Podwyżki cen prądu o 200%? Dostawcy prądu wnioskują o nawet trzykrotne podwyżki cen

2022-12-09 13:04

Dostawcy prądu oczekują na decyzję prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dotyczącą wysokości taryf na sprzedaż energii elektrycznej gospodarstwom domowym w przyszłym roku. W 2023 roku ceny energii będą zamrożone na poziomie z 2022 roku. Jednak spółki energetyczne muszą przedstawić regulatorowi swoje taryfy na przyszły rok, które mają uwzględniać realne koszty zakupu prądu dla klientów. Oczekiwane podwyżki sięgają 180-200%!

Ceny prądu
Autor: GettyImages

Jak podaje serwis Business Insider spółki energetyczne zawnioskowały do prezesa URE o ceny prądu nawet trzykrotnie wyższe niż obecni. Spółki oczekują wzrostu cen o 180-200 proc. Obecnie średnia cena energii dla gospodarstw domowych sięga 414 zł za megawatogodzinę (MWh). Spółki chciały podnieść tę kwotę do około 1200 zł/MWh. Z informaccji Business Insider wynika, że prezes URE nie zgodził się na tak wysokie podwyżki i wezwał wszystkie spółki do korekty wniosków. Część firm już złożyła swoje nowe propozycje. Koncerny walczą o jak najwyższe taryfy, bo od nich zależeć będzie, jak wysokie rekompensaty otrzymają za wdrożenie działań osłonowych. Spółki energetyczne za zamrożenie cen prądu i upusty mają otrzymać rekompensaty.

URE nie zatwierdził podwyżek cen energii dla gospodarstw domowych

Wiemy, że podwyżek cen prądu w 2022 roku już nie będzie. Urząd Regulacji Energetyki nie zaakceptował propozycji podwyżek cen prądu dla gospodarstw domowych.

Spółki Energa Obrót, Enea i Tauron Sprzedaż - czyli trzech z czterech tzw. sprzedawców z urzędu, którym Prezes URE zatwierdza taryfy na sprzedaż energii, nie otrzymały zgody na zmiany taryf dla odbiorców z grupy G, czyli gospodarstw domowych. Chodzi o wnioski złożone w lipcu w sprawie taryf, które miały wejść w życie jeszcze w 2022 roku. Prezes URE uznał, że wnioski spółek Tauron, Enea i Energa Obrót nie spełniają wymagań ustawy.

W informacjach wskazano, że wnioski przedsiębiorstw w tej sprawie nie spełniały wymagań z art. 44-46 ustawy - Prawo energetyczne.  "Prezes Urzędu Regulacji Energetyki odmówił zatwierdzenia zmiany taryfy dla energii elektrycznej dla odbiorców z grup taryfowych G ustalonej przez przedsiębiorstwo (…). Wniosek przedsiębiorstwa w tej sprawie nie spełniał wymagań z art. 44-46 ustawy - Prawo energetyczne" - czytamy w decyzjach URE dla każdej z trzech spółek.

Wnioski na 2023 rok złożone przez te same trzy spółki oraz PGE Obrót są jeszcze rozpatrywane. Z ustaleń Business Insider wynika, że prezes URE nie zgodził się na tak wysokie podwyżki i wezwał wszystkie spółki do korekty wniosków.

Podwyżki cen energii są nieuniknione

Jak podaje TVN24 brak akceptacji dla wcześniejszych wniosków nie oznacza, że podwyżek nie będzie. "Wszystkie zobligowane do tego przedsiębiorstwa złożyły wnioski taryfowe na 2023 r. Czterech tzw. sprzedawców z urzędu: Energa Obrót, Enea, Tauron Sprzedaż i PGE Obrót oraz pięciu największych dystrybutorów energii. Prowadzimy postępowania dotyczące cen sprzedaży i stawek dystrybucji na przyszły rok" - poinformowała TVN24 Biznes Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE.

W Polsce ceny prądu są regulowane

W Polsce ceny prądu są regulowane. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdza taryfy opłat za prąd. Obecne obowiązują do końca 2022 r. W 2023 r. ceny energii elektrycznej mają jeszcze wzrosnąć. Jest to spowodowane rosnącymi cenami węgla i ogólnie kryzysem energetycznym panującym w Europie, który powoduje wzrost kosztów wytwarzania energii elektrycznej.

Według zapowiedzi rządu część podwyżek zrekompensuje budżet państwa, ale część rosnących kosztów produkcji prądu wezmą na siebie firmy, które go wytwarzają - największe spółki energetyczne z udziałem Skarbu Państwa.

Ceny prądu - zmiana taryf jeszcze na 2022 r.

Na początku portal wysokienapiecie.pl ustalił, że trzy państwowe spółki energetyczne – Energa, Enea i Tauron − złożyły wnioski o zmianę jeszcze w tym roku obowiązującej taryfy na sprzedaż energii odbiorcom w gospodarstwach domowych. Najniższy wiosek, złożony przez Tauron, opiewa na ok. 6% do końca 2022 r. Jest to rzadkie wydarzenie, ponieważ zwykle wnioski do Urzędu Regulacji Energetyki o wprowadzenie nowych taryf są składane jesienią, a zatwierdzane pod koniec roku. Obowiązują przez kolejny rok. Spółka PGE, czwarty wielki operator systemów energetycznych, nie złożyła wówczas wniosku o podwyższenie taryfy.

Zamrożenie cen prądu w 2023 roku

Przyjęte w ustawie z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku rozwiązania w zakresie ochrony ww. grupy odbiorców zakładają, że niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym w roku 2023 w rozliczeniach z odbiorcami stosuje się ceny za obrót energią elektryczną tzw. cenę maksymalną na poziomie:

  • 785 zł/MWh – w przypadku odbiorców użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw,
  • 693 zł/MWh – w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych.

Wprowadzono w niektórych przypadkach wyższe limity zużycia prądu umożliwiające zamrożenie cen prądu. Są to 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Aby z nich skorzystać, konieczne jest złożenie oświadczenia i dokumentów. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Wniosek o zamrożenie cen prądu - WZÓR. Kiedy trzeba złożyć oświadczenie?