Izolacja fasad wentylowanych

2021-11-05 9:17 Materiał sponsorowany
Elewacja wentylowana URSA
Autor: URSA

W budynkach jednorodzinnych dominują elewacje wykonywane metodą lekką mokrą, zwaną ETICS, w których funkcję izolacji termicznej pełnią płyty EPS, popularnie zwane styropianem. Czy jest to jednak jedyny sposób na docieplenie i wykonanie elewacji w budynku jednorodzinnym?

Elewacje wentylowane – zalety rozwiązania

Fasady wentylowane od dawna stosowane są w budynkach biurowych czy też reprezentatywnych gmachach budynków użyteczności publicznej, a także można je również stosować w domach jednorodzinnych. Jakie są plusy tej technologii? Głównym atutem takiego rozwiązania jest bez wątpienia całkowita dowolność w wyborze okładziny zewnętrznej, inwestor może wybierać np. płyty kompozytowe, okładziny z płyt włókno-cementowych, o dowolnej kolorystyce i strukturze, poprzez materiały naturalne, takie jak drewno czy kamień.

Elewacja wentylowana URSA
Autor: URSA

Czym zaizolować ściany?

Jeśli chodzi o materiał do izolacji termicznej, to w przypadku fasad wentylowanych polecane są dedykowane płyty z wełny mineralnej URSA VENTO 34, które wraz z systemem mocowania tworzą system VENTO FIX. Użycie takiego materiału gwarantuje doskonałe parametry izolacyjne ścian budynku, wyjątkowe własności pochłaniania dźwięków przy bardzo niskiej wadze zastosowanego materiału. Dodatkowo płyty z wełny mineralnej URSA mają najwyższą klasę reakcji na ogień – A1 (materiał niepalny). Stosując tego typu rozwiązanie, otrzymujemy całkowicie paroprzepuszczalną izolację, której hydrofobizowane włókna oraz zewnętrzny czarny welon szklany zabezpieczają ją przed destrukcyjnym działaniem wilgoci oraz innych czynników atmosferycznych, na etapie montażu.

Szczelina dylatacyjna pomiędzy izolacją, a zewnętrzną okładziną powinna wynosić od 3 do 4 cm, co gwarantuje swobodny przepływ powietrza i odprowadzenie wilgoci przenikającej od wewnątrz przez ściany i izolację. Aby było to możliwe, do mocowania izolacji termicznej należy użyć dedykowanych łączników systemowych, które zapewnią z jednej strony estetyczny montaż i równą powierzchnię izolacji, a z drugiej strony zagwarantują zachowanie stałej szczeliny wentylacyjnej.

Elewacja wentylowana URSA
Autor: URSA

Ważna jest również liczba łączników przypadająca na 1 m2 powierzchni izolacji, wynika ona wprost z Krajowej Oceny Technicznej uzyskanej przez producenta na bazie przeprowadzonych badań w Instytucie Techniki Budowlanej. Zaniżenie tej liczby doprowadzić może do braku odpowiedniego mocowania krawędzi płyt i nie pozwoli na uzyskanie jednorodnej płaskiej powierzchni izolacji. Bardzo istotnym elementem jest również odpowiednie wyrobienie narożników i otworów ściennych. Dobrą praktyką jest estetyczne wyklejenie tych miejsc za pomocą kontaktowego kleju oraz wiatroizolacji w kolorze czarnym. az wiatroizolacji w kolorze czarnym.

Elewacja wentylowana URSA
Autor: URSA

Tak wykonane „serce” fasady wentylowanej może zostać przykryte zewnętrznym dekoracyjnym poszyciem z różnych materiałów. Prawidłowo wykonana fasada wentylowana jest elementem, którego konserwacja ogranicza się do niezbędnego minimum. Nie wymaga bowiem uzupełniania ubytków, czy odmalowywania zewnętrznego poszycia.  Jest niesamowicie odporna na uszkodzenia mechaniczne, a w przypadku dużego zabrudzenia wymaga jedynie mycia.

Elewacja wentylowana URSA
Autor: URSA

Prawidłowo wykonana fasada wentylowana jest elementem, którego konserwacja ogranicza się do niezbędnego minimum. Nie wymaga bowiem uzupełniania ubytków, czy odmalowywania zewnętrznego poszycia, Jest niesamowicie odporna na uszkodzenia mechaniczne a w przypadku dużego zabrudzenia wymaga jedynie mycia.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie