Piąta elewacja, czyli jak wybrać idealny kolor dachu?

2020-08-07 8:45 Materiał sponsorowany Rӧben

Dach to zwieńczenie każdego budynku, to właśnie od niego zależy wizerunek naszego domu czy inwestycji. Wybór koloru pokrycia dachowego to jedna z trudniejszych decyzji, którą warto przemyśleć. Na co zwrócić uwagę i jakie aspekty są istotne, by dokonać najlepszego wyboru?

Dach do wyboru do koloru

Dach jest pierwszym wyrazistym elementem domu, od jego kolorystki będzie w znacznej mierze zależało to, jak będzie odbierany przez innych. Może sprawiać wrażenie przytulnego i ciepłego albo chłodnego i stonowanego. Kolor dachu musi też pasować do kominów, okien i elewacji. Obecnie najczęściej wybieranymi kolorami dachówek ceramicznych są różne odcienie szarości, takie jak antracyt i grafit oraz czerń. Jednocześnie na popularności nie tracą odcienie naturalne oraz miedziane. Dzięki mnogości kształtów, rodzajów i odcieni dachówek, można stworzyć dachy, które będą matowe, z połyskiem, a nawet takie, które będą imitowały stare pokrycia.

Na jaki kolor się zdecydować? To zależy też od charakteru budynku i stopnia nachylenia dachu. - Czerwone dachówki, jak na przykład MONZAplus kasztanowa firmy Röben to nawiązanie do tradycyjnego budownictwa, a kolory titan, antracyt czy tobago pomogą podkreślić współczesne aranżacje. Gdy powierzchnia dachu jest dość duża i do tego nachylona pod dużym kątem, nie jest zalecane stosowanie dachówek w ciemnych kolorach. Dach może wyglądać wtedy zbyt masywnie i dominować nad całą bryłą domu - doradza ekspert Röben. Lepsze w tym przypadku będą odcienie naturalne i miedziane – dodaje. Według najnowszych założeń, myśląc o projekcie domu, powinniśmy próbować dopasować go do otaczającej przestrzeni. Starajmy się dobrać kolor swojego dachu tak, aby korelował z tymi, które znajdują się w najbliższym sąsiedztwie. Po drugie: dach powinien idealnie pasować do otaczającej go natury. Można wpisać się w panujący nurt lub wyróżnić – decyzja należy do inwestora. Oferta dachówek ceramicznych marki Röben, jest obecnie bardzo szeroka. Mnogość kolorów, wykończeń i modeli pozwala spełnić oczekiwania i wizje nawet najbardziej wymagających inwestorów i projektantów. Warto wiedzieć, że najlepsze efekty osiągniemy wtedy, kiedy kolor dachu będziemy wybierać widząc go dosłownie w naturze. Wystarczy wziąć po jednej dachówce z rozważanych modeli i wyjść z nimi przed miejsce, w którym ma stanąć dom. Wtedy można ocenić, czy kolor pasuje do przestrzeni czy też nie. Lepiej nie wybierać koloru z katalogu, tylko zobaczyć, jak wygląda w naturalnych warunkach, w świetle dziennym.

Dachówki ceramiczne
Autor: Rӧben

Dach a elewacja

Gdy zależy nam na bardziej oryginalnym i niestandardowym pokryciu dachu: - Ciekawym rozwiązaniem będzie zastosowanie ciemnych kolorów, na przykład czarnobrązowego lub antracytowego, zwłaszcza w zestawieniu z jasną, kontrastującą elewacją budynku. Czerwone, brązowe czy miedziane dachówki są klasyczne i neutralne, dzięki czemu stosunkowo łatwo można dobrać do nich kolory pozostałych elementów budynku – mówi ekspert Röben.

Grafitowy? Tu sprawdzą się odcienie elewacji od bieli do brązu. Dach w takim kolorze może ciekawie kontrastować z białą elewacją i drewnianymi dodatkami, takimi jak okiennice czy balustrady. Tu można poszaleć z dodatkami mahoniowymi, niebieskimi czy choćby nawet zielonymi. W takim przypadku sprawdzi się też elewacja pomalowana odcieniami żółtego czy beżowego. Czerwone dachy świetnie współgrają z białymi i kremowymi ścianami.

Najbardziej pożądaną obecnie dachówką jest ta ceramiczna. Jej główne zalety to wysoka trwałość, najdłuższa gwarancja (25 lat w przypadku marki Röben), odporność na niskie i wysokie temperatury, nieblaknięcie pod wpływem promieniowania UV, dobra izolacja cieplna i akustyczna, niepodatność na działanie korozji, a także szeroki wybór barw, kształtów i rozmiarów. Ma wygodną formę, a dzięki temu jej przenoszenie jest bezpieczne i sprawne. Ponadto cechuje ją oryginalny i estetyczny wygląd, który przyciąga uwagę. Skąd tyle walorów? Wszystko, dzięki właściwościom tego materiału. Często inne dachówki o ciemnym zabarwieniu nagrzewają się, a przez to na poddaszu może być znacznie cieplej. Jeśli pokrycie dachu zbudowane jest jednak z dachówek ceramicznych, nawet w gorące dni ciepło akumuluje się w nich i nie jest przewodzone do wnętrza domu. W ten sposób latem dom nie nagrzewa się zbyt mocno, a zimą chronimy go przed oddawaniem ciepła. Możemy też być w pełni spokojni o materiał, bo nie ulega odkształceniom mimo ciągłej ekspozycji na słońce, nie grozi mu też pożar że względu na niepalne właściwości ceramiki. Co więcej, dachówka ceramiczna jest także odporna na mróz i szkodliwe warunki atmosferyczne, chociażby takie jak wiatr.

W celu zminimalizowania ryzyka zerwania dachu w czasie wichury, specjaliści zalecają klamrowanie po skosie co trzeciej dachówki. - Ponieważ najsilniejsze siły ssące wywołane przez wiatr występują na krawędziach połaci, dachówki brzegowe powinny być mocowane bezpośrednio do więźby dachowej, na przykład za pomocą wkrętów - radzi ekspert firmy Röben.

Dachówki ceramiczne tłumią też dźwięki padającego deszczu, gradu i te środowiskowe. Niemal nie nasiąkają wodą i są odporne na wilgoć. - Gdy przy charakterystyce dachówki znajduje się opis, że nasiąkliwość wynosi 6%, oznacza to, że po zanurzeniu w wodzie jej masa wzrośnie właśnie o 6% – mówi ekspert. Ceramiczna dachówka będzie więc przez lata cieszyć nasze oczy z jeszcze jednego względu – glina jest zupełnie niepodatna na korozję. W przeciwieństwie do blachodachówek, zastosowanie dachówki ceramicznej pozwala także zminimalizować straty materiału budowlanego. Z mniejszych części łatwiej jest ułożyć nawet najbardziej wyszukane kształty. Ceramika jest zdaniem architektów materiałem bardzo wdzięcznym w projektowaniu. Materiały ceramiczne doskonale współgrają z otoczeniem, niezależnie od tego, czy są używane do wykończenia elewacji nowoczesnego biurowca w centrum miasta, czy niewielkiego, tradycyjnego domu na działce podmiejskiej.

Dachówki ceramiczne
Autor: Rӧben Dachówka ceramiczna Piemont firmy Röben

Idealne dopasowanie dachówek

W ofercie firmy RÖBEN znajdziemy szeroki wybór modeli dachówek ceramicznych i jeszcze większą paletę barw. Dzięki temu z dużą łatwością uda się wybrać produkt skrojony na miarę do naszych potrzeb. A wszystko po to, żeby spełnić marzenia o stworzeniu swojego idealnego miejsca.

  • BERGAMO to jedna z bardziej oryginalnych propozycji dachówek ceramicznych oferowanych przez markę Röben. Dlaczego? Mają płaski kształt i idealnie wpisują się w aktualne trendy budowlane. Co więcej, występują w modnym antracytowym kolorze. Wykonany z nich dach będzie bardzo trwały i szczelny, co zapewniają specjalnie zaprojektowane zamki. Dachówki można też ułożyć na dwa sposoby: szeregowo lub z przesunięciem. Minimalne nachylenie dachu, na jakim można zastosować dachówkę BERGAMO to kąt zaledwie 25 stopni. Waga jednej dachówki to 3,95 kg, na 1m2 dachu potrzeba ich 10, co da nam wagę wynoszącą około 48 kg na 1m2 powierzchni.
  • Atrakcyjnym wizualnie rozwiązaniem są dachówki PIEMONT. Tu można przebierać w ilości oferowanych barw. Są dachówki w kolorze: miedzianym, kasztanowym, brązowym, tobago, titan szarym, antracytowym oraz grafitowym. Wyróżnia je atrakcyjny design imitujący spłaszczoną falę, duży zsuw a także rozsuw wynoszący nawet 38 mm. To sprawia, że jest ona idealnym wyborem na remontowane dachy kiedy to dekarz musi się dostosować do zastanej więźby. Jedna dachówka waży 3,97 kg. Na 1m2 będzie ich potrzeba 10, więc średnia waga 1m2 dachu, to około 40 kg. Minimalny kąt nachylenia dachu to 22o. Dachówka tego rodzaju idealnie sprawdzi się według ekspertów marki Röben na dachu dwuspadowym lub kopertowym. Jak mówią: - Kopertowa konstrukcja dachu o nachyleniu 30o określa współczesny charakter projektu, nie jest też wymagająca, jeśli chodzi o jego prawidłowe ułożenie, co wpływa na bezawaryjne funkcjonowanie w przyszłości.
  • MONZAplus to kolejna interesująca propozycja marki RÖBEN. Wyróżnia się szeroką paletą barw: miedzianą, kasztanową, trentino, maduro, tobago, antracytową i grafitową. Swoją popularność zawdzięcza dużemu rozmiarowi. Waży około 4,07 kg. A na jednym m2 mieści się niespełna 10 sztuk dachówek. Charakteryzuje się „ząbkami” przy bocznej krawędzi dachówki, które umożliwiają szybkie i stabilne przypięcie do łaty.
  • Najlepszym wyborem w przypadku projektów klasycznych i budynków zabytkowych będą dachówki ceramiczne BORNHOLM, marki RÖBEN. Charakterystyczne sprofilowanie w kształcie litery S z wyraźną, klasyczną falą sprawia, że są wysoce odporne na silny wiatr. Pokrywa się nimi budynki użyteczności publicznej, kościoły i domy. To model często wybierany do renowacji zabytków. Dostępne są w trzech wariantach wykończenia – naturalnym, angobowanym i glazurowanym oraz w trzech kolorach: czerwonym, tobago oraz miedzianym. Waga dachówki, to 3,92 kg. Na jednym m2 zmieści się ich około 12.
Partnerzy

Firma Röben produkuje materiały budowlane najwyższej jakości, które umożliwiają realizację marzeń kolejnych pokoleń inwestorów o pięknym i bezpiecznym domu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE