Dachówka karpiówka: najpiękniejszy dach w tradycyjnym stylu

2023-06-22 13:52

Karpiówki to nieduże dachówki, z których wykonuje się bardzo efektowne pokrycie dachu. Przedstawiamy zastosowanie karpiówek, ich wzory i kolory oraz pokazujemy, jak się je układa.

Karpiówki
Autor: Andrzej Szandomirski Karpiówki szczególnie nadają się do pokrycia dachu z elementami łukowymi, uniesionym okapem albo wolim oczkiem. Są płaskie i mają nieduże rozmiary. To pozwoli wykonać pokrycie przylegające do konstrukcji, tworzące łagodne, płynne linie

Karpiówki mają niewielkie wymiary. Sprawdzą się na każdym dachu, ale najlepiej swoje możliwości zaprezentują na skomplikowanych połaciach, zwłaszcza stromych. Dachy kryte karpiówką wyglądają bardzo szlachetnie. Takie dachówki często stosuje się w domach o tradycyjnej stylistyce, nawiązujących na przykład do dworów lub pałaców. Dachówki tworzą dekoracyjne linie karpiej łuski lub koronki, zależnie od wybranego sposobu układania.

Jak wyglądają karpiówki

Dachówki karpiówki są podłużne. Wykrój dolnej krawędzi może być półkrągły, owalny, prostokątny, trójkątny, spiczasty, taki jak w tarczy herbowej. Powierzchnia licowa karpiówek może być gładka lub karbowana. Ich szerokość wynosi 15,5 lub 18 cm, długość 38-40 cm. Dachówki historyczne mają często mniejsze rozmiary, na przykład wieżowa 28 x 14 cm. Dachówki kalenicowe i okapowe są krótsze, mają 26 cm długości.

Karpiówki ceramiczne i betonowe

Karpiówek ceramicznych jest znacznie większy wybór niż betonowych. Najwięcej jest karpiówek o naturalnym kolorze czerwonym lub w odcieniach brązu. Karpiówki są pokrywane również powłokami dekoracyjnymi i dekoracyjno-ochronnymi. Można je znaleźć w dużej palecie kolorów o wykończeniu matowym lub połyskliwym.

Sprawdź też:

Pokrycie z karpiówek jest ciężkie

Karpiówki są lekkie, ważą 1-2 kg, ale ponieważ układa się je w podwójnej warstwie ich zużycie jest bardzo duże. Na 1 m2 potrzeba najczęściej około 36 sztuk, a tych o szerokości 15,5 cm – 39-44 sztuki (wieżowej nawet około 60). Ciężar 1 m2 pokrycia z karpiówek jest znaczny - nawet ponad 70 kg. Dlatego wymaga ono mocnej więźby dachowej oraz odpowiednio przygotowanego łacenia.

Karpiówki
Autor: Wiktor Greg Dachówki karpiówki często wybiera się do krycia domów w stylu dworkowym

Na jakich dachach układa się karpiówki

Dla karpiówek przyjmuje się minimalny kąt nachylenia dachu 30o. Wielu producentów podaje minimalny i maksymalny (lub zalecany i dopuszczalny) kąt nachylenia dachu krytego daną dachówką. Najczęściej są to następujące wartości: w łuskę 31-50o, w koronkę 35-45o. Kąt ten może być mniejszy o około 15%, ale wtedy pod pokryciem należy wykonać wodoszczelne poszycie dachu.

Karpiówki układa się w dwóch warstwach

Karpiówki nie mają zamków (zakładek). Układa się je w dwóch warstwach z przesunięciem, tak że górna dachówka osłania styk dwóch dolnych. Z dachówek tych tworzy się wzór łuski lub koronki. Każda z tych metod wymaga innego ułożenia łat na dachu.

Karpiówka w łuskę

Przy kryciu w łuskę łacenie (długość pokrycia) wynosi 14,5-16,5 cm (rozstaw łat dla kąta 30o i powyżej 60o). Każdy rząd dachówek jest zamocowany do osobnej łaty, zakład wynosi mniej więcej połowę długości dachówki.

Karpiówki
Autor: Andrzej Szandomirski Jednym z wzorów układania karpiówek jest łuska

Karpiówka w koronkę

Układając w koronkę rozstaw łat wynosi 29-33 cm. Na jednej łacie wiszą dwie warstwy dachówek, zakład wynosi tyle, ile odstęp od zaczepu na spodzie do brzegu dachówki (3-4 cm). Mocuje się tylko dachówki ze spodniej warstwy, te z górnej są na nich zawieszone na zaczepach.

Karpiówki
Autor: Mariusz Bykowski We wzorze w koronkę krawędzie dwóch rzędów dachówek są blisko siebie

Wole oko kryte karpiówką

Karpiówką można pokryć nawet dość płaskie wole oko. Minimalna szerokość ściany szczytowej wolego oka powinna być równa jego pięciokrotnej wysokości, a minimalna jego długość w połaci powinna być dwa razy większa od jego wysokości. Pokrycie układa się od środka połaci, w miejscu przenikania się rzędów należy zamocować dachówki klinowe, ¾ lub dociąć podstawowe. Z płaskich lub nieco zaokrąglonych karpiówek można zbudować zdecydowanie jednorodną płaszczyznę o płynnym kształcie.

Karpiówki
Autor: Andrzej Szandomirski Z karpiówki można wykonać ładne pokrycie nawet dość płaskiego wolego oka
Karpiówki znane od stuleci
Karpiówki

Autor: Winerberger

Karpiówki są na dachach wielu historycznych budowli, np. na zamku w Książu

Karpiówki to jeden z najstarszych typów dachówek. Widoczne są na wielu budowlach historycznych. Przez wieki używano ich do krycia zamków, pałaców, kościołów i katedr.  Ślady tego można odnaleźć w ich nazwach: gotycka, sakralna, wieżowa, herbowa.

Karpiówka na wieży

Aby wykonać z karpiówek dach w kształcie stożka, każda dachówka musi być nieco zwężona z obu stron. W kolejnych rzędach układa się nieco węższe elementy (maksymalnie można je zwęzić o połowę). Gdy dach jest bardzo wysoki, trzeba położyć kilka serii od najszerszej do najwęższej, żeby uzyskać wrażenie jednorodnego pokrycia.

Dom z widokiem
Okno balkonowe FGH-V Galeria Fakro

Autor: FAKRO

Okno balkonowe FGH-V Galeria

W akcji Dom z widokiem prezentujemy nowoczesną stolarkę: okna dachowe i pionowe FAKRO. Przeczytaj nasz poradnik - 6 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem okien! Dowiedz się, jakie produkty wybrać, aby poddasze było jasne, ciepłe i ciche. Na co zwrócić uwagę, kupując duże modne przeszklenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie