Drzwi tarasowe – rodzaje, jakie wybrać?

2022-01-11 12:11 Materiał sponsorowany
Drzwi tarasowe MS OKNA
Autor: MS więcej niż OKNA Drzwi tarasowe przesuwne drewniane

Przesuwne, uchylano przesuwne, otwierane jedno- lub dwuskrzydłowe – to tylko kilka przykładów drzwi, które mogą prowadzić na taras. Warto poznać ich rodzaje, zwłaszcza że ceny mogą być różne w zależności od zastosowanych technologii, mechanizmów i materiałów.

Wybór drzwi tarasowych jest niezwykle bogaty. W ofercie producentów znajdziesz nie tylko te tradycyjne otwierane do środka lub na zewnątrz, ale też drzwi tarasowe przesuwne, które mimo znacznych gabarytów otwiera się lekko i przyjemnie dzięki nowoczesnym mechanizmom. W jakie drzwi tarasowe zainwestować? Przy wyborze liczą się nie tylko sposób otwierania i materiał wykonania, ale też świadomość, że dobrze dobrane mogą przynieść inne korzyści, np. te związane z energooszczędnością.

Drzwi tarasowe – najszerszy widok na świat

Współcześnie duże przeszklone powierzchnie są niezwykle istotnym elementem architektonicznym. W nowych projektach domów pojawiają się ogromne okna i duże drzwi tarasowe, dzięki którym wnętrze staje się jasne i bardziej funkcjonalne. Ale to nie jedyne korzyści z montażu dużych przeszkleń.

Drzwi tarasowe zapewniają wspaniały widok na ogród i mogą stanowić uzupełnienie projektu domu. Oprócz tego wśród ich zalet drzwi możemy wymienić poprawę estetyki domu, ponieważ naturalne światło wpadające do środka ożywia wnętrze, nadaje spokojną atmosferę i poprawia samopoczucie. Dzięki odpowiedniej dawce dziennego światła, które dociera w każdy zakątek, można wykonywać codzienne czynności bez konieczności zapalania światła.

Warto również wiedzieć, że wysokiej jakości drzwi tarasowe są energooszczędne. Po pierwsze, zapewniając naturalne światło, zmniejszają potrzebę korzystania z oświetlenia. Po drugie, same w sobie mogą być energooszczędne, tj. dostępne są modele ze współczynnikiem przenikania ciepła poniżej 0,9 W/m2K, co oznacza niższe zużycie energii na ogrzewania zimą a klimatyzację latem.

Prócz tego ważne jest bezpieczeństwo, zarówno użytkowe, jak i antywłamaniowe. Dostępne są modele drzwi tarasowych wyposażone w zamknięcie wielopunktowe, ryglowane za pomocą grzybków lub haków w zasuwnicy biegnącej wzdłuż profilu. Można również zdecydować się na systemy antywłamaniowe. Jeśli zaś chodzi o komfort w codziennym użytkowaniu, warto zdecydować się na drzwi z niskoprofilowym progiem, dzięki któremu przemieszczanie się między wnętrzem domu i tarasem jest łatwe – także w osób z niepełnosprawnościami ruchowymi (np. seniorów lub osób na wózku).

Reasumując, drzwi tarasowe to sposób na wejście na zewnątrz i poszerzenie przestrzeni życiowej o ogród. Dlatego warto zainwestować w dobre drzwi – pytanie tylko: jakie? Zacznijmy od podstaw.

Rozwierasz czy przesuwasz? Podstawowy podział drzwi tarasowych

Rodzaje drzwi tarasowych można ogólnie podzielić na: klasyczne (drzwi rozwierane) oraz przesuwane. Klasyczne z kolei rozróżniamy pod względem liczby skrzydeł. Mówimy więc o drzwiach jednoskrzydłowych, dwuskrzydłowych czy drzwiach tarasowych wieloskrzydłowych. Jeśli zaś chodzi o systemy przesuwne, to ogólnie dzieli się je na:

  • uchylno-przesuwne,
  • podnoszono-przesuwne,
  • harmonijkowe.

Najpopularniejsze są drzwi rozwieralno-uchylne, ponieważ ich zaletami są łatwe otwieranie oraz niska cena. Natomiast drzwi tarasowe przesuwne dają więcej możliwości, jeśli chodzi o rozmiar przeszklenia. Decydując się na taki model, można zastosować szersze skrzydła, przez co zyskuje się większe okno na świat, a także większą swobodę przemieszczania się między domem a tarasem. Jednak ich największą zaletą jest to, że nie blokują przestrzeni we wnętrzu. W tej kategorii drzwi sporym powodzeniem cieszą się tarasowe drzwi podnoszono-przesuwne, w których po przekręceniu klamki skrzydło lekko się unosi i pozwala z łatwością przesunąć na część stałą. Skrzydło można przesuwać po całej szerokości otworu oraz zatrzymywać w dowolnych momentach. Drzwi nie zajmują miejsca w pomieszczeniu i nie ograniczają jego aranżacji. 

Drzwi tarasowe MS OKNA
Autor: MS więcej niż OKNA Drzwi tarasowe mogą być również narożne

Drzwi tarasowe HST, PSK, FS... Co oznaczają te symbole?

Skróty HST, PSK oraz FS odnoszą się do sposobu otwierania drzwi. I tak mamy:

  • HST (niem. Hebeschiebe-Tür) oznacza drzwi podnoszono-przesuwne, których skrzydło przesuwa się rolkami po ukrytej szynie. Dostępne są w różnych wariantach w zależności od liczby skrzydeł, np. tarasowe drzwi dwuskrzydłowe oznaczane są schematem A i D, a czteroskrzydłowe – C i F. Ważne jest dodatkowe wspomaganie, które zapewni obsługę skrzydeł. Tak na przykład drzwi tarasowe MS Patio HST 82 mają zastosowany napęd Siegenia, który można uruchamiać klamką w drzwiach, pilotem lub aplikacją dostępną na telefon. Dodajmy, że drzwi wyposażone są również w zasuwnicę ze wspomaganiem oraz mocne wózki jezdne, co pozwala łatwo i lekko obsługiwać skrzydła, których masa wynosi nawet 300 kg.
  • PSK (niem. Parallel-Schiebe-Kipp-Tür) oznacza drzwi uchylno-przesuwne, w których po przekręceniu klamki skrzydło drzwi wysuwa się w głąb pomieszczenia, a następnie przesuwa w bok. Występują w kilku wariantach otwierania (2, 3 i 4-kwaterowe). Co więcej, skrzydło można także uchylać, a same drzwi wymagają zastosowania bardzo stabilnych okuć. Przykładowo: drzwi tarasowe firmy MS Patio PSK wyposażone są w okucia PORTAL PSK comfort, które zapewniają płynne przesuwanie aktywnych skrzydeł.
  • FS oznacza drzwi harmonijkowe, inaczej zwane składanymi lub składano-przesuwnymi. Obsługa takich drzwi sprowadza się do złożenia skrzydeł poprzez przesunięcie ich na boki.  W przypadku takich drzwi bardzo ważne są zastosowane podzespoły i dodatkowe rozwiązania, ponieważ częste składanie szybko może je wyeksploatować. Drzwi harmonijkowe drewniane Patio FS wyposażone są w wózki z łożyskami kulkowymi, które umożliwiają płynny ruch skrzydła, ponadto mają wzmocnione zawiasy (można je dodatkowo zabezpieczyć powierzchnią antykorozyjną E-look).

Przesuwne drzwi tarasowe – z progiem czy bez?

Przesuwne drzwi na taras to nowoczesne rozwiązanie, które zapewnia łatwą obsługę, a także nie ogranicza przestrzeni we wnętrzu. To sprawia, że pomału wypierają klasyczne rozwiązania, czyli drzwi skrzydłowe rozwierane. Kolejnym zagadnieniem, oprócz sposobu otwierania, jest próg, a mianowicie: wybrać drzwi tarasowe z niskim progiem czy nie?

Drzwi PSK z wysokim progiem są tańsze niż drzwi z niskim progiem. Jednak warto mieć na uwadze, że wysoki próg wiąże się z tym, że po otwarciu drzwi skrzydło wisi na zawiasach bez oparcia w podłożu czy konstrukcji stolarki – zawiasy i ościeżnica muszą utrzymywać cały jego ciężar. Na takie rozwiązanie warto się zdecydować przy mniej eksploatowanych drzwiach tarasowych. Można po nie sięgnąć zwłaszcza przy balkonie – drzwi balkonowe są na ogół rzadziej używane niż te na taras. Co istotne, należy wiedzieć, jak takie drzwi obsługiwać, bo przy nieumiejętnym otwieraniu można łatwo uszkodzić mechanizm.

Przyjrzyjmy się teraz niskim progom. Nie ulega wątpliwości, że drzwi tarasowe bezprogowe lub z niskim progiem to niesamowita wygoda oraz praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się wszędzie, gdzie chce się uzyskać płynne przejście. Sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie przebywają osoby mające problem z poruszaniem się, jak na przykład osoby na wózku, osoba starsza poruszająca się o balkoniku, małe dzieci itp. Jednak niski próg w drzwiach tarasowych może wiązać się z mniejszą szczelnością konstrukcji, szczególnie jeśli skorzysta się z oferty mniej renomowanych producentów czy też mniej doświadczonych monterów.

Kwestia progu jest więc sprawą do indywidualnego przemyślenia. Warto jednak zaznaczyć, że więksi producenci, oferujący drzwi i okna w klasie premium, dbają o jakość zespołów i systemów. Wybór niskiego progu w takim przypadku nie będzie więc kwestią tego, czy rezygnować ze szczelności na rzecz wygody, ponieważ tutaj otrzymuje się je w pakiecie.

Drzwi tarasowe z ruchomym słupkiem czy ze stałym?

Drzwi tarasowe dwuskrzydłowe zapewniają nie tylko wygodny dostęp na zewnątrz, ale też wpuszczają do wnętrza więcej światła dziennego. Do wyboru masz takie z ruchomym słupkiem lub ze stałym.

Słupki dzielą płaszczyznę okna w pionie. Jeśli przy opisie drzwi mowa jest o słupku stałym, jest to nieruchomy element konstrukcji okiennej, który jest widoczny zawsze, nawet po otwarciu wszystkich skrzydeł. Ich zaletą jest to, że możesz otworzyć obojętnie które skrzydło niezależnie od innych.

Natomiast słupek ruchomy, nazywany też symulowanym, oznacza pionową linię podziału widoczną tylko przy zamkniętych skrzydłach. W takich konstrukcjach wyróżnia się skrzydło czynne oraz skrzydło bierne, do którego na stałe przymocowany jest słupek. Przy otwieraniu drzwi słupek przemieszcza się razem ze skrzydłem biernym – przestrzeń wnęki drzwiowej pozbawiona jest wówczas elementu dzielącego widocznego, gdy drzwi są zamknięte. Należy pamiętać, że takie drzwi należy otwierać w konkretnej kolejności, tj. najpierw skrzydło czynne, a później bierne.

Teraz pytanie, które drzwi wybrać i czy słupek ma jakieś znaczenie? Prawdą jest, że tutaj decyzja zależy od aspektów estetycznych i konserwacyjnych. Słupek ruchomy jest węższy, dzięki czemu takie drzwi wpuszczają więcej światła. Przez to też znakomicie się sprawdzi w przypadku niewielkich przestrzeni, gdzie zachowanie każdej cząstki światła jest istotne. Docenią go także miłośnicy otwartej przestrzeni, po rozwarciu skrzydeł słupek przestaje być widoczny i mieszkanie otwiera się na zewnątrz bez żadnych wizualnych zakłóceń.

Drzwi tarasowe PCV, drewniane, czy aluminium?

Przejdźmy teraz do kolejnej ważnej kwestii: materiału, z jakiego wykonane są drzwi tarasowe. Do wyboru masz systemy tarasowe plastikowe, drewniane i aluminiowe. Każde z nich ma swoje wady i zalety, i w dużej mierze wybór materiału zależy od rozmiaru przeszklenia oraz budżetu. Największe możliwości daje aluminium, jeśli chodzi o wielkość przeszklenia, a najmniejsze – PCV. Ma to odzwierciedlenie również w kosztach, ponieważ takie same drzwi tarasowe, jeśli wziąć pod uwagę wymiary i sposób otwierania, będą tańsze w przypadku PCV i najdroższe dla aluminium. Przejdźmy do omówienia wad i zalet rodzajów drzwi tarasowych.

Drzwi tarasowe PVC (lub PCW, a potocznie PCV) są obecnie najpopularniejsze, bo ich sporą zaletą jest niższa, przystępna cena. Jeśli więc kierujesz się tutaj ekonomią, wybór takich drzwi będzie najlepszą decyzją. Ponadto ramy drzwi tarasowych występują w wielu wariantach kolorystycznych. Powinieneś jednak wiedzieć, że drzwi tarasowe PVC nie wykazują takiej stabilności jak drewniane i aluminiowe, stąd wielu producentów odradza ich montaż w przypadku większych przeszkleń, jak np. właśnie przy tarasach. Ponadto drzwi plastikowe mają to do siebie, że lubią żółknąć pod wpływem ekspozycji na słońce (chyba że zdecydujesz się na nakładkę aluminiową) oraz wykazują niższą izolacyjność cieplną niż np. drewniane drzwi tarasowe.

Drzwi tarasowe aluminiowe mają znacznie węższe ramy, a ich ościeżnice można schować w murze, przez co prezentują się bardziej efektownie niż inne rodzaje. Sam materiał jest lekki, co przekłada się na wagę drzwi – drzwi tarasowe z aluminium są lżejsze i z powodzeniem mogą być zarządzane przez inteligentny system sterowania domem. Charakteryzują się również dobrymi parametrami, jeśli chodzi o izolację cieplną oraz bezpieczeństwo.

Ostatni rodzaj drzwi tarasowych, jakim są drzwi drewniane, to sporo zalet. Przede wszystkim to naturalny materiał, który wyróżnia się solidnością i niepowtarzalną teksturą. Drewniane drzwi tarasowe doceniane są za dużą stabilność i oporność na odkształcenia. Wadą jest jednak wrażliwość na wilgoć, dlatego najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcesz zachować estetykę drewna przy wytrzymałości aluminium, jest zdecydować się na tarasowe drzwi drewniano-aluminiowe, bo takie również są dostępne na rynku.

Drzwi tarasowe MS OKNA
Autor: MS więcej niż OKNA Nowoczesne drzwi tarasowe o wyglądzie tradycyjnej stolarki drewnianej

Jak wybrać najlepsze drzwi tarasowe? Podsumowanie

Drzwi tarasowe po drzwiach wejściowych są najbardziej eksploatowanym elementem stolarki w domu. Dlatego też warto zastanowić się, które sprawdzą się najlepiej pod kątem funkcjonalności, estetyki i obsługi. Tutaj najlepiej skorzystać z porad fachowców, którzy nie tylko dobiorą odpowiednie drzwi tarasowe, ale także zadbają o jakość zastosowanych systemów, aby drzwi służyły długie lata.

Producenci okien świadczą także usługi, które ułatwią Ci wybór najlepszych drzwi tarasowych. Wystarczy zadzwonić i porozmawiać ze specjalistą albo zamówić wymiarowanie bądź wycenę. Co więcej, sięgając po drzwi wprost od producenta, możesz liczyć na wykonanie nawet nietypowej stolarki. Dlatego po odpowiedź na pytanie, jakie drzwi na taras wybrać, najlepiej udać się do fachowców w swoim mieście.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie