zainstalować w połaci z wykorzystaniem zestawu montażowego BDX. W jego skład wchodzą 3 elementy. Rama izolacyjna BDX z polietylenu sprawia, że okno i konstrukcja dachu są idealnie dopasowane do siebie. Uzupełnia ją wokółokienna izolacja BFX z plisowanej włókniny polipropylenowej odpowiedzialna za doskonałą szczelność. Na zewnątrz mocuje się teleskopową rynnę odwadniającą, która chroni całość przed wilgocią, która może pojawić się pod pokryciem. Dzięki ciepłemu montażowi okien w połaci nie powstaną mostki termiczne, a powierzchnia wewnętrzna szyb może być cieplejsza.

Jeszcze jedną korzyścią z zastosowania zestawu montażowego BDX jest możliwość przedłużenia gwarancji na tak zainstalowane okna dachowe VELUX do 20 lat. Wystarczy zarejestrować okna w serwisie Velux.pl przez wypełnienie opublikowanego tam kwestionariusza i przesłanie go do producenta. Można to zrobić w ciągu 2 lat od daty dostarczenia produktu. 

Energooszczędność na poddaszu
Autor: Velux W pomieszczeniach pod skosami można zainstalować okna w zespoleniu. Wielkie przeszklenia połaci dzięki termoizolacyjności okien dachowych i ciepłemu montażowi pozwalają stworzyć komfortowe warunki na poddaszu

Przesłony na oknach dachowych

Ciepłe okna dachowe VELUX Standard Plus warto wyposażyć w przesłony zewnętrzne – rolety lub markizy. Rozwinięte przesłony zapewniają zaciemnienie pomieszczeń pod skosami (rolety nawet w 100%). Rolety zewnętrze VELUX mają lamele wypełnione pianką poliuretanową, więc dobrze chronią wnętrza przez przegrzewaniem. Redukują ilość wpadającego ciepła nawet o 94%. Rolety poprawiają także komfort akustyczny na poddaszu i dają poczucie bezpieczeństwa.

W pomieszczeniach o intensywnym nasłonecznieniu można też zastosować markizy zewnętrzne, których wypełnienie stanowi siatka. W postaci rozwiniętej markiza zmniejsza napływ ciepła do wnętrza, ale nie ogranicza widoku. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala elastycznie regulować napływ ciepła i doświetlenie pokojów na poddaszu.

Energooszczędność na poddaszu
Autor: Velux Rolety zewnętrzne umożliwiające pełne zaciemnienie pomieszczenia pod skosami przydadzą się zwłaszcza w pokojach o wystawie południowej

Ulga termomodernizacyjna na wymianę okien dachowych

Jeśli planujesz adaptację poddasza lub jesteś w trakcie tych prac, pamiętaj, że na wymianę okien dachowych można uzyskać dofinansowanie w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Kup nowoczesne, energooszczędne okna dachowe VELUX Standard Plus z przesłonami i zachowaj faktury za materiały oraz montaż. Podczas rozliczania podatku dochodowego za 2020 r. kwotę wydaną na wymianę okien dachowych możesz odliczyć od podstawy do opodatkowania. Kwota odliczenia od podatku nie może przekroczyć 53 000 zł.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE