Izolacja dachu skośnego wełną mineralną: krok po kroku

2019-06-04 7:53 Materiał sponsorowany
URSA
Autor: URSA

Jak wykonać ocieplenie dachu wełną mineralną? Zapoznaj się z listą najczęstszych błędów i wskazówkami, jak ich uniknąć - a także z instrukcją dotyczącą montażu wełny mineralnej.

Dobrze wykonana, składająca się z kilku warstw izolacja termiczna dachu skutecznie chroni budynek przed utratą ciepła oraz nadmiernym nagrzewaniem latem. Zapewnia także odpowiednią izolację akustyczną pomieszczeń na poddaszu. Bezpiecznym, trwałym oraz ekologicznym materiałem wykorzystywanym do wykonania termoizolacji jest wełna mineralna URSA.

Dlaczego do izolacji poddasza warto wybrać wełnę mineralną?

Szukając materiału izolacyjnego, który ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne, warto zainteresować się wełną mineralną. Stosuje się ją do ocieplania dachów skośnych i stropów, a także ścian zewnętrznych. Wełna mineralna doskonale wygłusza również sufity podwieszane, stropy między piętrami oraz ściany działowe. Stosując wyroby uznanych producentów, takich jak URSA, możemy mieć pewność, że deklarowane parametry są zgodne z rzeczywistością i udokumentowane badaniami laboratoryjnymi. Mamy też możliwość skonsultowania się i uzyskania fachowej porady od doradców technicznych takiej firmy.

Wybierając materiał izolacyjny, warto zwrócić uwagę na to, jakie parametry oferuje. Najważniejsze to:

- Lambda – współczynnik przewodzenia ciepła materiału;

- R – opór cieplny warstwy;

- Klasa reakcji na ogień – (im wyższa, tym lepiej) najwyższa oznaczana jest symbolem A1;

- Paroprzepuszczalność – odporność na przenikanie pary wodnej;

- Testy i deklaracje dla każdego produktu – stanowią potwierdzenie zgodności produktu z wymogami prawnymi.

Do izolacji termicznej dachów skośnych wykorzystywane są przede wszystkim maty (w postaci rolek) wykonane z mineralnej wełny szklanej. W ofercie firmy URSA dostępne są maty o różnej grubości i o różnej wartości współczynnika lambda. Produkcja wełny opiera się na wykorzystaniu surowców naturalnych, odnawialnych (produkty z recyklingu - np. stłuczka szklana) i bezpiecznych dla środowiska. Produkt charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi i akustycznymi.

Jak przygotować produkt do montażu na dachu skośnym?

Pierwszym krokiem na drodze do wykonania prawidłowego ocieplenia poddasza jest przygotowanie wełny mineralnej do montażu.

 1. Po rozpakowaniu wełny odczekaj kilka minut do momentu, aż wełna rozpręży się do deklarowanej grubości (opisanej na etykiecie). W razie potrzeby wstrząśnij wełną, chwytając ją za dwa narożniki.
 2. Oceń materiał pod względem wizualnym – pamiętaj, że do montażu nadaje się wyłącznie produkt bez wad.
 3. Zmierz wysokość krokwi i upewnij się, że grubość wybranej wełny jest właściwa (w zależności od sposobu wentylacji dachu).
 4. Ostrym narzędziem przytnij przy prostej listwie pas wełny o długości równej odległości w świetle między krokwiami (w miejscu montażu), dodając 2 cm, które są potrzebne na zaklinowanie się wełny między krokwiami. Materiał powinien zostać docięty tak, by jego krawędzie były równe i prostopadłe. Zapewnisz w ten sposób szczelne przyleganie izolacji do konstrukcji.

 

Prace montażowe – dwuwarstwowa izolacja

Krokwie wykonane z drewna sosnowego są pięciokrotnie słabszym materiałem izolacyjnym niż wełna, dlatego rekomendowanym rozwiązaniem jest izolacja dachu skośnego poprzez ułożenie dwóch warstw wełny mineralnej, pierwszej: między krokwiami a drugiej: od spodu krokwi. Mata musi ściśle przylegać do krokwi i konstrukcji nośnej systemu suchej zabudowy. Pomiędzy sąsiednimi fragmentami wełny oraz pomiędzy wełną i konstrukcją nośną nie może być żadnych szczelin. To niezwykle istotne, ponieważ każda szczelina (nawet niewielkich rozmiarów) przynosi straty ciepła, a ewentualna nieszczelność dachu przekłada się na późniejsze koszty energii.

Druga warstwa izolacji układana jest w poprzek pod krokwiami, czyli pod kątem 90°do pierwszej warstwy, między listwami drewnianymi, profilami metalowymi CD systemu suchej zabudowy zamocowanymi na wieszakach lub elementami ES suchej zabudowy przymocowanymi do krokwi. Przed zamontowaniem profili metalowych CD można umieścić w nich przycięte paski wełny.

Najczęstsze błędy popełniane w czasie izolacji dachu skośnego

Podczas ocieplania poddasza wełną mineralną kluczowymi czynnikami są: prawidłowa kolejność wykonywania wszystkich prac oraz ich staranność. Błędy, których należy się wystrzegać, można podzielić na trzy typy: związane z montażem paroizolacji, sposobem wentylacji dachu oraz pozostałe błędy montażowe:

Błędy związane z montażem warstwy paroizolacji:

 • brak folii paroizolacyjnej (świadome lub nieświadome pominięcie tej warstwy w czasie wykonania izolacji dachu);
 • nieciągłość folii, jej nieszczelność, perforacja, pęknięcia, brak zakładów, niepotrzebne uszkodzenie/dziurawienie folii;
 • odwrotne położenie membrany o wysokiej paroprzepuszczalności, czyli stroną izolująca w kierunku wełny (mimo że producenci robią wszystko, by czytelnie oznaczać strony membrany).

Zaniedbania w czasie montażu wełny (wynikające z różnych przyczyn):

 • nieciągłość warstwy wełny mineralnej;
 • brak zachowania szczeliny wentylacyjnej  wynikający ze zbyt mocnego upychania wełny;
 • nadmierne upychanie wełny w ścianki działowe lub elementy wykończenia poddasza w systemie suchej zabudowy, może prowadzić do wybrzuszenia płyt, a przypadku dachu skośnego do zapchania szczeliny wentylacyjnej, niezbędnej do poprawnej wentylacji dachu;
 • częściowy brak pierwszej warstwy izolacji np. pomiędzy krokwiami czy w trudno dostępnych miejscach;
 • upychanie ścinków wełny tam, gdzie można zastosować całe fragmenty;
 • instalacja mokrej wełny;
 • montaż wełny mineralnej mniejszej grubości niż zalecana i wskazana.

Błędy w sposobie wentylacji dachu:

 • brak wentylacji – brak planowania przy pracach związanych z izolacją dachu, w związku z tym brak i wykonania otworów wlotowych w dolnej części połaci dachu i otworów wylotowych w kalenicy dachu;
 • pominięcie wykonania otworów wylotowych w dachach kopertowych oraz w połaciach, gdzie są duże okna zarówno dachowe, jak i wykuszowe;
 • niedrożność albo celowe zaklejanie otworów wlotowych i wylotowych przez właścicieli lub użytkowników, którzy w ten sposób próbują uszczelnić dach.
Wybór w URSA

W ofercie są dostępne produkty z mineralnej wełny szklanej URSA GLASSWOOL oraz wełny szklanej klasy premium URSA PUREONE. Produkty muszą być dostosowane do rożnych potrzeb i zastosowań, więc produkuje się je w formie rolek, płyt, taśm oraz w postaci granulatu. W ofercie URSA znajdują się także płyty XPS z polistyrenu ekstrudowanego oraz panele URSA AIR z mineralnej wełny szklanej do budowy samonośnych przewodów wentylacyjnych.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie