Mały szczegół, a robi różnicę - co wyróżnia dobre klamki do drzwi?

2019-12-01 9:59 MATERIAŁ PARTNERSKI
Klamki Axa
Autor: AXA Wymieniając stare klamki na nowe, warto wybierać nowoczesne klamki zintegrowane z dodatkowym wspomaganiem

Kupując drzwi zewnętrzne, trzeba także dokonać kolejnego wyboru - dobrać do nich odpowiednie klamki. Oferta rynkowa jest bardzo duża. Warto kierować się nie tylko estetyką, ale także funkcjonalnością.

Poszczególne kolekcje klamek różnią się stylistyką i kształtem, więc można z łatwością dopasować je do stylu wykończenia domu lub mieszkania. Znajdziemy klamki nowoczesne, o zgeometryzowanych ostro ciętych liniach, jak i klamki o kształcie owalnym, o płynnie falistych liniach. Do klamek są dopasowane podłużne szyldy lub rozety okrągłe, kwadratowe albo prostokątne. Wybór materiałów, kolorów oraz sposobów wykończenia jest prawie nieskończony.

Warto jednak zwrócić uwagę na kwestie wytrzymałości i bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne przy drzwiach zewnętrznych, narażonych na przeciążenia oraz szkodliwe warunki atmosferyczne. Tylko klamki wysokiej klasy posłużą bezawaryjnie przez długie lata. 


 

Klamki Axa
Autor: AXA Pochwyty lub gałki stanowią swoistą ochronę nawet w sytuacji braku zabezpieczenia drzwi kluczem. Na zdjęciu pochwyt Solid Premium w kolorze inox

Bezpieczeństwo można mierzyć, czyli o klasach bezpieczeństwa klamek

Klamki przeznaczone do drzwi zewnętrznych lub wewnątrzklatkowych, ale służących do zamykania mieszkań, mogą mieć rozwiązania służące podniesieniu ochrony przed włamaniem. Klamki, które przeszły badania w Instytucie Mechaniki Precyzyjnej, mogą zostać zaklasyfikowane do różnych klas zabezpieczenia. Wyróżnia się 5 klas - od 0 do 4. Klamki klasy O nie chronią przed włamaniem. Wyroby, które otrzymały najwyższe klasy - 3 lub 4 - mają odpowiednio wysoką i bardzo wysoką odporność na włamanie. Rozwiązania zabezpieczające stosowane w klamkach po stronie zewnętrznej to na przykład osłona antyrozwierceniowa wkładki bębenkowej albo hartowany, stalowy „kapsel”, który osłania całą wkładkę, utrudniając jej wyrwanie. Nieodzowną cechą okuć antywłamaniowych jest również brak śrub montażowych po zewnętrznej stronie szyldu.  Niektóre klamki mogą mieć certyfikat przeciwpożarowy, co oznacza, że są to klamki bezpieczne, dopuszczone do montażu na przykład na drzwiach technicznych.

Klamki Axa
Autor: AXA Dobre i bezpieczne klamki mają zabezpieczenie wkładki w postaci osłony z hartowanej stali. Na zdjęciu klamka Prestige Flex w kolorze tytan

Jeszcze łatwiej, czyli o nowoczesnych klamkach zintegrowanych

Klamki, w których szyld jest zintegrowany z rękojeścią to bardzo wygodne rozwiązanie, a połączenie klamki albo pochwytu z szyldem lub rozetą jest bardzo estetyczne i trwałe. Co więcej, rozwiązanie to jest uniwersalne. Nie musimy wiedzieć, czy mamy lewe czy prawe drzwi, co czasem nastręcza kłopotów. Montaż lub wymiana klamek na drzwiach polega tylko na wsunięciu trzpienia, nasadzeniu klamek po obu stronach drzwi i przykręceniu śrub od strony wewnętrznej. Żeby założyć w drzwiach klamki zintegrowane nie trzeba wzywać montażysty. To prosta i szybka czynność, którą może wykonać domowy majsterkowicz. 

Klamki Axa
Autor: AXA Klamki zintegrowane mają uniwersalne wspomaganie, przez co nadają się do drzwi lewych i prawych

Większa niezawodność, czyli klamki ze wspomaganiem

Producenci klamek stosują różne rozwiązania, które mają na celu poprawienie ich niezawodności oraz wygody podczas użytkowania. Nowoczesne klamki mają na przykład wspomaganie w postaci sprężyny w rękojeści, dzięki czemu taka klamka lżej pracuje i nie ulega wyeksploatowaniu. Klamki ze wspomaganiem warto montować w drzwiach w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu, np. w drzwiach wejściowych, budynkach użyteczności publicznej, szkołach itp. Wiele osób prowadzi firmy, często we własnym domu albo budynku wzniesionym obok niego. Tam także warto zamontować drzwi z klamkami ze wspomaganiem.

Klamki Axa
Autor: AXA Klamki Axa w wersji Premium, np. Fast Premium, mają sprężynę w rękojeści, co wpływa na większą niezawodność okucia

Klamka zintegrowana FAST PREMIUM. Nowa jakość okuć

Klamka Fast Premium jest dopełnieniem bogatej kolekcji wyrobów firmy AXA, która od lat współpracuje z największymi producentami drzwi na rynku. To klamka zintegrowana (szyld jest już zmontowany z rękojeścią). Wyróżnia ją wspomaganie, czyli sprężyna w rękojeści. Do tego jest bardzo szybka i łatwa w montażu oraz daje gwarancję sprawnego działania.

Co ważne, klamka FAST PREMIUM dzięki nowoczesnej konstrukcji jest bardziej estetyczna. Do jej montażu są potrzebne tylko 2 śruby, które wkręca się po stronie wewnętrznej. Po drugiej stronie na szyldzie nie widać żadnych elementów montażowych.

Klamka FAST PREMIUM jest przeznaczona do drzwi zewnętrznych i wewnątrzklatkowych, jest bezklasowa pod względem ochrony przed włamaniem. Producent udziela na nią 5 lat gwarancji.

Klamki Axa
Autor: AXA Na zdjęciu model Fast Premium w kolorze inox. Klamka szybsza w montażu, łatwiejsza w użyciu i bardziej niezawodna

W klamce FAST PREMIUM nie ma broka, więc jej montaż jest szybszy - wprawny majsterkowicz może założyć ją w około minutę. Jest to o tyle ważne, że mały brok nastręcza trudności montażowych – jest przekręcany za słabo albo dokręcany za mocno. Mała śrubka imbusowa pod klamką albo na jej boku ma też tendencję do luzowania się po pewnym czasie, a wtedy rękojeść klamki opada. Z biegiem czasu brok może wypaść, a wtedy trzeba go dokupić i umiejętnie wkręcić lub... wezwać serwisanta. 

Klamki Axa
Autor: AXA Klamki zintegrowane są szybsze w montażu, bo odbywa się on za pomocą jedynie 2 śrub

Wybierając klamki FAST PREMIUM firmy AXA bez broka, unikniemy w przyszłości tej niewygody. Warto zwrócić uwagę na długą gwarancję, której udziela firma AXA na swoje wyroby. W zalewie tanich produktów z Chin, których jakość i trwałość może być wątpliwa, klamki zaprojektowane z myślą o wieloletnim użytkowaniu objęte długą gwarancją - 5 lub 10 lat - wyróżniają się na rynku. 

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE