Szare styropiany Austrotherm. Premium czy Therma? Wybór należy do Ciebie!

2023-03-01 8:58 Materiał sponsorowany
Szare styropiany Austrotherm
Autor: Austrotherm

Dowiedz się więcej o szarych styropianach Austrotherm i wybierz ten najbardziej pasujący do potrzeb Twojego domu!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze styropianu?

Zwróć uwagę na deklarowaną przez producenta lambdę (λD), czyli współczynnik przewodzenia ciepła. Jest on zależny od gęstości styropianu. Im więcej „styropianu w styropianie”, tym waga w przeliczeniu na m3 jest wyższa i tym więcej uzyskasz z ocieplenia.

Zapamiętaj, że im wyższa gęstość styropianu, tym niższa i lepsza lambda. Im niższa lambda, tym lepszy styropian, a przez to możliwość zastosowania mniejszej grubości. To również dodatkowa oszczędność poprzez zużycie mniejszej ilości siatki, kleju i tynku.

Nie wybieraj styropianu o gęstości niższej niż 11 kg/m3. Poniżej tej gęstości styropiany nie spełniają wymaganych parametrów wytrzymałościowych – TR (wytrzymałość na rozrywanie) i BS (wytrzymałość na zginanie), szczególnie istotnych podczas docieplania ścian zewnętrznych budynków.

Weź pod uwagę, że im słabsze parametry wytrzymałościowe, tym większe ryzyko braku wytrzymałości elewacji i konieczność jej przedwczesnej utylizacji lub demontażu. To niesie za sobą koszty pozbycia się odpadów, wykonania nowego docieplenia od podstaw oraz skrócenie przewidywanego okresu oszczędności wydatków na ogrzewanie.

Ceny energii stale rosną. Nieocieplony dach, ściany i piwnica powodują niekontrolowaną utratę ciepła, którą nawet w 70 % można wyeliminować. Dlatego pamiętaj, że płyty styropianowe stanowią jedynie ok. 15 % kosztów ocieplenia, więc wybierz świadomie, aby Twój wydatek przyniósł Ci maksymalne oszczędności.

Szare styropiany Austrotherm
Autor: Austrotherm

Czy szary styropian jest cieplejszy niż biały?

Szara płyta styropianowa ma zdecydowanie lepszą (czyli niższą) wartość współczynnika przewodzenia ciepła lambda niż standardowa biała płyta styropianowa. Zestawiając ten parametr z grubością płyty, otrzymujemy tzw. opór ciepły warstwy izolacji, który jest najbliższy określeniu „cieplejszy”. Przekładając to na budowlaną rzeczywistość, porównując szarą płytę o λD≤0,031 W/mK z białą płytą styropianową o λD≤0,045 W/mK o tych samych grubościach, tą „cieplejszą” czyli o zdecydowanie większym oporze cieplnym będzie płyta szara. Różnica w izolacyjności termicznej tych płyt może wynosić ponad 30%. W powyższym zestawieniu, przy różnicy grubości termoizolacji, sięgającej niejednokrotnie nawet 8 cm, zastosowanie szarych płyt pozwoli m. in. na zredukowanie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku.

Szare styropiany Austrotherm
Autor: Austrotherm

Gdzie najlepiej stosować szary styropian?

Wszędzie tam, gdzie zależy nam na najlepszych parametrach termoizolacyjnych przegrody przy możliwie najmniejszej jej grubości. Ciągle rosnące wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków i izolacyjności cieplnej przegród budowlanych spowodowały ogromny wzrost zainteresowania szarymi płytami styropianowymi. Bierze się to z faktu, iż wyroby te – w porównaniu do białych płyt EPS – pozwalają zredukować grubość warstwy termoizolacyjnej nawet o 30%. Należy również wspomnieć, że szare płyty styropianowe odznaczają się bardzo dobrym stosunkiem ceny do deklarowanego współczynnika przewodzenia ciepła. Najczęściej stosowane są one do izolacji termicznej podłóg na gruncie, stropodachów pełnych i wentylowanych, tarasów i balkonów, stropów poddasza nieużytkowego oraz ścian zewnętrznych w systemie ETICS.

Szare styropiany Austrotherm
Autor: Austrotherm
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie