Ocieplenie fasady metodą lekką-mokrą według nowych WT 2021

2021-02-08 8:49 Materiał sponsorowany
Ocieplenie ISOVER
Autor: ISOVER

Nowe Warunki Techniczne, które obowiązując od 1 stycznia 2021 roku, dodają kilka centymetrów w konstrukcji budynków nowych i odnawianych. Ten „naddatek” pozwoli jednak sprostać nowym wymaganiom w zakresie współczynnika przenikania ciepła U, a co za tym idzie sprawi, że budynki będą lepiej kumulować ciepło i staną się tańsze w utrzymaniu, szczególnie w sezonie grzewczym. Mniejsze wydatki na ogrzewanie, to w dużym uproszczeniu mniej smogu w powietrzu. Odetchną płuca i portfel. Jaką metodę ocieplenia wziąć pod uwagę?

W przypadku ścian zewnętrznych nowe normy spowodują wzrost grubości materiału o ponad 2 cm. Analizując ceny rynkowe popularnych materiałów izolacyjnych, można przypuszczać, że dodatkowy wzrost ich grubości spowoduje zwiększenie kosztów ocieplenia ścian zewnętrznych, z uwzględnieniem dłuższych kołków montażowych, o około 10 zł brutto za mkw. Efekt – komfort termiczny, akustyczny i dobrej jakości powietrza – będzie miał jednak długofalowe przełożenie na jakość życia mieszkańców i budżet domowy. Faktem jest, że właśnie w okolicach ścian zewnętrznych i okien powstają największe straty energii. Dlatego plan zmniejszenia dopuszczalnego współczynnika przenikania ciepła dla ścian – Uc (W/m2K) z 0,3 w 2013 r. do 0,2 w 2021 r. przyjął taki, a nie inny kształt.

Kalkulatory dla beneficjentów Programu Czyste Powietrze

Jak można sobie wyobrazić, domy budowane w latach 90. i wcześniej charakteryzują zupełnie wyższe współczynniki przenikania ciepła. Często różnice są bardzo duże – od 0,70 U [W/m2K] do 0,30 U [W/m2K]. Dlatego też za każdym razem potrzebna jest pomoc eksperta, aby ocenić jaka grubość i rodzaj ocieplenia pozwolą osiągnąć standard wymagany przez program „Czyste Powietrze” oraz komfort na lata. Aby ułatwić inwestorom oszacowanie skali zmian, jakie muszą przejść poszczególne przegrody w ich domach, eksperci ISOVER opracowali „Kalkulator Produktowy”. Aplikacja wskazuje, jaka grubość izolacji jest potrzebna w zależności od roku budowy budynku, rodzaju przegrody i parametrów produktu (wartość lambda λD). Narzędzie zawsze przedstawia kilka propozycji, które można w dalszej kolejności omówić z wykonawcą lub ekspertem technicznym. W celu uzyskania szczegółowych wyliczeń warto także skontaktować się z Biurem Doradztwa Technicznego ISOVER poprzez bezpłatną infolinię (tel. 800 163 121) lub mailowo konsultanci.isover@saint-gobain.com.

Ocieplenie ISOVER
Autor: ISOVER

Solidna metoda ocieplenia

Nowe Warunki Techniczne nie wpłyną jednak na metody wykonawcze. Te nie ulegną zmianie. W dalszym ciągu jedną z najbardziej popularnych pozostanie tzw. metoda lekka-mokra. Z całą pewnością jest ona najbardziej dostępna, biorąc pod uwagę doświadczenie ekip wykonawczych, sposób montażu oraz możliwych do użycia komponentów. Warto zwrócić uwagę, iż w przypadku systemów ETICS parametry użytkowe fasady są uzyskiwane z jednej strony dzięki zastosowaniu odpowiedniej jakości chemii budowlanej i siatek zbrojących, a z drugiej dzięki jakości materiału izolacyjnego, którego mechanika odgrywa kluczową rolę.

Ocieplenie ISOVER
Autor: ISOVER

Kompleksowe ocieplenie elewacji

Choć bywa, że w praktyce inwestorskiej jest to pomijany aspekt, należy pamiętać o dopasowaniu produktów do siebie. Wszystkie elementy systemu ETICS – do kleju przez materiał izolacyjny po tynk – powinny ze sobą współgrać. Taką gwarancję uzyskamy, dzięki współpracy z doświadczonym fachowcem, lub poprzez wybór zestawów systemowych pochodzących od jednego producenta. Przykładem jest zestaw produktów Isover i Weber, gdzie płyta Isover Fasoterm 35 doskonale wpisuje się w system ETICS – Weber.therm MW. Kompatybilna oferta zawierająca różnego rodzaju tynki i farby elewacyjne pozwala ocieplić fasady domów użytkowanych, jak i nowych.

Płyty Fasoterm 35
Ocieplenie ISOVER

Autor: ISOVER

Płyty powinny być przyklejone i przymocowane za pomocą łączników do płaskiej i odpowiednio przygotowanej po-wierzchni ścian budynku. Klej powinien być aplikowany na obrzeżach wzdłuż wszystkich krawędzi w formie ok. 3-5 cm wałka oraz w 3-6 plackowatych punktach rozłożonych równomiernie na środku płyty (pokrywając co najmniej 40% powierzchni).

Płyty muszą zostać zamocowane mechanicznie łącznikami z trzpieniem stalowym w ilości dobranej przez projektanta, najczęściej 6 do 8 szt./m2.Zastosowanie płyt FASOTERM 35 w metodzie ETICS jest gwarancją niepalności przegrody, doskonałej izolacji cieplnej (λD= 0,035 W/mK), oraz właściwego mikroklimatu, dzięki niskiemu współczynnikowi oporu dyfuzyjnego pary wodnej.

Płyty Fasoterm 35 z powodzeniem mogą być stosowane przy wykonywaniu pasów międzykondygnacyjnych ścian osłonowych.

Co istotne, w płycie Fasoterm 35 połączono bardzo dobrą, niską lambdę (λ= 0,035 W/mK) z doskonałymi parametrami mechanicznymi. Najlepsze dostępne parametry cieplne pomagają ograniczyć wymaganą grubość izolacji. Zastosowanie już 20 cm na murowanej ścianie wykonanej z materiału o wysokiej lambdzie (czyli cieplnie niekorzystnej), jak np. cegła silikatowa, pozwoli spełnić warunki techniczne w zakresie współczynnika przenikania ciepła obowiązujące od 2021 roku. Co więcej, ISOVER Fasoterm 35 posiada dokładność wymiarową T5, dzięki czemu  instalowane płyty bardzo dobrze się licują, tworząc płaską powierzchnię ściany, co jest istotne dla wykonawcy w prawidłowym i szybkim wykonaniu systemu ociepleń ETICS.

Ocieplenie ISOVER
Autor: ISOVER
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE