Ekologiczny i trwały podjazd do garażu. Jak ułożyć ekokratkę?

2019-06-07 10:22 Materiał sponsorowany
Ekokratka Geoproduct
Autor: Geoproduct

Podjazd do garażu powinien być solidny i trwały, umożliwiając wygodne i bezpieczne korzystanie z samochodu przez cały rok. To inwestycja na lata, dlatego przy wyborze podjazdu należy wziąć pod uwagę wiele kwestii, m.in. estetykę, trwałość oraz wpływ na środowisko. Warto więc postawić na produkt ekologiczny, który jednocześnie podkreśli piękną zieleń trawnika i ogrodu.

Ekokratka to trwały materiał na podjazd do garażu, wjazd na posesję, parking, plac przed siedzibą firmy czy drogę pożarową. Ze względu na swoje właściwości i dostępność w różnych grubościach i wysokościach ekokratka jest uniwersalna, dzięki czemu nadaje się do zamontowania przed większością domów.

 

Ekokratka Geoproduct
Autor: Geoproduct

Dlaczego warto stosować ekokratkę na podjazd do garażu?

Ekokratka geoSYSTEM jest bardzo trwała, wytrzymała na nacisk i obciążenie – kratki geoSYSTEM G5 max i G4 max są w stanie wytrzymać obciążenie nawet powyżej 450 ton na metr kwadratowy. Ścianki o grubości 5 milimetrów zwiększają ich trwałość. Wypełnione kruszywem są dodatkowo odporne na ruch ciężkich pojazdów oraz kręcenie kołami w miejscu. 

W przeciwieństwie do betonu ekokratka jest również wodoprzepuszczalna – woda deszczowa wsiąka w glebę, zatem na powierzchni podjazdu nie bedą tworzyć się kałuże. Ponadto kratki geoSYSTEM wypełnione kruszywem nie wymagają odśnieżania, ponieważ śnieg wciska się w wolne przestrzenie między tłuczniem. Odporność na niskie temperatury zapobiega ponadto uszkodzeniom – co często zdarza się w przypadku powierzchni betonowej, która w połączeniu z wodą pod wpływem ujemnych temperatur rozszerza się i pęka, tworząc nieestetyczne szczeliny.

Poza tym w przeciwieństwie do materiałów betonowych ekokratka jest łatwa w montażu. Układa się ją w prosty sposób i można dowolnie przycinać, np. szlifierką kątową, a po wypełnieniu kruszywem jest od razu gotowa do użytkowania. W razie potrzeby usunięcia nawierzchni – kratki geoSYSTEM z łatwością się zdejmuje, natomiast beton trzeba skuwać młotem, co jest zajęciem czaso- i pracochłonnym.

Warto podkreślić również walory estetyczne ekokratki. Możliwość wypełnienia dowolnym materiałem – kruszywem bądź trawą pozwala dopasować ekokratkę do każdego terenu i otoczenia. Beton pod tym względem wypada gorzej – jest mało estetyczny i nie pasuje, m.in. do przestrzeni ogrodu oraz domów w stylu klasycznym. Z kolei kratka wysypana kruszywem odpowiedniej frakcji będzie idealną propozycją dla nowoczesnego budownictwa, które wymaga innych rozwiązań niż choćby tradycyjna kostka brukowa.

 

 

Ekokratka Geoproduct
Autor: Geoproduct

Jak wykonać podjazd do garażu z ekokratki?

Podjazd do garażu z ekokratki geoSYSTEM wykonuje się w bardzo prosty sposób.

Podbudowę powinniśmy dostosować przede wszystkim do lokalnych warunków gruntowych i planowanego ruchu. Najpierw należy wytyczyć wielkość i kształt podjazdu – zbyt wąski uniemożliwi nam swobodne manewrowanie pojazdem. Minimalne wymiary podjazdu dla samochodu osobowego powinny wynosić 3x5 metrów. W projekcie należy również uwzględnić przebieg instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Jeżeli pominiemy ten etap, to może wystąpić ryzyko, że będziemy musieli później demontować podjazd i wykonywać go ponownie.

Należy pamiętać o tym, aby grunt rodzimy był dobrze ubity i nie doszło do zapadnięcia się warstwy wierzchniej. Wyznaczając kształt i wielkość podjazdu, można użyć palików oraz sznurka. Następnie wykopujemy ziemię na odpowiednią głębokość, a podłoże wyrównujemy podsypką z piasku i zagęszczamy wibratorem powierzchniowym. Najazd zabezpieczamy betonowym krawężnikiem.

Ekokratka Geoproduct
Autor: Geoproduct

Na tak przygotowanym podłożu możemy rozpocząć układanie ekokratek, pamiętając, aby pracę rozpocząć od wyprowadzenia narożnika. Kratki geoSYSTEM można dowolnie modyfikować, np. przycinać szlifierką kątową, nadając im nietypowy kształt. Kratki układamy rzędami i łączymy za pomocą zaczepów. Ułożony z geokratek podjazd można wyrównać wibratorem z gumową nakładką. Następnie wybieramy rodzaj wypełnienia, którym zasypiemy kratki. Może to być ziemia ogrodowa z nasionami traw lub kruszywo odpowiedniej frakcji. Linię wypełnienia wyznaczamy za pomocą łaty murarskiej, a do zabezpieczenia go przed wysypywaniem, można zastosować obrzeże ogrodowe geoBORDER. Obrzeże przytwierdzamy do podłoża za pomocą plastikowych kotew geoPIN. Wykonany w ten sposób podjazd do garażu jest gotowy do użytkowania.

Ekokratka Geoproduct
Autor: Geoproduct

Kruszywo do ekokratki

Podjazd do garażu z ekokratki najlepiej wypełnić kruszywem frakcji 5 – 20mm. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Kruszywo jest wytrzymałe w eksploatacji i dobrze znosi obciążenie pojazdu mechanicznego. Odpowiednio wykonana nawierzchnia zapewnia stabilizację samochodu i swobodny wjazd na posesję. Co więcej, ze względu na wodoprzepuszczalność kamienia na powierzchni podjazdu nie tworzą się kałuże, a zimą nie zalega na niej śnieg. Ten rodzaj podjazdu do garażu jest zatem łatwy w utrzymaniu – ma niewielkie wymagania konserwacyjne i sprawdzi się w przypadku osób, które nie mają zbyt wiele czasu na regularne dbanie o podjazd. Ponadto podjazd do garażu z kamienia dobrze wygląda na tle nowoczesnego domu, biurowca czy przedsiębiorstwa. 

A może zielone wykończenie ekokratki?

Ekokratka Geoproduct
Autor: Geoproduct

Ekoratki geoSYSTEM – nawierzchnia ekologiczna

Ekokratki powstają w całości z recyklingu. Do ich produkcji wykorzystywany jest plastik pochodzący z odpadów np. plastikowe zakrętki, folie rolnicze, zderzaki samochodowe. Dzięki temu rozwiązaniu odpady otrzymują „drugie życie” i minimalizuje się ilość śmieci, ponieważ nie zachodzi potrzeba produkowania ich kolejnych partii. Co więcej, geokrata to produkt, który może być ponownie przetworzony. W dzisiejszych czasach, kiedy ilość surowców naturalnych jest z roku na rok coraz mniejsza to niezwykle ważne, aby znaleźć dla nich dobrą dla naszej planety alternatywę. Warto również podkreślić, że ze względu na swoją ażurową budowę kratki geoSYSTEM tworzą powierzchnię biologicznie czynną – zajmują tylko 14-20%, pozostawiając 80-86% powierzchni niezabudowanej i umożliwiając naturalną wegetację roślin. Ekologiczność kratek ażurowych potwierdza pozytywna opinia wydana przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.

WIDEO: zobacz, jak prezentuje się podjazd z ekokratki!

Ekokratki na podjazd do garażu
Ekokratka Geoproduct

Autor: Geoproduct

Więcej na temat ekokratek przeczytasz na stronie:

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE