Jak odnowić elewację? W jaki sposób przywrócić jej dawny blask?

2022-04-05 11:09 Materiał sponsorowany
Odnawianie elewacji
Autor: GettyImages

Elewacja twojego domu jest poszarzała i brudna, a kolor stracił na intensywności? Dowiedz się, skąd biorą się zanieczyszczenia i jak sprawnie je usunąć, by odświeżyć elewację i cieszyć się pięknym wyglądem budynku.

Kiedy trzydzieści lat temu ruszał w naszym kraju proces ocieplania budynków nikt nie pytał ani nie rozmawiał o ich sposobie użytkowania. Większość rozmów skupiała się na problematyce związanej z technicznym aspektem ich zastosowania i wykonania. Z czasem jednak charakter pytań się zmieniał. Dzisiaj nikogo nie dziwią pytania o trwałość systemu czy sposób ich serwisowania i dzisiaj to właśnie tego typu pytania przebiją się na plan pierwszy. Co dzisiaj trapi inwestora, wykonawcę? Na jakie pytania przychodzi najczęściej odpowiadać doradcom technicznym?

CleanForce KABE
Autor: Farby KABE

Utrata intensywności koloru i estetyki całej powierzchni elewacji może być w wielu przypadkach wynikiem jej zabrudzenia o charakterze atmosferycznym. W takim przypadku umycie elewacji może rozwiązać nasz problem. Oczywiście po kilku latach osiadania na naszej elewacji kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń proste zmycie elewacji myjką ciśnieniową może nie być wystarczająco efektywne. Dla zwiększenia skuteczności tego procesu zalecamy zastosowanie specjalnych środków do mycia i odtłuszczania elewacji. CLEANFORCE to produkt rekomendowany przez Farby KABE Polska. Jest to koncentrat najczęściej rozcieńczany przy intensywnych zabrudzeniach w stosunku: 1 część CLEANFORCE : 4 części wody. Przygotowany preparat nakładamy za pomocą różnego rodzaju atomizerów (spryskiwaczy) choć zdecydowanie najlepszy efekt uzyskamy przy użyciu szczotek malarskich, wcierając płyn czyszczący w podłoże. Preparat pozostawiamy na mytej powierzchni około 10-15 minut a następnie obficie go spłukujemy. Finalny rezultat naszej pracy zauważymy natychmiast po spłukaniu elewacji.

Domy ocieplone produktami KABE
Autor: Farby KABE

Jak rozpoznać typ zabrudzenia elewacji?

Zdarza się, że słaby efekt końcowy mycia elewacji nie jest wynikiem braku skuteczności preparatu czy źle wykonanej operacji, ale źle zidentyfikowanego czynnika powodującego zabrudzenie. Z taką sytuacją mamy do czynienia najczęściej na ścianach północnych, których zabrudzenia najczęściej są o charakterze biologicznym – porosły grzybami lub algami. Jak je rozpoznać? Jeśli będą to algi z rozpoznaniem nie powinno być problemów. Zabrudzenia i ściana będą koloru zielonego. Gorzej, jeśli będą to grzyby: wtedy zabrudzenia będą koloru czarnego i pochodnych, przez co mylnie mogą być interpretowane jako zabrudzenia atmosferyczne. Remedium na tego typu zabrudzenia będzie ALGIZID preparat do usuwania nalotu z glonów, grzybów i porostów.

Odnawianie elewacji: oczyszczenie z porostów i glonów

Preparat ALGIZID nanosimy identycznie jak CLEANFORCE, lecz nie wolno go rozcieńczać, a czas jaki musi pozostać na ścianie po naniesieniu nie powinien być krótszy niż 6 godzin. Maksymalnie nie powinien przekroczyć dwunastu. Proces kończy obfite spłukanie wodą. Ścianę pozostawiamy do wyschnięcia. Skuteczność tego produktu należy rozpatrywać w kontekście biologicznym, a nie estetycznym. Dlatego w tym przypadku bezwzględnie będziemy musieli całą powierzchnię przemalować.

Domy ocieplone produktami KABE
Autor: Farby KABE Elewację pokrytą wykwitami należy wyczyścić i odnowić odpowiednio dobranymi środkami
Algizid KABE
Autor: Farby KABE

Jakiej farby użyć do odnowienia elewacji?

O rodzaju farby, której użyjemy do przemalowania, odświeżenia lub odnowienia elewacji, zadecyduje kilka czynników a mianowicie:

  • charakter podłoża (dyspersyjne, mineralne, silikatowe, silikonowe, etc.),
  • kiedy została wykonana elewacja,
  • kiedy ostatni raz była odnawiana,
  • stan techniczny (chłonność, nośność, przyczepność do podłoża).

Najczęściej jednak odpowiedź na powyższe pytania nie jest prosta.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie