Drewniana elewacja domu. Jaki rodzaj drewna wybrać?

2020-09-21 8:24 Materiał sponsorowany JAF
Drewniana elewacja JAF
Autor: materiały prasowe JAF

Drewniana elewacja to gwarancja świetnego wyglądu domu przez lata. Przy wyborze wykończenia elewacji należy postawić na materiały wysokiej jakości. Radzimy, na jakie rodzaje drewna zwrócić uwagę. Poznaj elewacje drewniane z meranti, modrzewia czy okoume.

W dzisiejszych czasach mamy do wyboru tysiące syntetycznych materiałów o zaawansowanych właściwościach. Jednak to drewno jest synonimem ponadczasowej jakości oraz luksusu, a jego status społeczny jest nadal niezagrożony. Dlatego dzisiaj skupimy się na tym, co najlepsze w świecie drewnianych elewacji klasy premium.

Drewniana elewacja  To już brzmi jak zaleta. Wystarczy spojrzeć na luksusowe samochody, łodzie lub domy. Im wyższa opcja wykończenia, tym więcej materiałów pochodzenia naturalnego znajdziemy na pokładzie. Po drewnianych elementach we wnętrzu łatwo stwierdzimy, że mamy do czynienia z autem klasy premium - nawet jeśli nie interesujemy się motoryzacją. Drewniane podłogi wciąż uchodzą za najbardziej luksusowe, pożądane i trwałe. To samo dotyczy tarasów, gdzie nawet najładniejsze płytki nie zastąpią ciepłego w dotyku drewna.

Wytrzymałość drewnianej elewacji

Czy naturalny materiał jest zawsze najlepszy? To zależy do czego i na jak długo. Jeśli nie interesują Cię kompromisy, to w pierwszej kolejności warto rozejrzeć się za drewnem egzotycznym lub termowanym. Przemyślany zakup odwdzięczy się z nawiązką, zwłaszcza gdy szukamy czegoś porządnego na lata. Jedną z takich inwestycji jest niewątpliwie budowa oraz modernizacja domu. Koszt pracy ekipy oraz najmu rusztowań sprawia, że nie chcemy eksperymentować. Natomiast elewacja wykonana z odpowiedniego drewna, oprócz trwałości i wytrzymałości, gwarantuje najwyższe walory reprezentacyjne.

„Egzotyczne gatunki drewna zasłynęły w Europie przede wszystkim swoją odpornością na zmienne warunki pogodowe, wilgoć i wodę. To ich kluczowa przewaga w zastosowaniach zewnętrznych, czyli tarasach i elewacjach. Drewno egzotyczne jest mechanicznie twardsze, stabilne wymiarowo, ale i po prostu bardzo piękne. Łatwo dopasujemy je do drewnianej stolarki okiennej lub zabarwimy na wybrany odcień. Możemy je też zostawić w spokoju i cieszyć się stopniowo patynującym wyglądem, na wzór teakowych pokładów ekskluzywnych jachtów.” - mówi Darina Lazarova z JAF Polska

Drewniana elewacja JAF
Autor: materiały prasowe JAF

Drewniana elewacja w kolorze różowego złota

Okoume to rożowo-łosiosowe drewno, które upodobało sobie głębokie lasy Kamerunu, Gabonu i Kongo. Na tle gatunków egzotycznych zaskakuje wyjątkową lekkością. Wyróżnia się również barwą, który na myśl może przywodzić marynowany imbir podawany do sushi. Jeśli preferujemy bardziej klasyczny, brązowy odcień drewna - okoume świetnie absorbuje środki malarskie i impregnujące. Wymarzony materiał do wymagającej obróbki. Nic dziwnego, że spotykamy je we wnętrzach drogich łodzi oraz na lądzie: w postaci fornirów, mebli lub nowoczesnych desek elewacyjnych. Elewacja wykonana z okoume przyciąga wzrok i prezentuje się unikatowo.

Drewniana elewacja JAF
Autor: materiały prasowe JAF Elewacja z desek elewacyjnych Meranti

Drewno meranti na elewacji

Przemyślany projekt poznamy po korespondujących ze sobą elementach wykończenia. Niektóre z nich są opcjonalne, a niektóre nieuniknione (np. stolarka okienna). Na szczęście drewno to materiał uniwersalny, który bez trudu zgramy z pozostałymi elementami domu. Pomocą służy azjatyckie meranti - jeden z gatunków najbardziej cenionych przez stolarzy. Surowiec służy do produkcji renomowanej drewnianej stolarki, drzwi i elewacji. Wybierając meranti mamy pewność, iż nie uświadczymy żadnych wycieków żywicznych na powierzchni desek. Różnorodność kolorystyczna sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Co więcej, drewno meranti znakomicie chłonie lakiery. Idealny wybór na spójną elewację oraz stolarkę tego samego koloru.

Drewniana elewacja JAF
Autor: materiały prasowe JAF Elewacja z desek elewacyjnych Meranti

Drewniana elewacja bez żywicy: termojesion

Problemów z lepkimi wyciekami żywicy nie uświadczymy również wybierając termojesion. W procesie wygrzewania drewno pozbawiane jest nadmiaru wilgoci, a zawarte w nim cukry są krystalizowane pod wpływem wysokiej temperatury. Od teraz jest już dożywotnio chronione przed biokorozja. W pakiecie otrzymujemy jednak coś jeszcze — oszałamiająco piękną barwę! Odcień na pograniczu wytrawnego koniaku i kawy z mlekiem to nasz osobisty faworyt. Głęboki, ciemny, spektakularny. W efekcie termowania jesionu otrzymujemy elewację, która odpowiednio traktowana - nawet za ćwierć wieku będzie zachwycać przechodniów i domowników.

Jak zapewnić długą żywotność drewnianej elewacji?
Piotr Lisowski ekspert JAF Polska
Piotr Lisowski, ekspert od tarasów i elewacji w JAF Polska

Najważniejsza jest okresowa konserwacja drewna. Zgodnie z zaleceniami producentów lazury należy powtarzać ją co 5 lat. Oczywiście dobra powłoka może wytrzymać na elewacji i 10, a nawet 15 lat. Jednak tak, jak w przypadku wymiany oleju samochodowego — warto przestrzegać zalecanego okresu. W zamian uzyskamy zdrowy wygląd oraz długotrwałą eksploatację. Zwłaszcza, że nowoczesne środki impregnujące nie wymagają od nas wiele pracy. Elewację wystarczy wyczyścić z powierzchniowego brudu (np. za pomocą myjki) i już możemy nakładać świeżą lazurę. Jeśli gdzieś zauważymy ubytki lub złuszczenia — należy je miejscowo zeszlifować. Wszystko zależy od stanu powłoki i dotyczy zwłaszcza starszych elewacji. Pamiętajmy, że lazura barwiąca (w kolorze) dodatkowo chroni drewno przed promieniami UV. Dzięki temu jest bardziej trwała od wersji bezbarwnej. Natomiast najmniej wytrzymałe są elewacje olejowane. Tutaj często już po roku potrzebna jest interwencja. Dlatego do elewacji przede wszystkim zalecamy lazury.

Ażurowa elewacja z drewna

Pasjonaci architektury i designu zgodnie doceniają lekkie elewacje ażurowe. Drewniana żaluzja na fasadzie sprawia, że budynek zyskuje nowoczesny oraz znacznie lżejszy wygląd. Wertykalne ułożenie desek wyszczupla bryłę, a zarazem zapewnia więcej prywatności (zwłaszcza przy dużych przeszkleniach). To efektowny sposób na odświeżenie obiektu - bez potrzeby burzenia ścian. Wybór wymagających klientów najczęściej pada na termososnę, modrzew syberyjski lub świerk skandynawski o profilu prostopadłościanu. Ostatnie dwa możemy dodatkowo zabezpieczyć przed ogniem, zgodnie z klasyfikacją NRO.

„Alternatywę stanowią wysokiej jakości gatunki rodzime. Na szczególną uwagę zasługują deski elewacyjne poddane profesjonalnej obróbce termicznej - termojesion i atrakcyjniejsza cenowa termososna. Niesłabnącą popularnością cieszy się również modrzew syberyjski oraz impregnowany ciśnieniowo świerk. Deski elewacyjne wykonane ze świerku i modrzewia możemy fabrycznie uniepalnić poprzez usługę impregnacji NRO. Decyzję warto podjąć jeszcze na etapie zakupu, a pod wskazany adres otrzymamy trudnopalne deski w upatrzonym kolorze lazury. Do wyboru mamy 7 odcieni nanoszonych maszynowo. Dostarczony produkt jest zabezpieczony i gotowy do montażu.” - podpowiada Marcin Schmidt z JAF Polska

Drewniana elewacja JAF
Autor: materiały prasowe JAF

Niezależnie od upodobań, każdy z opisanych gatunków to pewny wybór. Pamiętajmy, że drewno egzotyczne nie oznacza rabunkowej gospodarki leśnej. Wręcz przeciwnie! Wybierajmy materiał pochodzący ze zweryfikowanych łańcuchów dostaw i opatrzony międzynarodowym znakiem FSC. Elewacja od sprawdzonego dostawcy zapewnia wieloletnią satysfakcję właściciela i stanowi obowiązkowy punkt wycieczki po nowym lub świeżo wyremontowanym domu.

Partnerzy

JAF działa na rynku od ponad siedmiu dekad i posiada swoje oddziały w wielu lokalizacjach na terenie prawie dwudziestu krajów. Działalność w Polsce rozpoczęliśmy w 2008 roku. Jesteśmy dystrybutorem hurtowym drewna i innych materiałów, a ponad 70-letnia tradycja Grupy JAF w sprzedaży drewna, rozwinięta sieć placówek i ogromna różnorodność produktów, stawia nas na pozycji jednego z liderów tej branży.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE