Zdrowy i ciepły dom. Co wziąć pod uwagę przy planowaniu ocieplenia?

2021-11-02 12:33 Materiał sponsorowany
Ocieplenie domu produktami Isover/Weber
Autor: ISOVER&WEBER

Odpowiednia termoizolacja to większy komfort mieszkańców, ale także mniejsza ilość energii potrzebna do ogrzania obiektu, co przekłada się na niższe wydatki dla inwestora. Wybór właściwego materiału budowlanego to również gwarancja odpowiedniego mikroklimatu i przyjemnej temperatury w domu bez względu na porę roku oraz pięknej i trwałej elewacji na długie lata. Co wziąć pod uwagę przy planowaniu prac i jakie produkty wybrać?

Wełna grzeje dla zdrowia

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów produktów do ocieplania. Ich właściwości termoizolacyjne są zbliżone, natomiast różnią się znacznie w przypadku innych parametrów. Najczęściej branym pod uwagę elementem porównawczym jest palność i w tym zestawieniu zdecydowanie wygrywa wełna mineralna. To produkt niepalny, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo użytkowników podczas wystąpienia pożaru i hamuje jego rozprzestrzenianie się, zmniejszając tym samym straty materialne. Na korzyść wełny mineralnej względem innych materiałów przemawia również paroprzepuszczalność. Umożliwia przenikanie pary wodnej i zmniejsza ryzyko wykraplania się wewnątrz ściany, zwłaszcza w budynkach o nieefektywnej wentylacji. Dodatkowo wełna mineralna ISOVER wyróżnia się również doskonałymi parametrami izolacji termicznej i akustycznej, co ma znaczenie dla komfortu mieszkańców domu. Stabilna temperatura w domu wpływa na kondycję jego mieszkańców, pomaga w budowaniu odporności, chroni przed infekcjami. Komfortowym jest zatem budynek, do którego nie tylko dostarczymy odpowiednią ilość ciepła zimą i zatrzymamy chłód latem, ale też taki, który potrafi te pożądane przez nas parametry temperaturowe utrzymać na stałym poziomie.

Ocieplenie domu produktami Isover/Weber
Autor: ISOVER&WEBER

System pełen korzyści

Na skuteczność izolacji, oprócz doboru materiału ociepleniowego, ma również wpływ zastosowana chemia budowlana. Te elementy razem składają się na gotowe i zweryfikowane przez producentów systemy ociepleń ETICS.

Wybór gotowego systemu to gwarancja, że poszczególne jego elementy są ze sobą kompatybilne i będą skutecznie spełniały swoje zadanie, utrzymując ciepło w środku budynku. Przykładem takiego zestawu jest komplet produktów ISOVER i Weber – system ociepleń ETICS weber.therm WM oparty o wełnę mineralną skalną ISOVER Fasoterm 35.

Ocieplenie domu produktami Isover/Weber
Autor: ISOVER&WEBER

Płyty ISOVER FASOTERM 35 przeznaczone są do izolacji ścian  zewnętrznych nowych i istniejących budynków metodą ETICS. Ich zastosowanie jest gwarancją niepalności przegrody (klasa A1), doskonałej izolacji cieplnej λD= 0,035 W/(m*K), co zwiększa komfort użytkowania budynku i realnie obniża koszty jego ogrzewania oraz tworzy właściwy mikroklimat, dzięki niskiemu współczynnikowi oporu dyfuzyjnego pary wodnej. Ponadto jej parametry pozwalają na osiągnięcie zgodnej z Warunkami Technicznymi 2021 izolacji przy zastosowaniu cieńszej warstwy materiału. Dokładność wymiarowa T5 powoduje, że mocowane płyty dobrze się licują i tworzą płaską powierzchnię, co upraszcza etap przygotowania warstwy zbrojonej. Jest to istotne dla wykonawcy w prawidłowym i szybkim wykonaniu systemu ociepleń ETICS.

Do montażu płyt izolacyjnych i wykończenia elewacji w systemie weber.therm WM przeznaczone są dedykowane produkty Weber: klej weberbase UNI W, siatka z włókna szklanego weber PH913, płyn gruntujący weber.prim compact oraz innowacyjny tynk hydrofilowy weber.pas topdry AquaBalance.

Ocieplenie domu produktami Isover/Weber
Autor: ISOVER&WEBER

Zdrowa elewacja z technologią AquaBalance

Czysta, zadbana i wolna od szkodliwych mikroorganizmów fasada jest wizytówką każdego budynku, zapewnia komfort użytkowania i dobre samopoczucie mieszkańców. Tymczasem na ścianach wielu domów można zaobserwować zielony nalot, który świadczy o porastaniu elewacji glonami i stanowi jedno z największych wyzwań systemów ociepleniowych. Po opadach deszczu, osadzaniu się mgły czy rosy elewacja budynku staje się wilgotna. Na powierzchni otynkowanej ściany utrzymuje się cienka warstwa wody, a w takim środowisku łatwo mogą rozwijać się algi, grzyby i pleśnie. Problem zawilgoconej i porośniętej elewacji eliminuje zastosowanie tynku hydrofilowego weber.pas topdry AquaBalance.

Ocieplenie domu produktami Isover/Weber
Autor: WEBER W przypadku powszechnie stosowanych tynków powierzchnia ściany pozostaje zawilgocona przez długi czas, ponieważ woda zbiera się w zagłębieniach chropowatej powierzchni
Ocieplenie domu produktami Isover/Weber
Autor: WEBER Zbierająca się w elewacji woda to świetna pożywka dla różnych mikroorganizmów − ściana może bardzo szybko porosnąć algami i grzybami

Technologia AquaBalance wykorzystuje naturalne zjawisko fizyczne. Nie trzeba więc stosować żadnych dodatkowych zabezpieczeń chemicznych z dodatkiem biocydów, aby zabezpieczyć ściany zewnętrzne przez zawilgoceniem i porastaniem.

Ocieplenie domu produktami Isover/Weber
Autor: WEBER Na powierzchni tynku AquaBalance kropla wody jest jakby „rozciągnięta” − ma większą powierzchnię parowania, dzięki czemu znika znacznie szybciej
Ocieplenie domu produktami Isover/Weber
Autor: WEBER Nadmiar wilgoci jest rozprowadzany w mikrokanalikach tynku i natychmiast oddawany do atmosfery − ściana wysycha błyskawicznie, nie dając żadnych szans algom czy grzybom

Systemowe ciepło

System ociepleń weber.therm WM to zestaw uzupełniających się niepalnych materiałów, które cechuje długa trwałość oraz zastosowanie sprawdzonych technologii. Ocieplony nim budynek będzie energooszczędny, komfortowy, zdrowy i bezpieczny.

Ocieplenie domu produktami Isover/Weber
Autor: WEBER
Nowe logo Isover i Weber
Autor: ISOVER&WEBER
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie