Drzwi wejściowe do domu - jakie powinny być drzwi zewnętrzne?

2022-10-18 14:16 Materiał partnerski
Drzwi wejściowe WIKĘD
Autor: WIKĘD Drzwi zewnętrzne służą wiele lat, zapewniają bezpieczeństwo i są prawdziwą wizytówką domu

Dostępne na rynku zewnętrzne drzwi wejściowe to dzisiaj w większości produkty bardzo trwałe, estetyczne, energooszczędne i funkcjonalne. Warto wiedzieć, dzięki jakim rozwiązaniom zyskują te pozytywne cechy, żeby móc świadomie wybrać modele, które spełnią nasze oczekiwania. Nowoczesne drzwi zewnętrzne muszą być bowiem ładne i ciepłe.

Od drzwi zewnętrznych oczekujemy, żeby były estetyczne i pasowały do budynku, nie wypuszczały ciepła i nie wpuszczały chłodnych powiewów oraz żeby były wygodne w obsłudze, trwałe i trudne do sforsowania przez złodziei.

Drzwi wejściowe muszą mieć szerokość nie mniejszą niż 80 cm. Wewnętrzne bywają węższe, a także cieńsze – 42-46 mm, podczas gdy grubość skrzydeł drzwi zewnętrznych to przeważnie 60-70 mm. Od zewnątrz zabezpiecza je powłoka lub okleina odporna na wszelkie szkodliwe czynniki atmosferyczne: mróz, deszcz, promienie UV, zmiany temperatury.

Drzwi prowadzące do domu mają też akcesoria niespotykane w drzwiach wewnętrznych – wizjer, jeden lub dwa zamki, często z kilkoma ryglami, oraz ciepły próg chroniący przed nawiewaniem zimnego powietrza.

Przeczytaj też: Drzwi zewnętrzne wymiary. Co oznaczają liczby opisujące drzwi wejściowe do domu >>>

Stylistycznie dopasowane drzwi wejściowe zewnętrzne

Gdy dom jest drewniany lub elementy drewniane dominują na elewacji, wtedy lepiej poszukać drzwi z drewna lub z okleiną, która je dobrze naśladuje. Imitacja jest lepsza, jeśli skrzydła mają odwzorowane frezowania i fakturę naturalnego drewna. Jeśli dom ma elewację tynkowaną, możemy wybrać drzwi o dowolnej budowie. Dobrze jest się wtedy postarać, by ich kolor współgrał z kolorem bramy garażowej, okien, osłon okiennych lub dachu.

Niestandardowym rozwiązaniem jest wykończenie drzwi w dwóch kolorach – innym od zewnątrz, a innym od wewnątrz. Taki wariant jest szczególnie polecany wówczas, gdy wnętrze domu znacząco różni się kolorystycznie od zewnętrznej elewacji. Takie drzwi znajdują się w ofercie firmy WIKĘD, która oferuje propozycje wyboru kompozycji dwóch różnych kolorów Twoich drzwi.

A dla odważnych WIKĘD ma propozycję maksymalnej ekstrawagancji – dwa różne kolory na zewnętrznej, wewnętrznej lub obu stronach skrzydła drzwi wejściowych. Umożliwi to opcja WIKĘD DuoKolor.

Drzwi wejściowe WIKĘD
Autor: WIKĘD Ekstrawagancki efekt uzyskacie, jeśli Wasze skrzydło drzwiowe będzie dwukolorowe (opcja WIKĘD DuoKolor)

Drzwi wejściowe o niskim współczynniku przenikania ciepła

Współczynnik przenikania ciepła Ud dla standardowych drzwi wejściowych nie powinien przekraczać 1,3 W/(m2 .K). Warto jednak rozejrzeć się za lepszymi pod względem izolacyjności termicznej. Trzeba bowiem wiedzieć, że ich zastosowanie pozwoli zmniejszyć straty ciepła o mniej więcej 35%, a zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku o 2%.

Szukając takich drzwi, zwracajmy jednak uwagę, czy wymieniona na etykiecie lub w opisie produktu wartość tego współczynnika podana jest dla całych drzwi, czy tylko dla ich fragmentów, na przykład dla środkowych części.

O izolacyjności termicznej decyduje przede wszystkim warstwa ocieplenia – najczęściej wełny mineralnej, styropianu albo pianki poliuretanowej. Istotny jest jednak także materiał, z którego wykonano skrzydło drzwi. Dobrą izolacyjność termiczną mają ocieplone drzwi drewniane – ich współczynnik przenikania ciepła wynosi od 0,8 do 1,1 W/(m²·K). Za niezłe uchodzą też ocieplone drzwi aluminiowe lub stalowe – ich współczynnik Ud wynosi około 0,8 W/(m²·K).

Najcieplejsze drzwi na rynku to te o współczynniku Ud wynoszącym 0,5 do 0,73 W/(m²·K). Zbudowane są ze stali i aluminium lub z drewna i aluminium oraz mają wypełnienie z pianki poliuretanowej.

Polecamy

Drzwi Alu Hybrid - najnowsza propozycja bezprzylgowych oraz obustronnie zlicowanych drzwi WIKĘD - to połączenie sprawdzonych technologii aluminium na skrzydle i ościeżnicy oraz kompozytu z włókna szklanego ze strukturą karbonu, który stanowi rdzeń skrzydła. W standardzie w drzwiach Alu Hybrid zastosowano zasuwnicę z ośmioma punktami ryglowania oraz listwę zaczepową, zawiasy chowane z regulacją 3D, wkładki ABUS w klasie D wraz ze spersonalizowanym kluczem, szyld pierścieniowy oraz próg z systemem odprowadzania wody opadowej. To wszystko dało znakomity rezultat współczynnika przenikalności cieplnej na poziomie Ud=0,54W/m2K dla całych drzwi.

Drzwi wejściowe WIKĘD
Autor: WIKĘD Szyba w drzwiach, tak jak i szyba okienna, może mieć całkiem dobre właściwości termoizolacyjne. Nie musimy się więc obawiać, że drzwi z przeszkleniem nie spełnią wymagań energooszczędności

Rodzaje drzwi wejściowych

  • Drzwi drewniane

Ich rama wykonana jest z drewna klejonego. Wpasowane w nią płyciny zrobione są ze sklejki, a między jej płytami znajduje się materiał ociepleniowy. Może on być również umieszczony w płycinie będącej gotowym panelem, który producenci drzwi wmontowują w ramę skrzydła.

  • Drzwi z PCW

Ich ramę stanowi komorowy profil, wzmocniony kształtownikiem stalowym, który go dodatkowo usztywnia. Wypełnienie stanowi gotowy profil systemowy z twardego PCW, ocieplony pianką poliuretanową lub spienionym PCW. Jego wzór może być niemal dowolny. Podstawową zaletą takich drzwi jest ich niewielka masa przy jednoczesnym zachowaniu dobrych parametrów cieplnych i akustycznych.

  • Drzwi aluminiowe

Ramę takich drzwi tworzą kształtowniki aluminiowe z przekładkami termicznymi, które mają poprawiać ich właściwości ciepłochronne. Wypełnienie może być zrobione z blachy aluminiowej grubości 1,5 lub 3 mm bądź z płyt PCW grubości 1,5 lub 2 mm. Wewnątrz płycin znajduje się warstwa ociepleniowa z pianki poliuretanowej. Użycie takich materiałów, jak PCW, aluminium i pianka, zapewnia skrzydłom niedużą masę.

  • Drzwi stalowe

W ich przypadku element nośny tworzy stalowa rama. Wypełniona jest ociepleniem, a od zewnątrz w całości obłożona płytą wykończeniową. Rama jest tu więc całkiem zasłonięta przez płytę. Wykończenie może stanowić drewno lite, sklejka, płyta HDF, wytłaczana blacha ocynkowana albo płyta z włókna szklanego.

Okna i drzwi – egzamin ze stolarki

Pytanie 1 z 10
Współczynnik przenikania ciepła U dla drzwi wejściowych nie może przekroczyć:
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie