Warstwa wstępnego krycia: kluczowy element zabezpieczający konstrukcję dachu

2022-10-05 14:45 Materiał sponsorowany
Wysokoparoprzepuszczalna membrana Divoroll Maximum+ 2S
Autor: BMI Braas Wysokoparoprzepuszczalna membrana Divoroll Maximum+ 2S o wysokich parametrach wytrzymałościowych, spełniająca najwyższe wymagania stawiane membranom dachowym. Do stosowania na dachach skośnych bezpośrednio na deskowanie lub na termoizolację, a także jako wiatroizolacja do stosowania w ścianach szkieletowych o konstrukcji drewnianej lub stalowej

Zadaniem wstępnego krycia jest przede wszystkim ochrona ocieplenia i elementów drewnianych przed wilgocią i wiatrem wnikającymi pod pokrycie dachowe. Jeśli pod pokrycie albo przez strefę okapową – wraz z silnym wiatrem dostaną się śnieg albo deszcz, wstępne krycie musi wyprowadzić poza obszar okapu. Odpierając silne podmuchy wiatru, ochroni połać przed wyziębieniem.

Gwarancją bezpieczeństwa osób przebywających oraz mieszkających w budynku jest solidna konstrukcja dachu, wykonana z wysokiej jakości materiałów, a specyfika klimatu, w którym żyjemy, wymaga podwójnego systemu układania pokryć dachów skośnych: pokrycia zasadniczego, np. dachówki oraz pokrycia wstępnego, do których należą membrany, czy też papy.

Warstwa wstępnego krycia zabezpiecza termoizolację i elementy konstrukcyjne dachu przed wodą, śniegiem oraz wiatrem. Właściwie dobrana i zamontowana chroni przed powstaniem wilgoci i dostaniem się wody do wnętrza budynku, bardzo często także wspomaga właściwą wentylację warstwy termoizolacji, co jest kluczowe dla żywotności i prawidłowego funkcjonowania dachu.

Wybór warstwy wstępnego krycia powinien być dokonany na podstawie kąta nachylenia połaci oraz rodzaju pokrycia dachowego. Wybierając materiał na warstwę wstępnego krycia należy również pamiętać o konieczności zapewnienia właściwej wentylacji warstwy termoizolacji, ponieważ prawidłowy dobór tego elementu decyduje nie tylko o szczelności całego dachu, ale również o jego prawidłowej izolacji termicznej.

Divoroll Top RU
Autor: BMI Braas Membrana Divoroll Top RU. Innowacyjne rozwiązanie systemu pasów klejących zapewnia doskonałą hydroizolacyjność łącza nawet przy niskim kącie nachylenia połaci dachowej.

Warstwa wstępnego krycia: membrany wysokoparoprzepuszczalne

Do najpopularniejszych form warstw wstępnego krycia należą membrany dachowe, które cieszą się powodzeniem wśród inwestorów oraz dekarzy. Ich główną funkcją jest ochrona dachu przed przeciekaniem wody, umożliwienie prawidłowej cyrkulacji pary wodnej oraz uniemożliwienie wydmuchiwania włókien z ocieplenia. Jednak, aby membrany mogły spełniać swoje funkcje należycie, podczas wyboru należy kierować się wysoką jakością produktu oraz przestrzegać zaleceń producenta podczas montażu.

Najważniejszym parametrem przy wyborze membrany dachowej jest zdolność do transportu pary wodnej. BMI Braas posiada w swojej ofercie wysokoparoprzepuszczalne 3-warstwowe i 4-warstwowe membrany Divoroll, które można kłaść bezpośrednio na termoizolacji, a wybrane modele również bezpośrednio na sztywnym poszyciu wykonanym z płyt OSB lub z desek. Przykładem takiego produktu może być membrana Divoroll Universal+2S nadająca się zarówno do układania bezpośrednio na membranie, jak również na przykład na płycie OSB. Do jej głównych zalet należą: dwa pasy klejące, zwiększające jej szczelność i wiatroizolację w miejscu łączenia poszczególnych pasów membrany, a także dodatkowa warstwa wykonana z siatki wzmacniającej, która zapewnia wysoką stabilność i bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną. 

Dla dachów wymagających wysokiej wodoszczelności dedykowana jest membrana Divoroll Maximum+2S, której warstwę wierzchniego krycia pokryto specjalnym wodoodpornym poliuretanem. W przypadku dachów o niskim kącie nachylenia zaleca się membranę Divoroll Top RU z innowacyjnymi rozwiązaniami pasów klejących, zapewniających bardzo wysoką wodoszczelność połączenia na zakładach. W zależności od modelu membrany z serii Divoroll objęte są10- lub 15-letnią gwarancją funkcjonalności przez producenta.

Papa bitumiczna Braas
Autor: BMI Icopal Nowoczesna papa Braas-BIT Premium SBS stworzona na osnowie z kompozytowej włókniny poliestrowej, charakteryzuje się bardzo wysokimi parametrami technicznymi

Bitumiczna warstwa wstępnego krycia

Papa to taka forma wstępnego krycia, którą zaleca się w przypadku niższego pochylenia połaci niż zaleca producent danego pokrycia dachowego. Często rozwiązanie stosowane to jest również w sytuacji, gdy nie mamy możliwości ułożenia pokrycia zasadniczego przed zimą - wówczas warstwa wstępnego krycia przez okres nawet kilkunastu miesięcy może stanowić tymczasową warstwę pokrycia dachowego. Papa podkładowa spełnia wymogi hydroizolacyjności w systemie jednowarstwowym, pod warunkiem odpowiedniego jej ułożenia zgodnie z zaleceniami producenta. Nowoczesna papa Braas-BIT Premium SBS stworzona na osnowie z kompozytowej włókniny poliestrowej, charakteryzuje się bardzo wysokimi parametrami technicznymi. Ma m.in. obustronną powłokę z masy asfaltowej: z asfaltu modyfikowanego SBS z wypełniaczem mineralnym. Wierzchnia strona została pokryta gruboziarnistą posypką mineralną, która chroni przed promieniowaniem UV, a spodnią stronę zabezpieczono folią z tworzywa sztucznego. Zastosowane rozwiązanie w postaci unikalnego systemu pasów samoprzylepnych, umożliwia bezpieczne i trwałe łączenie brytów pap, gwarantując łatwość jej montażu na dachu. Produkt jest objęty 20-letnią gwarancją funkcjonalności. Dodatkowo, dzięki bardzo wysokiej odporności produktu na promieniowanie UV, producent udziela 2-letniej gwarancji w przypadku użycia papy jako pokrycie zasadnicze, pod warunkiem ułożenia jej zgodnie z instrukcją montażu.

membrana Divoroll Universal+ 2S
Autor: BMI Braas Pokrycie więźby folią dachową to najwygodniejszy i najszybszy sposób wstępnego pokrycia dachu. Jeśli dach ma wiele płaszczyzn, warto wybrać do tego membranę o wysokiej paroprzepuszczalności. Na zdjęciu: membrana Divoroll Universal+ 2S
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie