| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Dekoracje ścienne w starym stylu - stiuki i sztukaterie

Dekoracje ścienne w starym stylu - stiuki i sztukaterie

Ostatnio znowu modne stały się techniki zdobienia ścian stosowane od stuleci. Najchętniej stosowane dekoracje ścienne to stiuki oraz sztukaterie. Jak wykorzystać je we wnętrzach, by zyskały pałacowy sznyt? Co powinieneś wiedzieć o stiukach i sztukateriach?

Do najstarszych i najbardziej dekoracyjnych technik zdobienia ścian należy stiuk, czyli szlachetny tynk imitujący kamień, na przykład marmur. Warstwa zewnętrzna tynku to zaprawa wapienna, gipsowa lub wapienno-gipsowa z zawartością pyłu marmurowego albo drobnoziarnistego piasku. Wyróżnia się stiuki białe i kolorowe.

Stiuki...

Najczęściej spotykane rodzaje stiuków to:

  • scagliola, z połączenia okruchów marmuru, gipsu, substancji barwiących oraz kleju; do jej wykonywania wykorzystuje się bezbarwną i przezroczystą odmianę gipsu – selenit lub gips alabastrowy;
  • stucco marmo składa się z gipsu, kleju pochodzenia zwierzęcego, pigmentów oraz dodatków jak ałun czy boraks;
  • marmorino otrzymuje się, nakładając na podłoże kilka warstw wapna zmieszanego z pyłem marmurowym o różnym stopniu rozdrobnienia; po wygładzeniu powierzchnię pokrywa się warstwą wosku lub oleju lnianego;
  • stucco lustro to imitacja marmuru; na zdrapany tynk wapienny nakłada się cienką warstwę tynku wapiennego lub gipsowego; na jego wilgotnej powierzchni rozprowadzane są pigmenty; odmianą jest stucco veneziano;
  • tedelakt to stiuk marokański z silnie hydrolizowanego wapna z domieszką barwników; dwukrotnie szlifowany kamieniami półszlachetnymi (agat, ametyst) i pokrywany oliwą z oliwek zmieszaną z mydłem; jest tak wytrzymały, że bywa stosowany na ścianach zewnętrznych, podłogach, obudowach wanien, pod natryskami i w łaźniach;
  • sztablatura to wewnętrzny tynk szlachetny z cienką warstwą zaprawy z gipsu modelowego lub mieszanki gipsu i wapna.

Ze względu na skomplikowaną technologię wykonanie stiuku lepiej powierzyć fachowcom. Stiuki co prawda nie są tanie, ale trwałe i niezwykle dekoracyjne. Świetnie sprawdzają się w obszernych wnętrzach, również stylowych.

...i sztukaterie

Sztukaterie to rzeźbione ozdoby wykonywane bezpośrednio w stiuku lub dekoracyjne elementy mocowane do powierzchni ścian lub sufitów. Do niedawna kojarzyły się wyłącznie z pałacowymi wnętrzami i ich tandetnymi imitacjami. Dzisiaj sztukaterie przyjmują również nowoczesne i artystyczne formy.

Mogą być wykonane z gipsu, stiuku (imitującego marmur gipsu z domieszką pyłu marmurowego lub drobnoziarnistego piasku) albo styropianu.

  • Styropianowe są najpopularniejsze ze względu na swoją lekkość, odporność na wilgoć oraz łatwość obróbki i montażu. Najczęściej mają formę gzymsów, rozet, kasetonów, ozdobnych listew z motywami roślinnymi lub geometrycznymi. Można też zamówić sztukaterie o oryginalnych, artystycznych wzorach. Gotowe elementy najlepiej montować na surowych tynkach lub niemalowanych, wygładzonych gipsem ścianach.
  • Sztukaterie gipsowe maluje się farbami emulsyjnymi lub olejnymi (powierzchnię trzeba najpierw zagruntować), natomiast sztukaterie ze styropianu malujemy tylko farbami emulsyjnymi – pędzlem lub natryskowo.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Drewniane panele ścienne [INSPIRACJE]

Ściany wewnętrzne można pomalować, położyć na nich tapetę lub wykończyć drewnianymi panelami ściennymi. Taka...

Struktura ściany jako oryginalna dekoracja i...

Struktura ściany wraca do wnętrzarskich łask! Czas nasycić nasze ściany nie tylko kolorem, ale i fakturą. To...

O czym mówi zawartość LZO? Wybierz bezpieczne i...

Wybierając farbę do malowania ścian, często jedynym kryterium, którym się kierujemy, jest jej kolor....

Jaki kolor ścian wybrać, aby aranżacja salonu...

Każdy z nas marzy o tym, by jego salon był spokojny, cichy i harmonijny. W tym celu ważny jest dobór i...

Ekotrendy – aranżacja wnętrza zgodnie z naturą

Aranżacja wnętrza nawiązująca do stylu eko i uwzględniająca naturalne materiały jest coraz bardziej...

Ścianki z luksferów, szkła hartowanego i pleksi

Dobrym sposobem na uzyskanie wrażenia przestronności jest zastosowanie we wnętrzu przezroczystych przesłon....