Dodatek węglowy 2023/2024 - czy będzie drugi dodatek węglowy? Ile wyniesie?

2023-10-05 15:25
dodatek węglowy 2023 wniosek
Autor: gettyimages Dodatek węglowy - czy w sezonie 2023/2024 roku będą dopłaty do węgla?

Dodatek węglowy 2023, czyli dopłaty do węgla dla tych, którzy swoje domy ogrzewają tym opałem - czy będzie drugi dodatek w sezonie grzewczym 2023/2024? Co wiadomo o dofinansowaniu do węgla? Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zabrała głos w tej sprawie.

Spis treści

  1. Nowy dodatek węglowy 2023/2024 - czy będzie?
  2. Dodatek węglowy - do kiedy w 2022?
Dom na czasie, czyli... z czego budować. Radzi ekspert

Dodatek węglowy to jednorazowe świadczenie o wysokości 3000 zł. Przysługuje gospodarstwom domowym, w którym głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Decyzja rządu o wsparciu gospodarstw domowych ogrzewających się węglem podyktowana była deficytem na rynku opalu oraz wysokimi, sięgającymi ok. 3000 zł i więcej, cenami węgla.

Nowy dodatek węglowy 2023/2024 - czy będzie?

Czy w 2023 można ubiegać się o dodatek węglowy, jeśli w 2022 taki wniosek był złożony i przyznany - to pytanie, które nurtuje wiele osób. Sytuacja na rynku paliw jest wciąż niepewna i już wiadomo, że w w tym roku dalej będziemy się mierzyć z kryzysem energetycznym. Rząd na 2023 zaplanował kilka rozwiązań wspierających gospodarstwa domowe w związku z wysokimi cenami energii:

Co wiadomo o dodatku węglowym na sezon grzewczy 2023/2024? Ostatnio głos w tej sprawie zabrała Anna Moskwa, szefowa ministerstwa klimatu i środowiska.

- W tym roku węgla nie zabraknie ani dla gospodarstw domowych, ani dla ciepłowni, ani dla energetyki. Są zapasy z ubiegłego roku. Jest dużo węgla polskiego jeszcze z ubiegłego sezonu, jest też importowany, otworzył się rynek prywatny – uspokajała Anna Moskwa w internetowej części programu „Gość Radia ZET”.

Na pytanie o dodatek węglowy na nowy sezon grzewczy, minister klimatu i środowiska stwierdziła, że nie ma planów powtórzenia wypłaty świadczenia.

- Nie planujemy dodatku węglowego, bo ceny węgla się stabilizują. Dodała jednak, że rząd zawsze podchodzi do sprawy „z otwartością i obserwacją”. - Gdyby doszło do jakichś zaburzeń na rynku - będziemy interweniować. Na dziś rynek się stabilizuje – zapewniła Anna Moskwa.

Minister Anna Moskwa poinformowała też, że decyzja w sprawie ewentualnego zamrożenia cen ciepła systemowego w roku 2024 zapadnie w październiku.

Dodatek węglowy - do kiedy w 2022?

Przypomnijmy, że wnioski o dodatek węglowy można było składać do 30 listopada 2022 - osobiście w gminach, za pomocą poczty lub przez internet (e-PUAP). Na rozpatrzenie wniosku i wypłatę dodatku gminy miały 60 dni, zatem ostatnie wypłaty dodatku węglowego powinny nastąpić na początku 2023.

Aby ubiegać się o dodatek węglowy w 2022, trzeba było spełnić kilka kryteriów: Najważniejsze to:

  • główne źródło ogrzewania w gospodarstwie domowym to kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe zasilane węglem kamiennym (w tym ekogroszkiem, miałem, koksem, brykietem lub peletem) zawierającym co najmniej 85% węgla kamiennego,
  • źródło ogrzewania powinno być wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Więcej o dodatku węglowym 2022 oraz zmianach w przepisach dotyczących przyznawania świadczenia pisaliśmy:

Listen on Spreaker.