Ocieplenie ścian kompletnym systemem z grafitowym styropianem

2021-04-07 14:32 Materiał sponsorowany
Ocieplenie ścian kompletnym systemem z grafitowym styropianem Termo Organika
Autor: Termo Organika

Konkretnym oczekiwaniem inwestora budującego dom jest płacenie niskich rachunków za komfort cieplny – jak najmniejsze koszty ogrzewania i ewentualnej klimatyzacji. Jak to zrobić? Odpowiedź jest stosunkowo prosta; należy solidnie ocieplić budynek.

Wykonanie skutecznej izolacji cieplnej budynku jest w obecnym budownictwie absolutną koniecznością i wynika wprost: z potrzeby komfortu dla użytkowników oraz racjonalnego podejścia do projektowania. Dobrze ocieplony dom potrzebuje znacznie mniej energii do ogrzewania lub chłodzenia przez co staje się zdecydowanie mniej energochłonnym i bardziej komfortowym. Jest po prostu tańszy w użytkowaniu. Mniejsze zapotrzebowanie na energię, to mniejsze jej zużycie, to mniejsze i tańsze urządzenia grzewcze (lub chłodzące) w postaci pomp ciepła, kotłów gazowych lub olejowych, itp. Coraz częściej pojawia się temat budynków samowystarczalnych, gdzie przy odpowiednio skalkulowanym bilansie energetycznym można już zrealizować budynki, które produkują prąd np. z paneli fotowoltaicznych, wykorzystywany na potrzeby domowego gospodarstwa np. oświetlenia, ogrzewania i zasilania wielu urządzeń elektrycznych, niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu. To jest nurt, który w najbliższej przyszłości stanie się dominujący, a solidne ocieplenie jest punktem wyjściowym do dalszych inwestycji zapewniających komfortowe użytkowanie, przy racjonalnych kosztach inwestycyjnych.

Dobrze ocieplony dom = zdrowy dom

Odpowiednia ochrona cieplna budynku to oprócz czynników ekonomicznych (mniejsze zużycie energii) i estetycznych (nowy wygląd elewacji w szerokim wachlarzu  kolorystycznym) ma jeszcze bardzo ważny czynnik zdrowotny, o którym niewiele się mówi, a jest bardzo ważny i ma bardzo duży wpływ na  zdrowie  użytkowników. W budynkach o bardzo słabej izolacji cieplnej lub przy jej braku, by zapewnić zimą odpowiednią temperaturę wewnątrz pomieszczeń montuje się grzejniki o dużej mocy, które pracują  ciągle na wysokich temperaturach. W wyniku tak intensywnej pracy systemu ogrzewania powietrze, stykając się z gorącym grzejnikiem, zaczyna intensywnie cyrkulować w pomieszczeniach (jest to zjawisko konwekcji – unoszenie się cieplejszych mas powietrza), transportując  ze sobą kurz, który, jak wiadomo, może zawierać alergeny, roztocza, itp. Dodatkowo powietrze poprzez nieustanną styczność z gorącymi grzejnikami traci odpowiednią wilgotność, stając się suche, co wraz z unoszącym się kurzem może powodować choroby dróg oddechowych.  

Ocieplenie ścian kompletnym systemem z grafitowym styropianem Termo Organika
Autor: Termo Organika

Zaoszczędź na ogrzewaniu i dbaj o środowisko

Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu zarządcy nieruchomości i przede wszystkim wysoką emisyjność CO2, benzo(a)pirenu i innych związków pochodzących z nieefektywnego spalania paliw stałych. Z szacunkowych danych zebranych z wielu tysięcy wykonanych audytów energetycznych oraz rzeczywistych prac termomodernizacyjnych wynika, że zapotrzebowanie budynku na energię można znacznie ograniczyć w zależności od zakresu projektowanych ograniczenie zapotrzebowania budynku na energie można zmniejszyć od kilku nastu do kilkudziesięciu %. W ten sam sposób zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energie przełoży się na mniejsze wydatki związane z zakupem nośników energii i wymierne oszczędności. Prowadzone obecnie edukacyjne kampanie społeczne oraz uruchomione programy finansowego wsparcia inwestycji jak np. program „Czyste Powietrze”, mają  na celu zwiększenie świadomości użytkowników budynków w zakresie zmniejszenia emisji szkodliwych gazów powstających w wyniku spalania paliw stałych i ograniczenie ich emisji przez  wymianę kotłów o wysokiej sprawności spalania i poprawę  ochrony cieplnej przegród zewnętrznych; docieplenie ścian zewnętrznych i w miarę możliwości innych elementów bryły budynku stropodachów, podłóg, fundamentów, itp.

Ocieplenie ścian kompletnym systemem z grafitowym styropianem Termo Organika
Autor: Termo Organika

Ocieplenie zgodne z WT2021

Od 1 stycznia 2021 r zaczną obowiązywać nowe, bardziej zaostrzone  wymagania prawne ochrony cieplnej (Współczynnik przewodzenia ciepła U [W/m2K]) dla ścian zewnętrznych, dachów i innych przegród budowlanych, które oddzielają wnętrze pomieszczeń od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.  Oznacza to, że w praktyce stosowana grubość izolacji np. dla ścian zewnętrznych będzie jeszcze większa niż dotychczas. Obecnie  już zdecydowana większość projektowanych i realizowanych domów jednorodzinnych  ma przewidziane w dokumentacji technicznej rozwiązanie ocieplenia ścian zewnętrznych styropianem grafitowym o grubości 20 cm. W przypadku budynków o tzw. standardzie pasywnym, gdzie zapotrzebowanie na energię jest bardzo małe, grubość izolacji termicznej to nawet 30 cm grafitowego styropianu.  Na stronie internetowej firmy Termo Organika jest zamieszczony kalkulator do obliczenia współczynnika przewodzenia ciepła U, gdzie w łatwy sposób można sprawdzić zaprojektowane rozwiązanie i dobrać najlepszy materiał izolacyjny o odpowiedniej grubości.

Ocieplenie ścian kompletnym systemem z grafitowym styropianem Termo Organika
Autor: Termo Organika

Wybierz ocieplenie wysokiej jakości

Decydując się na ocieplenie budynku grafitowymi płytami  styropianowymi z linii TERMONIUM o bardzo wysokiej sprawności i najkorzystniejszym współczynniku przewodzenia ciepła (lambda(λ) nawet do 0,031 W/(mK)) można znacząco ograniczyć koszty ogrzewania nawet o ponad 70%, w zależności od wielkości, kształtu budynku oraz zastosowanych technologii. Warto pamiętać, że izolacja cieplna ma chronić budynek przed niskimi, jak i wysokimi temperaturami przez cały okres jego użytkowania - co najmniej kilkadziesiąt lat. Firma Termo Organika w odpowiedzi na oczekiwania klientów, opracowała specjalną linię produktów TERMONIUM do budownictwa energooszczędnego, które pozwalają na ochronę cieplną praktycznie wszystkich elementów budynku: ściany zewnętrzne-fasady, podłogi na gruncie, dachy i stropodachy (dachy płaskie), ściany fundamentowe, posadzki w garażach, itp.

Wybierając materiały do ocieplania ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę fakt, że powinien to być  kompletny system ociepleń objęty dokumentem o nazwie: Krajowa (lub Europejska) Ocena Techniczna i pochodzić od jednego producenta. Inwestor ma wówczas gwarancję kompatybilności poszczególnych składników, tzn. że produkty zostały sprawdzone w ramach wielu badań aprobacyjnych, a ich zastosowanie zgodnie z projektem i zaleceniami wykonawczymi będzie trwałe i efektywne przez długi okres użytkowania. Kompletny System Ociepleń Termo Organika jest objęty w/w dokumentami, a dodatkowo posiada rekomendacje wydane np. przez Instytut Techniki Budowlanej. Taka metryka pochodzenia zapewnia o kompatybilności i wzajemnym dopasowaniu ze sobą poszczególnych składowych systemu: styropian, tynki, kleje, preparaty gruntujące, siatki

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE