| muratordom.pl » Wnętrza » Zrób to sam » Malowanie? Tapetowanie? Nie! Zrób ścianę z cegły surowej!

Malowanie? Tapetowanie? Nie! Zrób ścianę z cegły surowej!

Zazwyczaj remont domu to ponowne malowanie ścian, albo nakładanie nowych tapet na zniszczone ściany wewnętrzne. A może zamiast malowania lub tapetowania odkryć to, co jest pod spodem? Ściana z cegły surowej jest naprawdę modna. Zobacz, jak zrobić stylową ścianę z cegły.

Zgłoś swój remont i wygraj!

Jeśli remontujemy dom lub mieszkanie to jedną z podstawowych czynności jest malowanie ścian. Ewentualnie można też położyć tapety, tynki dekoracyjne albo inny materiał wykończeniowy. Jednak w trakcie prac przygotowawczych, może się okazać, że pod wieloma warstwami farb oraz starym tynkiem może się kryć mur ceglany, którego wygląd, kolorystyka i faktura okażą się atrakcyjne. Mimo swojej surowości może zdobić, nadając wnętrzu szczególny charakter. Najlepiej oczywiście pomyśleć o tym już podczas wznoszenia ścian i pozostawić je nie otynkowane, ale można też podobny efekt osiągnąć, usuwając tynk ze starej ściany.

Najpierw kucie tynku

Rozpoczynamy od skucia starego tynku. Należy też usunąć luźną zaprawę spomiędzy cegieł i wyskrobać wierzchnią jej warstwę, żeby zapewnić lepszą przyczepność nowej zaprawy, której użyjemy do spoinowania oczyszczonego muru. Jest to dosyć pracochłonna i bardzo brudna robota, dlatego najlepiej się za to zabrać przy okazji większego remontu domu.

Następne czynności, czyli czyszczenie, szlifowanie, spoinowanie i impregnowanie

Gdy tynk jest już skuty, ścianę trzeba oczyścić. Można to zrobić ręcznie – drucianą szczotką ... lub wiertarką z okrągłą końcówką drucianą.

Mur z surowej cegły

Mur z surowej cegły

Na koniec ścianę trzeba oszlifować i wygładzić. Można to zrobić wiertarką z gumową tarczą, na którą nakłada się krążek papieru ściernego, lub ręcznie – papierem ściernym, nawiniętym na drewniany klocek, albo specjalną gąbką ścierną. Powstały podczas czyszczenia pył trzeba zmieść ze ściany szczotką.

Przed spoinowaniem powinno się jeszcze przetrzeć ścianę z cegieł mokrą gąbką. W ten sposób usunie się resztki pyłu ze ściany i jednocześnie przygotuje ją do spoinowania: zwilżona ściana nie będzie odciągać z zaprawy do spoinowania wody niezbędnej do jej wiązania i twardnienia.

Mur z surowej cegły

Mur z surowej cegły

Zaprawę układa się w spoinach specjalną szpachelką, a następnie wygładza przez delikatne przetarcie szmatką. Szerokość szpachelki powinna być trochę mniejsza od szerokości spoiny.

Kiedy spoiny wyschną (czyli po dwóch, trzech dniach), ścianę trzeba jeszcze zaimpregnować środkiem, który zabezpieczy ją przed zabrudzeniami i ułatwi jej pielęgnację (są specjalne preparaty do impregnacji muru z surowej cegły). Impregnat nanosi się pędzlem lub gąbką. W zaimpregnowaną ścianę nie będą wnikały ani woda, ani tłuszcz. Będzie ona też odporna na stosowane powszechnie w gospodarstwie domowym środki czystości.

Mur z surowej cegły

Mur z surowej cegły

Potrzebne materiały:

  • papier ścierny lub gąbka ścierna,
  • zaprawa do spoinowania,
  • impregnat do cegieł

Potrzebne narzędzia i sprzęt:

  • młotek,
  • przebijak,
  • szczotka druciana lub wiertarka z okrągłą końcówką drucianą,
  • zmiotka,
  • gąbka,
  • pędzel,
  • szpachelka do spoinowania.

Posadzka betonowa - jak ją zrobić

Posadzka betonowa jest trwała i łatwa w wykonaniu. Dzięki specjalnym farbom i lakierom można jej...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zanim zawiesisz zasłony. Montaż karnisza

Karnisz przykręca się zazwyczaj do nadproża nad oknem. Montaż karnisza często sprawia problemy,...

Nietypowa choinka z gwiazdą betlejemską....

W tym roku z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia proponujemy choinkę w stylu glamour. Powstała z...

Barierki ochronne w domu i inne zabezpieczenia...

Miejsc niebezpiecznych w domu jest bardzo dużo. Przede wszystkim to groźne schody, na których może dojść...

DIY- własnoręczne dekoracje podbijają Świat

Rynek DIY w Polsce jeszcze raczkuje w porównaniu do krajów Unii Europejskiej, czy USA. Jednak...

Zrób to Sam 3/2016

Jak uzyskać idealną gładkość ścian? Oczywiście przy użyciu gładzi i pacy. Jak to zrobić, pokazujemy...

Zrób to Sam nr 1/2016

Jak odnowić drewniane meble, a jak parapet z lastryko? Jak zamontować roletę rzymską na oknie dachowym?...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.