Sposoby na oszczędzanie wody: w domu i w ogrodzie

2020-09-18 11:51 Materiał sponsorowany Galeco
Jak oszczędzać wodę? Rady Galeco
Autor: Galeco

Ocieplanie klimatu już dawno przestało być elementem fikcji, którym straszyły nas postapokaliptyczne książki czy filmy. Postępujące zmiany w obrębie całej planty są faktem i wcześniej, czy później będziemy musieli jako ludzkość się z nimi skonfrontować. Jednym z naturalnych bogactw, które w związku z tym powinniśmy szczególnie oszczędzać jest woda. Co można na własną rękę zrobić, aby ograniczyć jej zużycie, ale też pozyskiwać w prawie bezkosztowy, w pełni ekologiczny sposób?

Do obecności wody w naszym życiu jesteśmy przyzwyczajeni, traktujemy ją jako coś naturalnego, odkręcamy kran i zwykle nie zastanawiamy się czy tego życiodajnego płynu może kiedykolwiek zabraknąć. Tymczasem jego zasoby nie są nieskończone, łagodne zimy nie pozwalają na dostateczne uzupełnianie poziomu wód gruntowych, a związane ze zmianami klimatycznymi ulewne deszcze szybko spływają do morza. Duża część Polski dotknięta jest więc suszą hydrologiczną, co skutkuje ograniczeniami w dostawach wody i zakazami dotyczącymi np. wykorzystywania jej do podlewania ogródków. Skutecznemu przenikaniu życiodajnej cieczy do ziemi staje także na przeszkodzie postępująca urbanizacja i niekontrolowane rozlewanie się miast (ang. urban sprawl), które pokrywają betonem, asfaltem i kostką kolejne tereny zielone.

Orynnowanie Galeco
Autor: Galeco Rynny Galeco – system STAL

Jak ograniczyć zużycie wody w gospodarstwie domowym? 

- Dobrze, że wiedza na temat zmian klimatu dociera do coraz większej liczby osób – mówi Anna Góral, ekspert firmy Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych. – Obserwujemy to chociażby w powstających obecnie projektach architektonicznych, których twórcy przeznaczają coraz więcej miejsca na tereny zielone i stosują rozwiązania pozwalające na lepsze wchłanianie wody do gruntu np. geokraty.

O oszczędzaniu wody z pewnością należy myśleć globalnie i wprowadzać dalekosiężne rozwiązania systemowe, jednak jest również wiele działań, które możemy przedsięwziąć na własną rękę, aby ograniczyć zużycie wody w obrębie własnego gospodarstwa domowego. Będzie to miało same plusy, bo z jednej strony odczujemy zmianę w wysokości rachunków, z drugiej zrobimy coś dobrego dla naszej planety. Do dzieła!

Orynnowanie Galeco
Autor: Galeco Rynny Galeco – system STAL

Okazuje się, że na kąpiele w wannie zużywamy o wiele więcej wody niż w przypadku korzystania z prysznica i to nawet kiedy napełnimy ją tylko do połowy. Do takiej standardowej, o wymiarze 140x70 cm, mieści się 150 litrów, połowa to 75 litrów. Warunkiem oszczędnościowej wyższości prysznica jest jednak czas polewania się wodą – nie może być dłuższy niż 8 minut. Na taką kąpiel zużyjemy ok. 56 litrów wody. Z pewnością warto też powtórnie wykorzystywać wodę pozostałą po kąpieli np. do mycia podłogi lub spłukiwania toalety. Natomiast szczotkując zęby bardziej ekonomicznie jest nalać wody do kubka (zużywamy 0,5 l), zamiast dbać o higienę jamy ustnej przy odkręconym kranie (aż 16 litrów!).

Duże oszczędności możemy uzyskać inwestując w odpowiednie rozwiązania, które zainstalujemy w domu – np. podwójną spłuczkę, zmywarkę (zużywa ok. 50 l na cykl mycia, ręcznie potrzebujemy dwa razy więcej, ok. 100 l) czy perlatory na kranach (oszczędność 30-50 l wody miesięcznie). Wodę, która została po gotowaniu jajek, makaronu albo płukaniu ziemniaków z powodzeniem wykorzystamy do podlewania roślin. Naszym kwiatkom doniczkowym z pewnością się to spodoba – np. woda po jajkach zawiera w sobie mnóstwo składników odżywczych, które działają na rośliny jak nawóz.

Wreszcie sposobem na oszczędzanie wody jest… niemarnowanie żywności i ograniczenie w kupowaniu ubrań. Aby zrozumieć skalę wystarczą dwa przykłady - do wyprodukowania jednego hamburgera potrzeba 2500 litry wody, a dżinsów aż 8000 litrów.

Orynnowanie Galeco
Autor: Galeco Rynny Galeco – system STAL

Oszczędzanie wody wokół domu

Jeżeli mieszkamy w domu, a dodatkowo posiadamy dookoła niego kawałek ziemi mamy dodatkowe możliwości oszczędzania wody. Pierwszym jest sadzenie roślin, szczególnie drzew i krzewów, które zatrzymują wodę w glebie. Warto też rozważyć rezygnację z koszenia trawy na całej posesji – niski trawnik wymaga częstszego podlewania, bo ziemia o wiele szybciej się wysusza, a niepodlewana szybko zamienia w ściernisko. Dobrym rozwiązaniem jest zatem wykoszenie tylko fragmentu trawnika, na którym będziemy się opalać albo grillować. Na reszcie terenu można założyć łąkę kwietną, która nie dość że utrzyma dłużej wodę w ziemi to jeszcze stanowić będzie cenne źródło pożywienia dla zapylaczy.

Jak oszczędzać wodę? Rady Galeco
Autor: Galeco

Z kolei najprostszą metodą na bezkosztowe pozyskiwanie wody, która może posłużyć do podlewania, mycia okien czy prania jest wyłapywanie deszczówki. Pozwala na oszczędności w wydatkach na wodę rzędu 50%, co z pewnością przemawia do wyobraźni każdego regularnie opłacającego rachunki. Sposobów na jakie można pozyskiwać wodę z nieba jest naprawdę wiele – poczynając od ustawienia na podwórku kilku misek, przez metody bardziej wydajne wykorzystujące pojemniki czy beczki ogrodowe, a skończywszy na specjalnym rozwiązaniu montowanym na rynnie (tzw. wyłapywacz), które pozwala szybko napełniać zbiorniki o pojemności nawet kilku tysięcy litrów.

- Istnieje też możliwość podłączenia pionu spustowego orynnowania do specjalnych studzienek, które będą magazynować wodę opadową pod ziemią – opowiada ekspert firmy Galeco. - Będziemy mogli wykorzystać ją w późniejszym czasie. Coraz bardziej popularne stają się także instalacje wodne z doprowadzeniem wody opadowej bezpośrednio do toalety oraz pralki - zapewnia to automatyczne pobieranie deszczówki z podziemnego zbiornika. Rozwiązania mające na celu pobieranie deszczówki można wdrażać nie tylko przy prywatnych domach, można zainteresować nimi także wspólnotę sąsiedzką czy spółdzielnię – wtedy taka darmowa woda posłuży do podlewania roślin na klombach czy w ogrodach społecznych.

Łapanie deszczówki
Autor: Galeco
Oszczędzajmy wodę

Oszczędzanie wody w Polsce to obecnie jeden z priorytetów działań proekologicznych. Zasoby H2O są u nas bardzo ograniczone – na jednego mieszkańca przypada jej trzy razy mniej niż w innych krajach europejskich. Pamiętajmy, że nawet biorąc kąpiel czy montując przy domu zbiornik na deszczówkę działamy w imię przyszłości naszej wspólnej planety.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE