Jakie pokrycie dachowe wybrać?

2022-09-06 13:53 Materiał sponsorowany
Pokrycia dachowe Corotop
Autor: Corotop

Przedstawiamy przegląd pokryć dachowych, ich zalety, właściwości oraz możliwości ich izolacji.

Spis treści

 1. Od czego zależy wybór pokrycia dachowego?
 2. Rodzaje pokryć dachowych
 3. Pokrycie dachowe z trzciny
 4. Gont drewniany, wiór osikowy
 5. Łupek
 6. Dach z włóknocementu
 7. Gont bitumiczny (papowy)
 8. Blacha płaska na rąbek
 9. Blachodachówka
 10. Dachówka ceramiczna
 11. Dachówka betonowa

Od czego zależy wybór pokrycia dachowego?

Najważniejszym kryterium - mimo wszystko - jest chyba walor estetyczny. Pokrycie dachowe musi podobać się właścicielowi domu albo przynajmniej być przez niego akceptowalne. Niestety, nie może to być pierwsze kryterium, bowiem wybór pokrycia powinien zależeć od kilku innych czynników. Są nimi:

 • Kształt dachu. Na dachu skomplikowanym bardziej sprawdzi się pokrycie z elementów małoformatowych (dachówka, gont).
 • Kąt nachylenia dachu. Im niższy kąt tym pokrycie powinno być bardziej szczelne, bowiem przy niższych kątach nachylenia wiatr potrafi wdmuchiwać bardzo duże ilości drobnego śniegu lub deszczu.
 • Trudność wykonania. Trzeba pamiętać, że im trudniejszy, bardziej skomplikowany projekt, tym większe umiejętności powinien posiadać dekarz. Podobnie jest z rodzajem pokrycia. Niektóre z nich wymagają od dekarza bardzo dużych umiejętności i doświadczenia.
 • Otoczenie. Jeśli dom stoi blisko ruchliwej drogi czy w jakimś innym hałaśliwym miejscu, warto rozważyć pokrycie ciężkie, lepiej izolujące akustycznie. Z kolei dach domu położonego przy lesie lub w permanentnym cieniu, będzie bardziej narażony na porastanie przez mchy i porosty.
 • Plan zagospodarowania przestrzennego. Warto się z nim zapoznać, bo w niektórych przypadkach może być narzucony nie tylko kształt czy kąt nachylenia dachu, ale i rodzaj czy nawet kolor pokrycia.

Rodzaje pokryć dachowych

Inwestorzy w Polsce najczęściej stają między wyborem: blachodachówka czy dachówka? W naszym regionie mamy jednak jeszcze kilka innych opcji, które czasami warto rozważyć. Zaczniemy od tych najmniej oczywistych.

Pokrycie dachowe z trzciny

Bardzo charakterystyczne, wyróżniające się pokrycie dachowe. Definitywnie zmienia obraz domu, nadając mu wyjątkowy, swojski charakter. Strzecha kiedyś była pokryciem tradycyjnym, masowym. Dziś jest raczej drogą ekstrawagancją.

Jest pokryciem naturalnym, ekologicznym, a przy tym trwałym (50-80 lat) i z powodzeniem konkurującym z pokryciami nowoczesnymi. Nadaje się na dachy o skomplikowanych kształtach. Ma bardzo dobre parametry termoizolacyjne, które gwarantują przyjazny mikroklimat na poddaszu zarówno zimą jak latem.

Dach trzcinowy, dzięki swojej strukturze i dużemu ciężarowi (ok. 50 kg na m2) jest świetnym izolatorem akustycznym.

Wbrew pozorom strzecha jest też pokryciem szczelnym dla deszczu. Woda wnika tylko na kilkanaście centymetrów w głąb warstwy, która potem bardzo szybko wysycha.

Niestety, jej największa zaleta (wyjątkowość) jest też jej wadą, ponieważ tego rodzaje pokrycie może być zamontowane tylko przez wyspecjalizowane ekipy dekarskie, a co za tym idzie – strzecha jest drogim pokryciem.

Mimo że jest dość odporna na ogień, wymaga specjalnej i regularnej impregnacji (co 5-7 lat), a umiejscowienie budynku z takim dachem jest obostrzone specjalnymi przepisami przeciwpożarowymi (odległości od innych budynków).

Dach trzcinowy wymaga też wysokiego kąta nachylenia (min. 40°).

Pokrycia dachowe Corotop
Autor: Corotop Pokrycie dachu z trzciny

Gont drewniany, wiór osikowy

To już coraz rzadziej spotykane pokrycia. Ich podstawową zaletą jest naturalne piękno. Mocno osadzone w tradycjach regionu, spotykane jeszcze gdzieniegdzie na dachach zajazdów czy regionalnych restauracji, rzadziej na prywatnych domach. Inną ich zaletą są małe wymiary, co sprawia, że – zwłaszcza przy wiórze osikowym – nadają się do pokrycia dachów o najdziwniejszych kształtach.

Najlepsze jakościowe gonty drewniane w Polsce pozyskiwane są z drzewa modrzewiowego czy jodły. Świerk, sosna, osika czy topola nie mają już takiej renomy i wymagają – podobnie jak wiór osikowy - regularnej konserwacji.

Trzeba tez pamiętać, że drewno w dość krótkim czasie traci swój pierwotny kolor i wyraźnie szarzeje, co niektórym może przeszkadzać.

Gonty drewniane i wióry osikowe mogą montować tylko wyspecjalizowane firmy dekarskie. Najczęściej dysponują własnym materiałem, za który są odpowiedzialne i dają odpowiednią gwarancję.

Pod gont drewniany rekomendujemy membrany Corotop X-Tream 200g i Corotop Ultra 220g.

Pokrycia dachowe Corotop
Autor: Corotop Gont drewniany

Łupek

To wyjątkowe pokrycie. Piękne, naturalne i niezwykle trwałe.

Trwałe, bo to jest skała. Wydobywa się ją w kopalniach w postaci bloków skalnych, które dzięki specyficznej łupliwości bardzo łatwo poddają się obróbce. Są po prostu rozłupywane na cienkie płytki (4-6mm), które docelowo - jako dachówki - obrabiane są już na budowie przez dekarza.

Łupek ma bardzo dużo odmian - właściwie tyle, ile jest kopalń, bo każda z nich wydobywa kamień o niepowtarzalnej specyfice. Dlatego na jednym dachu trzeba montować łupek z jednej kopalni.

Dzięki wyjątkowej obrabialności łupek w rękach fachowca jest w stanie pokryć każdy, nawet najdziwniejszy dach. Standardem jest tzw. miękka obróbka kosza, komina czy lukarny. Nierzadko też na łupkowych dachach można zauważyć specyficzne wzory, motywy, obrazki, które czasami zostawiają dekarze o zacięciu artystycznym. Dach łupkowy wykonany ręką specjalisty jest właściwie dziełem sztuki – i to długowiecznym dziełem, bo trwałość łupka określa się nawet na kilkaset lat.

Niestety, ma jedną wielką wadę – jest bardzo drogi.

Pod tego rodzaju pokrycie dobrze sprawdza się membrany Corotop X-Tream 200g lub Corotop Ultimate 225g.

Pokrycia dachowe Corotop
Autor: Corotop Łupek

Dach z włóknocementu

Jak sama nazwa wskazuje, podstawowym składnikiem tego materiału jest cement i włókna celulozowe. Wystepuje w postaci płytek podobnych nieco do dachówek łupkowych, przez co często traktowany jest jako tańszy zamiennik/imitacja prawdziwego łupka. Płytki włóknocementowe dobrze sprawdzają się w obróbce okapu czy zabudowie komina.

Drugą formą włóknocementu na dachu jest płyta falista, która najczęściej stosowana jest na budynkach gospodarczych.

 Pod płytki włóknocementowe rekomendujemy membrany Corotop Red Strong 180g lub Corotop X-Tream 200g.

Gont bitumiczny (papowy)

To inaczej dachówka bitumiczna (papowa). Upraszczając, są to odpowiednio wycięte kawałki specjalnej papy, które w przeciwieństwie do niej, nadają dachowi bardzo estetyczny wygląd. Imitują pokrycie dachówkowe lub mają swój charakterystyczny kształt.

Gont bitumiczny jest stosunkowo tani i co najważniejsze – łatwy w montażu. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu czy umiejętności.

Gonty bitumiczne są łatwe w obróbce, trwałe, odporne na UV, elastyczne i szczelne. Nadają się na dachy o niewielkim kącie nachylenia.

Wymagają jednak sztywnego poszycia w postaci pełnego deskowania lub płyt OSB itp. oraz podkładu w postaci papy, a to podraża inwestycję i wymaga skonstruowania efektywnej przestrzeni wentylacyjnej między poszyciem a termoizolacją.

Pokrycia dachowe Corotop
Autor: Corotop Gont bitumiczny

Blacha płaska na rąbek

To stary i sprawdzony rodzaj pokrycia dachowego. Płaskie arkusze blachy łączy się ze sobą  za pomocą specyficznego zaginania i ściskania ich krawędzi.

Bardzo szczelne, lekkie i uniwersalne pokrycie. Można jest montować nie tylko na dachu, ale też jako elewację domu. Stosowana jest zarówno przy remontach zabytkowych dachów jak w najnowocześniejszych projektach.

Klasyczny montaż blachy płaskiej na rąbek wymaga sporych umiejętności i doświadczenia, żeby więc uniknąć późniejszych problemów, ten rodzaj pokrycia należy zlecić wysokiej klasy specjalistom.

Warto tez zaznaczyć, że blacha na rąbek może mieć też formę gotowych modułów łączonych ze sobą „na klik”, co znacznie ułatwia i przyspiesza montaż. Prawdziwi dekarze-blacharze nie uznają tego jednak za klasyczne rąbkowe pokrycie.

Pod blachę na rąbek stojący idealnie nadaje się membrana Corotop Metal 440g. Jeśli blacha montowana jest na łatach – polecamy Corotop Ultra 220g.

Pokrycia dachowe Corotop
Autor: Corotop Blacha płaska na rąbek

Blachodachówka

To pokrycie tanie, lekkie i dość proste w montażu.

Blachodachówka to odpowiednio wyprofilowana stalowa blacha ocynkowana, pokryta różnymi powłokami ochronnymi. Przypomina najczęściej dachówkę, ale ma też prostsze formy, takie jak np. blacha trapezowa. Może też imitować inne pokrycia, np. często spotykaną na Podhalu formę gontu drewnianego.

Chyba główną zaletą blachodachówki jest cena. Można uznać, że jest to najtańsze pokrycie dachu skośnego, choć zdarzają się modele porównywalne cenowo nawet z klasyczną dachówką.

Blachodachówka najczęściej sprzedawana jest w arkuszach lub modułach, co bardzo przyspiesza prace na dachu. Duża powierzchnia pojedynczych elementów w połączeniu z niska wagą może być jednak problem, gdy dekarze nie przyłożą się do pracy, ponieważ podczas silnego wiatru taki arkusz działa jak skrzydło samolotu i przy błędach montażowych może być porwany przez podmuch.

Blachodachówka - jako że jest cienka i stalowa – ma bardzo niską bezwładność cieplną, czyli szybko się nagrzewa i wychładza. Ta cecha sprawia, że bardzo często na jej wewnętrznej powierzchni wykrapla się para wodna, która może być źródłem problemów, jeśli dach nie jest efektywnie wentylowany.

Pod blachodachówkę polecamy membrany Corotop X-Tream 200g lub Corotop Ultra 220g.

Pokrycia dachowe Corotop
Autor: Corotop Blachodachówka

Dachówka ceramiczna

Po prostu klasyka. Stare, dobre, sprawdzone pokrycie, które wciąż jest unowocześniane.

Jak sama nazwa wskazuje, dachówki ceramiczne to materiał otrzymywany w wyniku wypalania odpowiednio uformowanej gliny (plus różne dodatki). To właśnie dzięki plastyczności gliny ten rodzaj pokrycia ma wiele odmian: zakładkowa, esówka (holenderka), karpiówka, marsylka, płaska, mnich-mniszka…

Dachówka ceramiczna jest pokryciem trwałym. Co prawda, producenci najczęściej udzielają gwarancji na 30-50 lat, ale trwałość prawidłowo zamontowanej i dobrej jakościowo dachówki można określić na ok. 100 lat.

Dachówka ceramiczna jest pokryciem ciężkim, ale nie można traktować tego jako wady, bo dzięki temu ma dobrą izolacje akustyczną i odporność na warunki atmosferyczne.

Pierwotnie dachówki ceramiczne miały kolor ceglasty (dachówka naturalna), ale wynalezienie dachówki angobowanej (pokrytej rodzajem szlachetnej glinki) i glazurowanej (dodatek odpowiednich krzemionek) sprawiło, że gama dostępnych kolorów jest prawie nieograniczona.

Dodatkowo dachówka glazurowana, dzięki szklistej powierzchni, jest wyjątkowo odporna na warunki atmosferyczne i znacznie trudniejsza do zasiedlenia przez mchy i porosty.

Z szerokiej oferty membran Corotop do tego rodzaju pokrycia świetnie nadają się m. in. Corotop Red Strong 180g lub Corotop Ultra 220g.

Pokrycia dachowe Corotop
Autor: Corotop Dachówka ceramiczna

Dachówka betonowa

To właściwie bardzo podobna kuzynka dachówki ceramicznej. Główną różnicę stanowi materiał, z którego jest zrobiona. Cement sprawia, że jest bardziej porowata, ma słabiej wygładzoną powierzchnię, przez co przyjmuje się, że mchy i porosty osiadają na niej łatwiej niż na dachówkach ceramicznych. Producenci jednak radzą sobie z tym problemem, stosując specjalne powłoki.

Dachówki betonowe mają też inne, płytsze zamki, a górnych zamków w ogóle nie mają, przez co mogą być łatwiejsze w montażu.

Materiał, z którego są zrobione i sposób produkcji sprawiają, że dachówka betonowa ma istotną zaletę - jest tańsza od dachówki ceramicznej.

Podobnie jak przy dachówkach ceramicznych pod dachówki betonowe polecamy membrany Corotop Red Strong 180g lub Corotop Ultra 220g.

Pokrycia dachowe Corotop
Autor: Corotop Dachówka betonowa
Uwaga!

Trzeba pamiętać, ze pokrycie dachowe musi mieć wsparcie w postaci pokrycia wstępnego, czyli warstwy wodoszczelnej, która chroni wnętrze dachu przed przeciekami. Membrany dachowe Corotop chronią dach nie tylko przed wodą z zewnątrz, ale i przed wilgocią z wnętrza domu, ponieważ charakteryzują się wysoką paroprzepuszczalnością.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie