Ciepła i trwała elewacja na wełnie dla Twojego domu

2022-07-15 11:11 Materiał sponsorowany
Ciepła i trwała elewacja na wełnie Isover i Rigips
Autor: ISOVER&WEBER

Solidna elewacja to podstawa ciepłego domu. Poznaj zalety systemu ETICS i wykorzystania wełny do ocieplenia ścian.

Na czym polega metoda ocieplania ścian ETICS?

Metoda ETICS, znana też jako BSO lub lekka mokra, to najpopularniejszy w naszym kraju sposób izolacji i wykończenia ścian zewnętrznych budynków mieszkalnych, biorąc pod uwagę doświadczenie ekip wykonawczych, łatwość montażu oraz dostępność materiałów.

Technologia ETICS polega na ocieplaniu fasad zespolonymi systemami izolacji cieplnej na bazie wełny mineralnej lub innych materiałów, pokrytych cienkowarstwowymi, strukturalnymi wyprawami tynkarskimi wykonywanymi metodą bezspoinową.

W przypadku systemów ETICS parametry użytkowe fasady są uzyskiwane z jednej strony dzięki zastosowaniu odpowiedniej jakości chemii budowlanej i siatek zbrojących, a z drugiej dzięki jakości materiału izolacyjnego, którego mechanika odgrywa kluczową rolę. Dopiero połączenie tych elementów pozwala uzyskać trwałą i energooszczędną elewację.

Ciepła i trwała elewacja na wełnie Isover i Rigips
Autor: ISOVER&WEBER

Dlaczego wełna do elewacji?

Na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów materiałów izolacyjnych, które posiadają zbliżone  parametry termiczne, różnią się natomiast walorami mechanicznymi. Fundamentalne znaczenie - zwłaszcza w budynkach wielokondygnacyjnych - ma niepalność, która odróżnia wełnę mineralną od pozostałych materiałów.

Na korzyść wełny mineralnej przemawia również paroprzepuszczalność. Umożliwia przenikanie pary wodnej i zmniejsza ryzyko wykraplania się wewnątrz ściany, zwłaszcza w budynkach o mało efektywnej wentylacji. Dzięki temu elewacja jest trwalsza i dłużej zachowuje estetyczny wygląd.

Wełna ma również bardzo dobre parametry izolacji akustycznej, co ma znaczenie dla komfortu mieszkańców domu – izoluje ich od niechcianych dźwięków z otoczenia budynku.

Ciepła i trwała elewacja na wełnie Isover i Rigips
Autor: ISOVER&WEBER

Kompletne rozwiązanie systemowe ocieplenia fasady

Na skuteczność izolacji, oprócz doboru materiału ociepleniowego, znaczący wpływ ma zastosowana chemia budowlana oraz dopasowane siatki zbrojące. Dopiero te elementy potraktowane razem składają się w przypadku ISOVER i WEBER na gotowy, kompatybilny system ociepleń ETICS, zapewniający efektywność energetyczną budynku i estetykę elewacji.

System składa się z wełny mineralnej ISOVER Fasoterm 35 oraz dedykowanych produktów marki WEBER wchodzących w skład systemu weber.therm WM: kleju do wełny mineralnej weberbase UNI W, siatki z włókna szklanego weber PH913, płynu gruntującego weber.prim compact, łączników mechanicznych weber.therm SRD-5 oraz tynku hydrofilowego weber.pas topdry AquaBalance.

Ciepła i trwała elewacja na wełnie Isover i Rigips
Autor: ISOVER&WEBER

Dlaczego system ISOVER i WEBER?

Nagrodzony statuetką TopBuilder 2022 system ETICS ISOVER i WEBER to gwarancja niepalności przegrody (klasa A1 dla Fasoterm 35), doskonałej izolacji cieplnej λD= 0,035 W/(m*K), co pozwala zwiększyć komfort użytkowania budynku, zmniejszyć koszty jego ogrzewania i stworzyć właściwy mikroklimat, dzięki niskiemu współczynnikowi oporu dyfuzyjnego pary wodnej całego systemu.

Co ważne, zastosowanie płyt ISOVER Fasoterm 35 pozwala osiągnąć bezpieczną przegrodę o doskonałej izolacji cieplnej, zgodnej z aktualnymi przepisami, przy zastosowaniu warstwy materiału o mniejszej grubości. Już 15 cm wełny Fasoterm 35 może okazać się wystarczające dla spełnienia wymogów Warunków Technicznych w zakresie współczynnika przenikania ciepła obowiązujące od 2021 roku.

Ciepła i trwała elewacja na wełnie Isover i Rigips
Autor: ISOVER&WEBER

Dokładność wymiarowa T5 powoduje, że mocowane płyty dobrze się licują i tworzą płaską powierzchnię, co upraszcza etap przygotowania warstwy zbrojonej. Jest to istotne dla wykonawcy w prawidłowym i szybkim wykonaniu systemu ociepleń ETICS. System składa się również z chemii budowlanej oraz tynków marki Weber.

Wykończenie całości tynkiem hydrofilowym weber.pas topdry AquaBalance zapewnia elewacji odporność przed porastaniem glonami, chroni materiał izolacyjny przed zawilgoceniem i gwarantuje trwałość systemu na długie lata.

Zobacz, jak to działa!

Piękna i trwała elewacja z tynkiem hydrofilowym AquaBalance

Unikalny tynk hydrofilowy weber.pas topdry w technologii AquaBalance dostępny w 320 kolorach to naturalna ochrona przed porastaniem! Technologia AquaBalance tworzy inteligentną powłokę samoregulującą stopień zawilgocenia powierzchni. Jej zastosowanie na elewacjach budynków skutecznie rozwiązuje problem grzybów i alg, które rozrastają się na zawilgoconym tynku.

Ciepła i trwała elewacja na wełnie Isover i Rigips
Autor: ISOVER&WEBER
Partnerzy

ISOVER to marka materiałów izolacyjnych wchodząca w skład produktów budowlanych firmy Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, należąca do Grupy Saint-Gobain. ISOVER zapewnia kompleksową ofertę materiałów izolacyjnych z wełny mineralnej, zarówno z włókien szklanych, jak i skalnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie