Pomoc finansowa dla gospodarstw ogrzewanych inaczej niż węglem
Rząd pracuje nad przepisami wprowadzającymi pomoc finansową dla gospodarstw ogrzewanych ciepłem systemowym lub paliwami nieobjętymi embargiem.
Dodatek węglowy wzbudza kontrowersje, ponieważ wyróżnia jedną grupę społeczną – osoby będące członkami gospodarstw domowych używających do ogrzewania domu węgla. To liczna grupa obywateli, niemniej podwyżki paliw i energii elektrycznej dotykają wszystkich. Więcej na temat dodatku węglowego - jak składać wniosek i kiedy wypłata - czytaj TUTAJ >>>
Każdy będzie musiał jakoś ogrzać dom zimą, bez względu na to czy jest to gaz, olej opałowy, pellety, energia elektryczna czy ciepło systemowe. Dla wszystkich ta zima może być bardzo droga. Zauważył to Polski Alarm Smogowy i wysłał propozycję do rządu o stworzenie bardziej sprawiedliwego dodatku energetycznego zamiast dodatku węglowego.
Dodatek węglowy w senacie
Ustawa o dodatku węglowym zatwierdzona przez sejm 22 lipca znajduje się w senacie. W czasie obrad 3 sierpnia br. zaproponowano poprawkę do przepisów, tak żeby dodatek finansowy rekompensujący wzrost kosztów ogrzewania mogło otrzymać każde gospodarstwo domowe. Przeczytaj też: Będą dopłaty do innych paliw - dotacje do pelletu, gazu, oleju opałowego >>>
Pomoc finansowa dla wszystkich
Podczas dalszej dyskusji Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, poinformowała, że rząd od pewnego czasu pracuje nad przepisami, które mają zlikwidować tę niesprawiedliwość. Przygotowywana jest ustawa, w której mają zostać zawarte regulacje prawne wprowadzające jakiś rodzaj rekompensaty finansowej dla gospodarstw domowych, które są ogrzewane ciepłem systemowym lub innymi paliwami nieobjętymi embargiem z 16 kwietnia br.
Obecnie można już skorzystać z następującej programów dopłat i pomocy państwa:
- Rekompensaty do prądu w 2022 r.
- Dopłaty do węgla 2022
- Dopłaty do gazu 2022
- Dodatek osłonowy 2022 - jak skorzystać?
- Wakacje kredytowe - pomoc dla kredytobiorców