| muratordom.pl » Wnętrza » Zrób to sam » Malowanie? Tapetowanie? Nie! Zrób ścianę z cegły surowej!

Malowanie? Tapetowanie? Nie! Zrób ścianę z cegły surowej!

Zazwyczaj remont domu to ponowne malowanie ścian, albo nakładanie nowych tapet na zniszczone ściany wewnętrzne. A może zamiast malowania lub tapetowania odkryć to, co jest pod spodem? Ściana z cegły surowej jest naprawdę modna. Zobacz, jak zrobić stylową ścianę z cegły.

Jeśli remontujemy dom lub mieszkanie to jedną z podstawowych czynności jest malowanie ścian. Ewentualnie można też położyć tapety, tynki dekoracyjne albo inny materiał wykończeniowy. Jednak w trakcie prac przygotowawczych, może się okazać, że pod wieloma warstwami farb oraz starym tynkiem może się kryć mur ceglany, którego wygląd, kolorystyka i faktura okażą się atrakcyjne. Mimo swojej surowości może zdobić, nadając wnętrzu szczególny charakter. Najlepiej oczywiście pomyśleć o tym już podczas wznoszenia ścian i pozostawić je nie otynkowane, ale można też podobny efekt osiągnąć, usuwając tynk ze starej ściany.

Najpierw kucie tynku

Rozpoczynamy od skucia starego tynku. Należy też usunąć luźną zaprawę spomiędzy cegieł i wyskrobać wierzchnią jej warstwę, żeby zapewnić lepszą przyczepność nowej zaprawy, której użyjemy do spoinowania oczyszczonego muru. Jest to dosyć pracochłonna i bardzo brudna robota, dlatego najlepiej się za to zabrać przy okazji większego remontu domu.

Następne czynności, czyli czyszczenie, szlifowanie, spoinowanie i impregnowanie

Gdy tynk jest już skuty, ścianę trzeba oczyścić. Można to zrobić ręcznie – drucianą szczotką ... lub wiertarką z okrągłą końcówką drucianą.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Mur z surowej cegły

Mur z surowej cegły

Na koniec ścianę trzeba oszlifować i wygładzić. Można to zrobić wiertarką z gumową tarczą, na którą nakłada się krążek papieru ściernego, lub ręcznie – papierem ściernym, nawiniętym na drewniany klocek, albo specjalną gąbką ścierną. Powstały podczas czyszczenia pył trzeba zmieść ze ściany szczotką.

Przed spoinowaniem powinno się jeszcze przetrzeć ścianę z cegieł mokrą gąbką. W ten sposób usunie się resztki pyłu ze ściany i jednocześnie przygotuje ją do spoinowania: zwilżona ściana nie będzie odciągać z zaprawy do spoinowania wody niezbędnej do jej wiązania i twardnienia.

Mur z surowej cegły

Mur z surowej cegły

Zaprawę układa się w spoinach specjalną szpachelką, a następnie wygładza przez delikatne przetarcie szmatką. Szerokość szpachelki powinna być trochę mniejsza od szerokości spoiny.

Kiedy spoiny wyschną (czyli po dwóch, trzech dniach), ścianę trzeba jeszcze zaimpregnować środkiem, który zabezpieczy ją przed zabrudzeniami i ułatwi jej pielęgnację (są specjalne preparaty do impregnacji muru z surowej cegły). Impregnat nanosi się pędzlem lub gąbką. W zaimpregnowaną ścianę nie będą wnikały ani woda, ani tłuszcz. Będzie ona też odporna na stosowane powszechnie w gospodarstwie domowym środki czystości.

Mur z surowej cegły

Mur z surowej cegły

Potrzebne materiały:

  • papier ścierny lub gąbka ścierna,
  • zaprawa do spoinowania,
  • impregnat do cegieł

Potrzebne narzędzia i sprzęt:

  • młotek,
  • przebijak,
  • szczotka druciana lub wiertarka z okrągłą końcówką drucianą,
  • zmiotka,
  • gąbka,
  • pędzel,
  • szpachelka do spoinowania.

Przeczytaj dodatkowo:
Zrób to Sam 4/2016

Na długie zimowe wieczory najlepsze jest... światło. Mniej jest tego dziennego, więc zajęliśmy się sztucznym....

Stolik na ścianie

Solidny stół potrzebny jest w każdym domu, nie tylko na czas przyjęć czy towarzyskich spotkań. Ale jak go...

Zrób to Sam 2/2016

Meble na taras i balkon już wyciągnięte? Rośliny posadzone? Nie?! To namawiamy do urządzenia kącika...

15 narzędzi, które musisz mieć w domowym...

Domowy warsztat u każdego wygląda inaczej w zależności od potrzeb i zainteresowań. Są jednak narzędzia, bez...

Kołki do płyt gk. Co mogą unieść ściany...

Z płyt gipsowo-kartonowych najczęściej wykonuje się lekkie ścianki działowe. Budzą one jednak wśród...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT