Wentylacja garażu w energooszczędnym i inteligentnym domu

2019-08-02 10:26 MATERIAŁ SPONSOROWANY | Hörmann
Hormann
Autor: Hörmann

Producenci bram garażowych mają do zaoferowania wiele ciekawych rozwiązań wpływających na wygodę i dobrą izolację termiczną budynku. Jednak przed wyborem bramy do nowego bądź poddawanego termomodernizacji domu jednorodzinnego warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden czynnik: optymalną wentylację garażu. Dowiedz się, jak uniknąć problemu pleśni i wilgoci!

Zagrożenie pleśnią a oszczędzanie ciepła. Szukamy kompromisu!

Wiele współczesnych bram garażowych doskonale spełnia wymagania dotyczące domów pasywnych i energooszczędnych (w których powierzchnia garażowa znajduje się w bryle budynku). Współczynniki przenikania ciepła na poziomie zbliżonym do U=1 W/(m2K), a nawet poniżej tej wartości, powoli stają się standardem w ofercie wiodących producentów.

Tak doskonała izolacja termiczna ma jednak pewną wadę. W garażu może zbierać się wilgoć. Jej konsekwencją są powstające na ścianach wykwity, które szybko przeradzają się w pleśń. Wilgotne powietrze stymuluje ponadto korozję karoserii auta. Czy oznacza to, że w kwestii termoizolacji garażu i samej bramy powinniśmy szukać kompromisu? Nie! Wystarczy postawić na przemyślany system wentylacji garażu, o czym zresztą pamiętają sprawdzeni producenci i dystrybutorzy bram.

Brama segmentowa Hormann
Autor: Hörmann

Częściowe otwarcie czy uchylny segment?

Aby zadbać o odpowiednią wentylację garażu i cyrkulację powietrza, nie musimy całkowicie otwierać bramy. Wystarczy dość wąska szczelina zapewniająca odpowiednią cyrkulację powietrza, najlepiej w połączeniu z wentylatorem, który możemy umieścić na przeciwległej ścianie pomieszczenia. Obecnie na rynku królują dwa rozwiązania. Pierwsze to tylko częściowe otwarcie bramy segmentowej, gdzie odpowiedniej wielkości szczelina pozostaje otwarta tuż nad progiem garażu. To optymalne rozwiązanie w kontekście wentylacji, ale nie sprawdzi się w każdych warunkach.

Wiele zależy od otoczenia budynku. Przez niedomkniętą bramę do wnętrza garażu mogą bowiem dostawać się zanieczyszczenia, na przykład kurz i pył, jak również małe zwierzęta. Takich kłopotów unikniemy, decydując się na system w wentylacji przy zamkniętej bramie. Jak to działa? W bramach segmentowych najwyższy segment ma uchylną konstrukcję dzięki składanym obejmom rolek.

Brama segmentowa Hormann
Autor: Hörmann Dzięki zastosowaniu czujnika wilgotności, brama może się automatycznie uchylać w celu zapewnienia lepszej wentylacji.

Inteligentne sterowanie bramą garażową

Aby system wentylacji działał maksymalnie sprawnie, zapewniając odpowiednie warunki wewnętrzne i ograniczając stratę ciepła, warto postawić na inteligentne sterowanie. Ciekawe rozwiązanie proponuje firma Hörmann, która od lat dostarcza dość tanie i sprawdzone systemy bram garażowych. Czujniki klimatyczne to rozwiązanie godne XXI wieku i inteligentnych domów. Czujnik wewnętrzny HKSI stale monitoruje wilgotność powietrza wewnątrz garażu i gdy jest zbyt wysoka, powoduje uchylenie najwyższego segmentu bądź częściowe otwarcie bramy. Działanie systemu uzupełnia czujnik zewnętrzny HKSA monitorujący sytuację na zewnątrz. Gdy powietrze po zewnętrznej stronie jest wilgotne, brama się nie otworzy, co przyczyni się do oszczędności ciepła i energii. Aby wentylacja sprawdzała się w każdych warunkach pogodowych, a cyrkulacja powietrza była optymalna, do systemu warto dołączyć także specjalny wentylator.

System czujników pogodowych można połączyć z najnowocześniejszymi, najbardziej energooszczędnymi bramami garażowymi, takimi jak model LPU 67 Thermo. Jeśli brama będzie dodatkowo wyposażona w ościeżnicę ThermoFrame, uzyskamy doskonały współczynnik przenikania ciepła o wartości nawet U=0,88 W/(m2K), a jednocześnie zabezpieczenie garażu przed pleśnią, zaś pojazd przed przyspieszoną korozją. Dlatego naprawdę warto rozważyć system nowoczesnej wentylacji garażowej, gdyż to inwestycja, która z pewnością się zwróci!

Partnerzy

Firma Hörmann jest największym europejskim producentem bram garażowych i przemysłowych oraz napędów do bram. Jest również uznanym producentem drzwi, systemów przeładunkowych oraz różnego typu zamknięć przeciwpożarowych. Ostatnio firma poszerzyła paletę swoich produktów o systemy kontroli wjazdu. Dopełnieniem bogatego asortymentu produktów jest działający 7 dni w tygodniu całodobowy serwis.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE