Jak zbierać wodę z dachu? Rynny a łapanie deszczówki

2020-09-18 11:52 Materiał sponsorowany Galeco
Orynnowanie Galeco
Autor: Galeco Rynny Galeco – system PVC

Rynna to jeden z kluczowych elementów orynnowania, który odpowiada za właściwe odprowadzanie wody deszczowej z połaci dachu. Cały system jest jednak bardziej rozbudowany, a w jego skład wchodzą także haki rynnowe, narożniki, łączniki, rury spustowe, mufy i kolanka. Każda z tych części pełni określoną funkcję. Zakup orynnowania powinien być poparty dogłębną analizą naszych potrzeb i optymalnie dopasowany ze względu na rodzaj poszycia dachowego.

Na rynku znajduje się wielu producentów systemów rynnowych, którzy oferują szeroką gamę produktów, jednakże na szczególną uwagę zasługuje Galeco, polski projektant, producent i dystrybutor profesjonalnych systemów odprowadzania wody.

W swojej ofercie posiada rynny półokrągłe z tworzywa PVC, stalowe produkowane z najwyższej jakości surowca oraz ocynkowane. Wyróżniającą cechą każdego systemu jest wewnętrzne wywiniecie krawędzi rynny. Takie rozwiązanie gwarantuje, że nawet podczas intensywnych opadów woda nie przeleje się przez jej krawędź. Nowość stanowią wprowadzone na rynek systemy z rynną i rurą spustową o profilu kwadratowym, które również dostępne są w wersji z PVC lub ze stali.

Czy kształt rynny wpływa na skuteczne odprowadzanie wody?

Kształt rynny ma kluczowe znaczenie dla efektywności odprowadzania wody deszczowej. W systemach rynnowych produkowanych z PVC, głębokość profilu w najpopularniejszym na rynku rozmiarze wynosi 125 mm. Galeco oferuje klientom opatentowany kształt rynny z wewnętrznym wywinięciem. Dzięki temu rozwiązaniu, podczas intensywnych opadów deszczu, ten niejako „odbija” się od wywinięcia, eliminując ryzyko przelania się wody przez rynnę. W systemach wykonanych ze stali, do niedawna oferowany był tak zwany „profil skandynawski” o głębokości rynny ok. 60 mm z przodu i 68 mm z tyłu rynny. W systemie Galeco STAL głębokość rynny wynosi 79 mm z przodu i 85 mm z tyłu rynny, co znacznie zwiększa wydajność w odprowadzaniu wody.

Kwadratowe systemy rynnowe o rozmiarze 125-135 mm są bardziej wydajne, jeśli chodzi o odprowadzanie wody deszczowej, niż ich odpowiedniki o tym samym rozmiarze i półokrągłym kształcie. Przy tym prezentują się niezwykle estetycznie i wpisują w najnowsze trendy architektoniczne.

Orynnowanie Galeco
Autor: Galeco Rynny Galeco – system LUXOCYNK

Jak zebrać wodę opadową z rynien?

Wodę opadową można zbierać za pomocą systemu rynnowego na kilka różnych sposobów. Najlepiej decyzję na ten temat podjąć już na etapie budowy domu i podłączyć odprowadzenie deszczówki z systemu rynnowego do podziemnej instalacji i zbiornika zlokalizowanego również pod ziemią. Daje nam to możliwość bezproblemowego zbierania wody i utrzymania otoczenia domu w porządku, bez konieczności ustawiania dodatkowych beczek czy innych zbiorników w ogrodzie. Wodę można wypompować w każdej chwili i użyć do podlewania ogrodu lub mycia okien czy samochodu.

Dla inwestorów, którzy już dawno zakończyli budowę, a chcieliby magazynować deszczówkę, Galeco oferuje prosty, łatwy i stosunkowo tani zabieg w postaci zamontowania tzw. wyłapywacza wody. Jest to element rury z klapką, którą odchyla się i kieruje wodę opadową do odpowiedniego zbiornika np. beczki. Innymi rozwiązaniami są wyłapywacze deszczówki z tzw. szybkozłączką, którą od razu podpina się do węża ogrodowego. Dzięki temu beczka z wodą (lub inny zbiornik) mogą być zlokalizowane w bardziej ustronnym miejscu. Podobny efekt można uzyskać montując rewizję pionową w rurze spustowej.

Orynnowanie Galeco
Autor: Galeco Rynny Galeco PVC

Ile deszczówki możemy zebrać z dachu?

300 litrów – taką ilość wody jesteśmy w stanie odprowadzić z dachu o średniej powierzchni w czasie zaledwie kwadransa opadów deszczu. Czy to dużo? Mniej więcej tyle w ciągu całego tygodnia zużywa 1 osoba podczas kąpieli pod prysznicem. Deszczówka jest zatem cennym surowcem, który możemy gromadzić, a następnie z powodzeniem wykorzystywać w domu oraz jego otoczeniu. Woda deszczowa świetnie sprawdzi się przy podlewaniu roślin czy pracach porządkowych na terenie naszej posesji. Jest miękka, przez co idealnie nadaje się do mycia samochodu, czy okien - nie pozostawiając po sobie białego osadu. Jej zbieranie jest nie tylko ekologiczne, ale – co może ważniejsze dla niektórych – ekonomiczne. Właściwie spożytkowana deszczówka przyczynia się do mniejszego zużycia wody wodociągowej, a także zredukowania opłat za ścieki. Efektem tego są duże oszczędności w domowym budżecie, które mogą wynosić nawet 50%!

Łapanie deszczówki
Autor: Galeco
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE