Bezpieczne poddasze: niepalna wełna i ogniochronne płyty gk

2021-12-02 12:59 Materiał sponsorowany
Isover i Rigips: wygodne poddasze
Autor: ISOVER&RIGIPS

Zamiana strychu czy nieużytkowego poddasza w dodatkową, atrakcyjną przestrzeń mieszkaniową lub budowa nowego domu ze skośnym dachem, gdzie poddasze z założenia służy do mieszkania – to korzyści na długie lata eksploatacji. Jednak zabudowując i urządzając poddasze warto wziąć pod uwagę także korzyści, które w pewnych sytuacjach docenimy dosłownie w okamgnieniu, na przestrzeni minut, które mogą zdecydować o naszej dalszej przyszłości.

Dach to powierzchnia, przez którą „ucieka” dużo ciepła, jeśli nie jest właściwie zaizolowany, przez co wydatki na ogrzewanie w okresie zimowym potrafią skutecznie zmotywować właściciela do ocieplenia poddasza. Taką korzyść ekonomiczną oraz komfort cieplny może zapewnić wiele z dostępnych na rynku materiałów, o ile zostaną odpowiednio dobrane pod kątem oporu cieplnego i grubości oraz bezbłędnie zamontowane.

Bezpieczeństwo to podstawa

Jednak w przypadku pożaru nie wszystkie materiały o dobrych parametrach termicznych sprawdzą się tak, jak wełna mineralna, szczególnie w połączeniu z suchą zabudową także podnoszącą poziom bezpieczeństwa pożarowego.

Zarówno konstrukcja dachu, jak i jego poszycie, to newralgiczny element budynku wymagający specjalnego zabezpieczenia. Jego celem jest stworzenie przegrody, która będzie blokować przemieszczanie się ognia oraz wysokiej temperatury, co w przypadku pożaru daje więcej czasu na ewakuację oraz akcję ratunkową służb, a na co dzień zwiększa poczucie komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców. Systemowym rozwiązaniem zapewniającym w przypadku pożaru maksymalne ograniczenie potencjalnych strat materialnych i niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia mieszkańców, jest połączenie niepalnej wełny szklanej ISOVER oraz ogniochronnych płyt gk RIGIPS z 4 spłaszczonymi krawędziami.

Isover i Rigips: wygodne poddasze
Autor: ISOVER&RIGIPS

Rozwiązanie: ISOVER Super-Mata i RIGIPS 4PRO™ Fire+ typ DF

Głównym elementem systemu ociepleniowego, który świetnie sprawdzi się pod kątem zabezpieczenia przed pożarem jest wełna mineralna. To bardzo skuteczny izolator, będący jednocześnie materiałem niepalnym, o czym świadczy klasa reakcji na ogień A1. Oznacza to, że nawet w trakcie pożaru, gdzie temperatura osiąga 800°C, wełna nie zacznie się palić. Jedyną jej reakcją będzie wytapianie się lepiszczy, lecz nie wpływa to na rozprzestrzenianie się ognia.

Najlepsze parametry pod kątem bezpieczeństwa pożarowego osiągniemy łącząc wełnę mineralną z płytami gipsowo-kartonowymi o specjalnych właściwościach ognioodpornych (potocznie określanych jako "płyta ogniowa").

Rekomendowane rozwiązanie o klasie odporności ogniowej REI 30 oparte jest o wełnę mineralną ISOVER Super-Mata z włókien szklanych, która charakteryzuje się nie tylko klasą reakcji na ogień A1 i niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (0,033 W/mK), ale również sprężystością i skutecznością w ograniczaniu przenikania dźwięków. Wpływające na bezpieczeństwo właściwości wełny wspiera także podwójne opłytowanie RIGIPS PRO Fire+.  Systemowe rozwiązanie chroni konstrukcję przed zawaleniem się, blokuje rozprzestrzenianie się pożaru i stanowi przeszkodę dla przenikania wysokiej temperatury do innych pomieszczeń. Ponadto dzięki właściwościom wełny mineralnej i płyt gipsowo-kartonowych (specjalne płyty ogniochronne) umożliwia budynkom „oddychanie”. 

Isover i Rigips: wygodne poddasze
Autor: ISOVER&RIGIPS

Zapomnij o hałasie i wilgoci

Wykorzystanie rekomendowanych systemów opartych o sprawdzone technologie, to nie tylko korzyści związane z bezpieczeństwem i termoizolacyjnością. Przetestowane rozwiązania umożliwiają osiągnięcie również innych, ważnych efektów, jak odpowiednie zarządzanie wilgocią w przegrodzie. W gotowych systemach dla poddaszy polecane produkty nie blokują właściwości wełny mineralnej, która pozwala obiektowi „oddychać”.

Między wełną a płytami gk montowana jest folia paroizolacyjna, która bierze udział w odpowiednim zarządzaniu wilgocią. Dla zarządzana wilgocią istotna na etapie wykonawstwa jest też drożna szczelina wentylacyjna i poprawna konstrukcja dachu (np. brak przeciekania przez dach).

Isover i Rigips: wygodne poddasze
Autor: ISOVER&RIGIPS

- Zadaniem folii paroizolacyjnej, np. ISOVER Vario® XtraSafe, jest ochrona przegród budowlanych przed powstawaniem zawilgoceń, które są efektem wykraplania się pary wodnej przemieszczającej się z wnętrza domu do warstwy izolacyjnej. Mogą one prowadzić do tworzenia się grzybów i pleśni, ale także zmniejszać izolacyjność domu, przyczyniając się do konieczności zużywania większej energii na ogrzewanie – tłumaczy Agata Wołkowiecka, menedżer produktu ISOVER.

Istotnym aspektem jest również izolacyjność akustyczna. Poddasze to element obiektu, który jest podatny na przenoszenie dźwięków zewnętrznych, jak padający deszcz czy hałasy wywołane ruchem ulicznym. Rozwiązania na bazie wełny mineralnej szklanej ISOVER zostały stworzone z myślą o jak najlepszej akustyczności dźwiękowej, nieosiągalnej w przypadku np. styropianu, piany PIR lub PUR - tak aby wyciszyć wnętrza i podwyższyć komfort mieszkańców.

Isover i Rigips logo
Autor: Isover&Rigips
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie