Nowoczesna i ponadczasowa elewacja z klinkieru

2021-09-09 11:41 Materiał sponsorowany
Elewacja z klinkieru marki Röben
Autor: Röben

Na estetykę budynku wpływa nie tylko styl bryły, kształt i pokrycie dachu, ale również wykończenie ścian zewnętrznych. Szczególnie w przypadku architektury nowoczesnej oraz minimalistycznej to właśnie elewacja wybija się na pierwszy plan. Powinna być wykonana z efektownego, ale również trwałego i solidnego materiału. Doskonale w te kryteria wpisuje się klinkier.

Cegły i płytki klinkierowe znane są ze swoich wyjątkowych właściwości. W budownictwie stosuje się je od wieków. Produkty ceramiczne swoje niepodważalne zalety zawdzięczają oczywiście glinie. Choć jest to jeden z najstarszych surowców wykorzystywanych do wznoszenia budynków, bardzo chętnie wybierany jest przez współczesnych projektantów. Glina pozwala bowiem wyprodukować bardzo solidny materiał budowlany. Klinkier jest jednocześnie ekologiczny, energooszczędny i gwarantuje długi okres eksploatacji. Wytwarzane obecnie cegły oraz płytki klinkierowe doskonale spełniają potrzeby nowoczesnej architektury, a dzięki dużej różnorodności trafiają w gusta nawet najbardziej wymagających inwestorów. Decydując się na elewację z ceramiki, warto stawiać na renomowane produkty, które zapewniają jakość, trwałość i niezmienność wyglądu przez lata. Takie cechy ma klinkier marki Röben.

Elewacja z klinkieru marki Röben
Autor: Röben

Dlaczego glina jest zdrowa?

Powstający z gliny klinkier to materiał wyjątkowo długowieczny, solidny i odporny na warunki zewnętrzne. Jest mrozoodporny, ognioodporny, odporny na wilgoć, pleśnie, mech, grzyby oraz związki chemiczne. Ma bardzo niską nasiąkliwość, wynoszącą nawet 1,5 %. Trudno go uszkodzić i zarysować. Kolor cegieł klinkierowych nie zmienia się przez lata, a wszystko to dzięki naturalnej, wysokiej jakości glinie, wymieszanej z kwarcem i minerałami. W taki właśnie sposób powstaje klinkier marki Röben – z samych naturalnych surowców, bez wapna, cementu czy sztucznych składników.

W budynku wzniesionym z cegieł klinkierowych panuje zdrowy mikroklimat. Ceramika bowiem reguluje poziom wilgotności we wnętrzach. Zasługę tę przypisujemy glinie, która w naturalny sposób wchłania nadmiar wilgoci i odparowuje ją, gdy powietrze zaczyna być suche. Klinkier zapewnia więc optymalne dla człowieka nawilżenie powietrza (na poziomie 50-60%) i sprzyja jego pozytywnej jonizacji. Ponadto ma też właściwości antybakteryjne, antyalergicznie i antystatyczne. Doskonale izoluje zarówno od chłodu, jak i upału, dbając o nasz komfort termiczny. Jego zalety w pełni wykorzystuje budownictwo energooszczędne.

Elewacja z klinkieru marki Röben
Autor: Röben

Cegły w nowej estetycznej odsłonie

Dawniej klinkier kojarzony był z gładkim licem i głównie kolorem ceglanym. Dziś asortyment produktów ceramicznych zachwyca różnorodnością pod względem form i barw. Współczesne cegły mogą być: matowe, z połyskiem, gładkie, drobnoziarniste, łupane, ryflowane, piaskowane, drapane i ciosane. Występują też w wielu kolorach: białym, kremowym, szarym, beżowym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym, burgundowym, brązowym, antracytowym, a nawet czarnym. Ten ostatni stał się w ostatnich latach szczególnie modny. Choćby seria PORTLAND o barwie zgaszonej czerni należy do bardzo popularnych wśród inwestorów. Doskonale sprawdzi się na elewacji budynków wykonanych zarówno w nowoczesnym wydaniu, jak i tym bardziej tradycyjnym.

W ofercie firmy Röben znajdziemy też produkty o niejednolitym kolorze, cieniowane, z dopełniającymi barwami. Dobrym tego przykładem jest cegła klinkierowa ADELAJDA w kolorze burgundu, do której dodano metaliczny połysk. Jej lico mieni się, dając nieoczywisty efekt – pod różnymi kontami wygląda odmiennie. Padające na nią światło zewnętrzne sprawia, że elewacja zmienia odcień – od czerwieni, aż po granat.

Elewacja z klinkieru marki Röben
Autor: Röben

Dla osób ceniących sobie bardziej tradycyjny sznyt i preferujących klasyczny wygląd ścian zewnętrznych, ciekawą propozycją będzie czerwona, gładka cegła MELBOURNE. Ma ona kolor wypalanej gliny i ponadczasową urodę. Występuje również w formie ryflowanej, o nieregularnym licu lub renowacyjnej, czyli z zadrapaniami nadającymi jej rustykalny charakter. Taka charakterystyka sprawia, że będzie doskonale współgrała zarówno z architekturą nawiązującą do dawnej estetyki, jak i z budynkami o nowoczesnym stylu.

Elewacja z klinkieru marki Röben
Autor: Röben

Nie tylko klasyczny format

Asortyment produktów klinkierowych Röben zaskakuje również pod względem rozmiaru produktów. Patrząc na gamę cegieł i płytek, oprócz klasycznego formatu NF o wymiarach 240 x 115 x 71 mm, do wyboru mamy wydłużony LDF (290 x 115 x 52 mm) lub jeszcze dłuższy XLDF (365 x 115 x 52 mm). Oryginalne formaty bardzo urozmaicają wygląd elewacji. Można je też zestawiać ze sobą, dla zdynamizowania efektu na ścianach domu. Nowoczesne budownictwo stawia na mocne wrażenie, tak pod względem formy, jak i koloru. Cegły klinkierowe Röben pozwalają na pełną dowolność kompozycji oraz nieograniczone możliwości projektowania elewacji zewnętrznej.

Elewacja z klinkieru marki Röben
Autor: Röben

Warto stawiać na klinkier

Elewacja wykonana z cegły lub lżejszych i tańszych płytek klinkierowych nie wymaga tynkowania oraz malowania. Produkty ceramiczne stanowią ostateczną formę ścian zewnętrznych. Sprawdzają się doskonale podczas codziennej eksploatacji, gdyż są odporne na zadrapania i przypadkowe uszkodzenia. Słyną z tego, że łatwo je utrzymać w czystości. Większość zabrudzeń zmyjemy już samą wodą. Można również zaimpregnować ceramikę, dzięki czemu zanieczyszczeniom będzie trudniej przylegać do lica cegieł.

Decydując się na wysokiej klasy produkty Röben mamy pewność, że wybieramy niezmienną od ponad 160 lat jakość. Potwierdzają to liczne certyfikaty oraz okresowe kontrole przeprowadzane przez zewnętrzne placówki eksperckie. Wszystkie wyprodukowane cegły i płytki klinkierowe podlegają szczegółowej kontroli jakości, a produkty niespełniające norm nie są utylizowane, ale zostają ponownie przetwarzane. Produkcja prowadzona jest bowiem zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz w myśl idei „zero waste”. Dbanie o środowisko naturalne, doskonalenie produkcji i podążanie za najnowszymi trendami to priorytety firmy Röben.

Partnerzy

Firma Röben produkuje materiały budowlane najwyższej jakości, które umożliwiają realizację marzeń kolejnych pokoleń inwestorów o pięknym i bezpiecznym domu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie