Wpływ systemu ociepleń na zdrowie mieszkańców

2019-08-07 7:36 MATERIAŁ SPONSOROWANY | BAUMIT
Systemy ociepleń
Autor: GettyImages

Głównym powodem wykonania termoizolacji budynku są zwykle kwestie ekonomiczne – obniżenie rachunków za ogrzewanie i chłodzenie. Jednak właściwa izolacja zapewnia też większy komfort użytkowania i ma korzystny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców.

Dobra i właściwie wykonana izolacja to element, który bezpośrednio wpływa na wiele czynników decydujących o naszej kondycji zdrowotnej. Po pierwsze odpowiada za właściwą temperaturę we wnętrzach - to, czy pomieszczenie wydaje się ciepłe, czy zimne, zależy od odczuwanej przez nas tzw. temperatury operatywnej, na którą wpływają dwa czynniki: temperatura powietrza oraz powierzchni ścian wewnętrznych. W przypadku zastosowania systemu ocieplenia, temperatura w pomieszczeniu wynosi 22°C, a ścian 19°C. Dla porównania bez systemu ocieplenia, temperatura w pomieszczeniu wynosi 26°C, a ścian 15°C.

Baumit
Autor: BAUMIT

Zrównoważona wilgotność

Drugim istotnym czynnikiem bezpośrednio związanym z izolacją jest wilgotność. Za przyjemne uznajemy pomieszczenia, w których wynosi ona od 40 do 60%. Niska wilgotność powietrza (poniżej 30%) sprawia, że błony śluzowe nosa i gardła wysychają oraz pojawia się uczucie suchości w oczach. W pomieszczeniach gromadzi się też większa ilość kurzu, a bakterie i wirusy utrzymują się dłużej. Natomiast kiedy wilgotność jest zbyt wysoka kondensuje się na ścianach i w chłodnych zakątkach pomieszczenia, co może skutkować powstawaniem grzybów – pleśni.

Izolacja cieplna korzystnie wpływa na wilgotność względną, zapewniając zrównoważony mikroklimat w pomieszczeniach. Pomiary przeprowadzone przez naukowców z Parku badawczego Baumit Viva wykazują, że izolowane budynki z różnych powszechnie stosowanych cegieł i bloczków budowlanych zachowują zdrowy poziom wilgotności powietrza w okresie grzewczym. Dobra izolacja cieplna pełni zatem kluczową rolę w zapewnieniu zdrowego, pozbawionego grzybów – pleśni mikroklimatu. Temperatura powierzchni izolowanych ścian wewnętrznych wynosi zazwyczaj od 17° do 19°C. W tym przedziale zjawisko kondensacji zwykle nie zachodzi.

Baumit
Autor: BAUMIT

Komfortowe powietrze

Kolejnym czynnikiem, na który wpływa izolacja jest konwekcja czyli unoszenie się ciepłego powietrza i napływ zimnego w jego miejsce. Silna konwekcja ma miejsce jeżeli różnica pomiędzy temperaturą powietrza a powierzchni ścian w pomieszczeniu jest większa niż 3°C. Termoizolacja pozwala ograniczyć wychładzanie powietrza przy powierzchni ścian, a w konsekwencji w pomieszczeniu. Pomaga też zredukować powstawanie warstwy zimnego powietrza przy podłodze, co zwiększa komfort bez konieczności dodatkowego ogrzewania.

Bez mikroorganizmów

Ciepłe, zaizolowane ściany ograniczają również kondensację pary wodnej, przez co przeciwdziałają powstawaniu szkodliwych grzybów – pleśni. Dobra izolacja cieplna pełni zatem kluczową rolę w zapewnieniu zdrowego mikroklimatu. Temperatura powierzchni izolowanych ścian wewnętrznych wynosi zazwyczaj od 17° do 19°C. W tym przedziale zjawisko kondensacji zwykle nie zachodzi. Krytyczne znaczenie ma obniżenie temperatury ścian poniżej 14°C, w połączeniu z wilgotnością powyżej 50%.

Baumit
Autor: BAUMIT

Systemy ociepleń Baumit

Dobre samopoczucie i zdrowy klimat w pomieszczeniu – oto cechy, dzięki którym budynek staje się domem. Najistotniejszym warunkiem stworzenia przyjemnego środowiska jest wybór właściwej izolacji termicznej. W tym celu Baumit stworzył szeroką gamę systemów, które przeznaczone są zarówno do izolacji domów jednorodzinnych, jak również do renowacji elewacji wieżowców. Wszystkie komponenty systemu spełniają potrzeby podłoża i gwarantują uzyskanie pożądanych cech.

Firma Baumit ma w swojej ofercie kilka systemów ociepleń przeznaczonych do określonych budynków. Nowy system izolacji termicznej StarSystem Resolution jest najwydajniejszym systemem ETICS firmy Baumit. Płyta Baumit ResolutionTherm oferuje doskonałą izolację cieplną ścian budynków. Z kolei wśród systemów ociepleń na bazie płyt styropianowych warto stosować Baumit StarSystem oparty na płytach grafitowych Baumit StarTherm. W ofercie jest też wersja tego systemu przeznaczona do niskich temperatur. Systemem szczególnie odpornym na uszkodzenia jest Baumit PowerSystem. Jego twardość i elastyczność została idealnie zrównoważona. To tylko kilka przykładów systemów ociepleń opracowanych przez Baumit.

Partnerzy

Producent materiałów budowlanych, systemów ociepleń, wypraw wierzchnich, tynków maszynowych gipsowych i cementowo wapiennych, farb i zapraw. Od 2007 roku organizator konkursu Baumit Fasada Roku

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Kominek
|

Kilka lat temu sen z powiek spędzała mi wysoka wilgotność w moim mieszkaniu. Najbardziej wzrastała nocą w małych pomieszczeniach. Udawało się je osuszyć osuszaczem, ale problem wracał. Na szczęście to już przeszłość, podobnie jak tamto mieszkanie :)