Dach i poddasze ocieplone wełną mineralną

2021-04-12 14:16 Materiał sponsorowany
Ocieplenie poddasza Knauf Insulation
Autor: Knauf Insulation

Dowiedz się, jak skutecznie ocieplić dach i poddasze przy użyciu wysokiej jakości wełny mineralnej od Knauf Insulation.

Dlaczego dobra izolacja dachu i poddasza jest tak ważna?

Stale rosnące koszty ogrzewania naszych domów stanowią jeden z najważniejszych punktów zimowego budżetu. Ograniczenie rachunków za ogrzewanie nie musi być trudne, wystarczy do ocieplenia poddasza  zastosować  materiał izolacyjny o doskonałych parametrach cieplnych. W przypadku jego braku, na skutek nieprawidłowej instalacji, czy niewystarczającej grubości ocieplenia, straty energii mogą sięgać nawet 30 procent. Dlatego bardzo ważne jest zastosowanie wełny mineralnej, która pozwoli na zmniejszenie strat ciepła i przyczyni się zauważalnego obniżenia kosztów. Właściwie i efektywnie wykonane ocieplenie poddasza i dachu pozwala na utrzymanie komfortowej i stałej temperatury wewnątrz poddasza niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.

Co otrzymujesz wybierając wełnę mineralną Knauf Insulation?

Oprócz komfortu termicznego przez cały rok, eliminujesz ryzyko pojawienia się wilgoci w przegrodzie, co przekłada się na ochronę konstrukcji więźby dachowej. Dzięki zastosowaniu wełny mineralnej Knauf Insulation produkowanej w technologii ECOSE zyskujesz potrójnie. Nie tylko aspekt finansowy jest wart podkreślenia, wełna mineralna Knauf Insulation to gwarancja bezpieczeństwa przeciwpożarowego (klasa ogniowa A1), a także doskonała ochrona akustyczna (wyciszenie Twoje domu) i termiczna (ciepło zimą, chłodno latem).

Ocieplenie poddasza Knauf Insulation
Autor: Knauf Insulation

Co sprawia, że wełna mineralna w ECOSE Technology to doskonały wybór dla Ciebie i Twoich bliskich:

Wełna mineralna Knauf Insulation produkowana w technologii ECOSE® nie zawiera sztucznych barwników, dodatków formaldehydu, fenoli i akrylu. Naturalne surowce zastąpiły tradycyjne spoiwa chemiczne. Dzięki temu produkcja materiałów Knauf Insulation jest o 70% mniej energochłonna, pozostawia więc mniejszy ślad ekologiczny. Wyjątkowa wytrzymałość naturalnego spoiwa  wełny mineralnej Knauf Insulation sprawia, że produkty wytwarzane w technologii ECOSE® są bardzo trwałe. Posiadają najwyższy możliwy do uzyskania certyfikat jakości powietrza wewnętrznego Eurofins Gold, potwierdzający ścisłe ograniczenia w zakresie emisji chemicznej co przekłada się na zdrowy klimat w naszym domu.

Przed rozpoczęciem prac przy ocieplaniu poddasza należy odpowiednio zaprojektować grubość warstwy termicznej, uwzględniając parametry cieplne wełny tak aby spełnić wymagania techniczne.

Przykładowo, wybierając wełnę mineralną Knauf Insulation Unifit 033 o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,033 W/mK  i grubościach: odpowiednio 20 cm pomiędzy krokwiami i 10 cm w drugiej warstwie podkrokwiowej spełnimy Warunki Techniczne, które będą obowiązujące od dnia 01.01.2021, gdzie wartość współczynnika przenikania ciepła dla dachu musi być ≤ 0,15 [W/m2K].  Warto zaplanować warstwę ocieplenia w oparciu o nowe wytyczne prawne i przyjąć grubość ocieplenia = 30 cm jako standardową, a w przypadku domów energooszczędnych grubość 40 cm.  Jednym z głównych powodów, który determinuje do wyboru prawidłowej grubości wełny jest uzyskanie komfortu termicznego we własnym domu, odpowiedniego mikroklimatu, gwarancji bezpieczeństwa i możliwości odpoczynku w pomieszczeniach, które ograniczają uciążliwości wynikające z hałasu zewnętrznego. No i oczywiście  oszczędności finansowe jakie będą zauważalne z każdym przychodzącym rachunkiem za ogrzewanie. Dlatego warto zaufać sprawdzonej technologii ECOSE Knauf Insulation i wybrać materiały o najlepszych, możliwych parametrach.

Ocieplenie poddasza Knauf Insulation
Autor: Knauf Insulation

Prawidłowa instalacja wełny na poddaszu musi zawsze uwzględniać dwie warstwy ocieplenia, unikasz w ten sposób mostków termicznych (miejsc, przez które ucieka ciepło) na linii krokwi. Tylko takie rozwiązanie daje Ci gwarancję uzyskania właściwych parametrów cieplnych na poddaszu. Dwie warstwy wełny to gwarancja komfortu termicznego niezależnie od panujących temperatur zewnętrznych. To niższe rachunki za ogrzewanie i gwarancja wyeliminowania ryzyka kondensacji wilgoci w przegrodzie.

Wskazówki, jak dobrze ocieplić dach

  • Przycinając wełnę na szerokość równą odległości pomiędzy krokwiami zawsze dodaj 2 cm zapasu.
  • Perfekcyjne dopasowanie wełny Unifit do wypełnianej przestrzeni eliminuje stosowanie pracochłonnego sznurowania. Wełna nie osiada, praca z wełną Knauf Insulation jest szybsza i bardziej efektywna. Wełna powinna być docięta w taki sposób, aby sąsiadujące ze sobą płaty wełny szczelnie do siebie przylegały. Materiał izolacyjny aby spełnić gwarantowane parametry cieplne musi szczelnie przylegać do konstrukcji nośnej i szczelnie łączyć się z sąsiednimi pasami.
  • Przy ocieplaniu poddasza typu szczelnego dla pary wodnej (deskowanie pełne+papa) należy zastosować szczelinę wentylacyjną grubości od 3 do 6 cm oddzielająca deskowanie od warstwy wełny.
  • Rozpinając drut stalowy oddzielający warstwę ocieplenia od deskowania masz pewność utrzymania drożnej szczeliny wentylacyjnej na całej długości połaci.
  • W przypadku konstrukcji dachu zabezpieczonej membraną wysokoparoprzepuszczalną wełna styka się z powierzchnią  membrany, wypełniając całą przestrzeń pomiędzy krokwiami, tak aby maksymalnie wykorzystać wysokość krokwi.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy ocieplaniu dachu?

Najczęstszą przyczyną zimnych poddaszy są braki ocieplenia w rejonie wieńca i murłaty. Są to często miejsca trudno dostępne, niemniej ich staranne ocieplenie może mieć decydujące znaczenie dla uzyskania odpowiedniego komfortu cieplnego na użytkowym poddaszu a ewentualne wady mogą być powodem groźnych zjawisk m.in. zawilgocenia i zagrzybienia przegród.

Przy ścianie dwuwarstwowej, wełną mineralną Knauf Insulation wypełnia się przestrzeń między zewnętrzną płaszczyzną murłaty a ociepleniem ścian, wyprowadzonym ponad ściankę kolankową. By nie trzeba było sztukować ocieplenia, trzeba doprowadzić go do folii wstępnego krycia. Szczególną uwagę należy zachować przy ocieplaniu narożników i załamań dachu (przy krokwiach narożnych w dachach kopertowych) a także przy połączeniu ścian ze skosami połaciowymi.

Ocieplenie poddasza Knauf Insulation
Autor: Knauf Insulation

Ocieplenie stropu na nieogrzewanym poddaszu

O ile wykonanie prawidłowego ocieplenia dachu skośnego wymaga dużego doświadczenia, wiedzy budowlanej i jest czynnością pracochłonną, to ułożenie wełny Unifit Knauf Insulation na stropie drewnianym lub betonowym zajmuje niewiele czasu i jest bardzo łatwe do wykonania. Wykonanie termoizolacji stropu zabezpiecza przed utratą ciepła z niższej kondygnacji, a  to przyniesie Ci realny zysk w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Wełnę Unifit , grubości 25 cm rozkłada się na całej powierzchni stropu betonowego, po kilku minutach po rozwinięciu wełna uzyskuje swoją deklarowaną grubość. Jeśli nie korzystasz z poddasza, grubość warstwy ociepleniowej możesz kształtować dowolnie, nie jesteś w tym przypadku ograniczony wysokością poddasza. Jeśli jednak planujesz podłogę na poddaszu, pierwszą warstwę wełny Unifit należy układać pomiędzy rusztem drewnianym, druga warstwa legarów montowana jest prostopadle do poprzednich, pomiędzy które układasz drugą warstwę wełny i zabezpieczasz membraną wysokoparoprzepuszczalną. W bardzo krótkim czasie, często samodzielnie, bez użycia skomplikowanych narzędzi, dzięki wełnie mineralnej Knauf Insulation możesz znacznie poprawić izolację termiczną poddasza nieużytkowego. Na  wzrost cen opału i energii rosnący sukcesywnie przez ostatnie 10 lat nie masz wpływu, ale masz realny wpływ na to czy Twój dom jest dobrze ocieplony. Prawidłowa termoizolacja wełną Unifit Knauf Insulation to gwarancja nie tylko komfortu cieplnego zimą, a także gwarancja niższych rachunków

Zaufaj produktom wysokiej jakości

Warto więc zaufać sprawdzonej technologii ECOSE Knauf Insulation i wybrać materiały o najlepszych, możliwych parametrach. Gwarantowana jakość wyrobów z wełny mineralnej Knauf Insulation to suma wieloletnich badań technicznych i rozwoju nowych technologii i innowacji. Te cechy sprawiają, że wełna mineralna spełnia wszystkie wymagania stawiane materiałom izolacyjnym (a w zasadzie przegrodom, w których są używane). Jest materiałem całkowicie bezpiecznym, trwałym i ekologicznym,  to priorytet przy wyborze materiałów izolacyjnych do ochrony cieplnej, akustycznej i ogniowej.To gwarancja wysokiej jakości powietrza wewnętrznego, a co najważniejsze wełna mineralna Knauf Insulation idealnie wpisuje się w program „Czyste powietrze”, czy ulgę termomodernizacyjną.

Czyste powietrze z Muratorem

Dzięki programowi „Czyste Powietrze” termomodernizacja domu stała się łatwieja. Jednak nadal jest to przedsięwzięcie wymagające podjęcia wielu ważnych decyzji. Jak co roku postanowiliśmy włączyć się do akcji ograniczania emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Ponownie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie „Czyste powietrze z Muratorem”. Do wygrania cenne nagrody ufundowane przez partnerów akcji: firmy Fakro, Knauf Insulation, Galmet i Wiśniowski.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE