Solidne ocieplenie domu styropianem Termo Organika

2020-03-16 20:35 Materiał sponsorowany TERMO ORGANIKA
Ocieplenie domu styropianem Termo Organika
Autor: Termo Organika

Każdy dom powinien być ciepły zimą i chłodny latem. Bez uciążliwych, wysokich rachunków za ogrzewanie i bez klimatyzacji. To możliwe! Pod warunkiem, że jego bryła będzie mieć solidną termoizolację.

Dom, który ma odpowiednią ochronę cieplną przede wszystkim jest komfortowy w użytkowaniu, zimą wymaga mniejszych nakładów na ogrzewanie, latem z kolei nie nagrzewa się tak bardzo i tak szybko, jak budynek, którego mury nie zostały ocieplone. Bardzo ważne są także okna i wentylacja, ale eksperci szacują, że blisko 30 proc. ciepła przenika przez ściany. Z tego powodu warto zainwestować w ich ochronę. Wiosna to idealna pora na wykonanie solidnej termoizolacji.

Ocieplenie domu styropianem Termo Organika
Autor: Termo Organika

Czym ocieplić dom, jakie wybrać materiały?

Dom możemy ocieplić styropianem, wełną mineralną, płytami pianki PIR, i jeszcze kilka innych niszowych materiałów izolacyjnych Możliwości jest coraz więcej, ale prym zdecydowanie wiedzie styropian. W Polsce udział styropianu stosowanego w budownictwie stanowi ponad 80 % spośród wszystkich materiałów izolacyjnych.

- Ocieplanie budynków płytami styropianowymi wykonuje się już ponado 40 lat. Technologia, na początku znana jako „metoda lekka mokra”, a obecnie nazywana „systemem ETICS” (External Thermal Insulation Composite System) jest więc świetnie sprawdzona.  Polega ona na tym, że do ściany zewnętrznej przykleja się płyty styropianowe (czasem oprócz kleju stosuje się kołki). Następnie na płyty nakłada się klej, w który wtapia się siatkę z włókna szklanego, po wyschnięciu jest gruntowanie i na tak przygotowane podłoże nakłada się tynk. 

Na co zwrócić uwagę wybierając materiał do ocieplenia ścian?

- Najważniejsza jest izolacyjność cieplna. Parametrem, który koniecznie trzeba sprawdzić jest λ - lamba, czyli współczynnik przewodzenia ciepła. Największą popularność w ostatnich latach zyskuje grafitowy styropian TERMONIUM PLUS fasada, którego współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) wynosi 0,031W/mK. Im mniejsza wartość współczynnika lambda tym lepsze właściwości izolacyjne płyt styropianowych a tym samym lepsza ochrona cieplna budynku już przy mniejszej grubości płyt. Np. 20 cm warstwa izolacji wykonana z płyt TERMONIUM PLUS fasada chroni ściany budynku tak samo jak 28 cm warstwa zwykłego styropianu z lambdą 0,045 W/(mK) W przypadku styropianu ważnym parametrem jest też wytrzymałość na rozciąganie (TR). Minimalny poziom to 80 kPa. Materiał z gorszym parametrem wytrzymałości na rozciąganie (TR) może się rozerwać przy znacznie mniejszej sile i w konsekwencji odpaść od ściany.

 

Ocieplenie domu styropianem Termo Organika
Autor: Termo Organika

Jaki tynk będzie najlepszym rozwiązaniem?

Tynk to ostatnia warstwa elewacji, a zatem musi być estetyczny, ale też wytrzymały, trwały i odporny na porastanie glonami, algami czy mchem. Ma się nie brudzić. W praktyce nie ma tynków całkowicie odpornych na zabrudzenia podobnie jak inne elementy budynku (najlepszym przykładem są szyby w oknach) wcześniej czy później ulegają stopniowemu zabrudzeniu.  Szczególną uwagę trzeba zwrócić na rodzaj tynku. Na rynku dostępne są tynki akrylowe, mineralne, silikonowe i wiele hybryd jak np. silikonowo - akrylowe czy też silikonowo - silikatowe. Czym się kierować przy jego wyborze?

Jeśli ocieplenie jest wykonane z płyt styropianowych, to możliwości pod względem wyboru tynku są  nieograniczone. Ważne jest także usytuowanie budynku (czy stoi on np. blisko zbiorników wodnych, drzew, ruchliwych ulic itp.).

Najlepszym obecnie rozwiązaniem jest tynk silikonowy GOLD TO-TSG. Posiadają ważną cechę jaką jest zdolność samooczyszczenia, co sprawia, że  brud trudniej się do nich przyczepia, bo ich powierzchnię zmywa deszcz. Takie tynki warto stosować, a w szczególności w miejscach o dużym natężeniu ruchu, bliskości drzew i wysokich krzewów oraz w sąsiedztwie zbiorników wodnych gdzie może być większa wilgotność powietrza. Tynki silikonowe dłużej zachowają swoje walory.

W przypadku ścian zewnętrznych najlepszy sposobem ograniczenia strat jest zastosowanie kompletnego systemu ociepleń, który pochodzi od jednego producenta i w połączniu z poprawnym wykonaniem zapewnia skuteczną i trwałą ochronę cieplną ścian budynków przed wychłodzeniem. Kompletny system to również gwarancja kompatybilności poszczególnych jego składników, co przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania oraz trwałość i estetykę elewacji. Produkty Termo Organiki jak np. płyty styropianowe i kompletny system ociepleń posiadają Rekomendację Techniczną

 

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
ed
|

Tak słyszałem, że na polskim rynku ociepleń termo organika jest najlepsza, pytanie tylko: styropian biały czy grafitowy?