Malowanie ścian - od wyboru koloru do farb strukturalnych

2009-09-10 2:00

Malowanie ścian to nadal najpopularniejszy sposób ich wykończenia. Białe, gładkie ściany odeszły już w zapomnienie, w tej chwili nasze mieszkania zdobią szalone kolory i ciekawe faktury. Zobacz, jak za pomocą odpowiednio dobranej farby nadać wnętrzom niepowtarzalny klimat.

Sposób na ściany
Autor: Mariusz Bykowski
Sposób na ściany
Autor: Marcin Czechowicz

Właściwy kolor...

Dzięki odpowiedniemu doborowi kolorów i faktur można odmienić wnętrze, nadać mu niepowtarzalny charakter, a także zmienić jego proporcje. To właśnie kolor farby jest decydującym parametrem wpływającym na nasze samopoczucie, postrzegany jest bowiem szybciej niż faktury i kształty, to właśnie on wywołuje nastrój smutku lub radości, wpływa uspokajająco, odprężająco lub pobudza do działania.

  • Ściany i sufity maluje się zwykle farbami dyspersyjnymi. Podstawowym składnikiem farb dyspersyjnych są żywice akrylowe, które decydują o właściwościach farby, natomiast pozostałe składniki to wypełniacze mineralne oraz pigmenty, które odpowiednio zmieszane dają niepowtarzalne kolory oraz zapewniają ich trwałość.
  • Dobór kolorów zależy przede wszystkim od upodobań mieszkańców domu, ale trzeba również pamiętać o możliwości optycznego zmniejszenia lub powiększenia pomieszczenia, a przede wszystkim o właściwościach barw, ich możliwości wpływania na nasze emocje i nastrój. Komponowanie ze sobą kolorów nie jest łatwe. Z pomocą przychodzą producenci, którzy tworząc palety barw opracowują pewną grupę kolorów, które zestawione ze sobą będą zawsze współgrać.
  • Celem karty kolorów jest zainspirowanie oraz przekazanie wiedzy o różnych możliwościach kolorów. Karta składa się zwykle z kilku kompozycji, które oparte są na tendencjach współczesnej mody. Każda pokazana jest na różne sposoby i tworzy unikatową atmosferę pomieszczeń naszego domu. Przed podjęciem decyzji o wyborze kolorystyki wnętrza powinniśmy dowiedzieć się, jak najlepiej łączyć ze sobą kolory na ścianach i w wyposażeniu domu. Niektóre połączenia kolorystyczne są korzystniejsze od innych.

Chwila czasu na etapie projektowania...

Osiągnięcie odpowiedniego efektu zależy od ciężkiej pracy na etapie projektowania wystroju. Jest to bardzo ważne, bo na efekty swojej pracy trzeba będzie patrzeć kilka lat. Kolory powinny również cieszyć wszystkich mieszkańców, warto więc zasięgnąć ich rady, pomocne też będą pomysły przyjaciół czy konsultantów koloru. Rozmieszczając kolory we wnętrzach trzeba wziąć pod uwagę światło, które wpływa na odcień poszczególnych barw. Duże znaczenie ma również liczba okien, ich wielkość i oprawa, orientacja budynku względem stron świata, a także rozmieszczenie i moc oświetlenia sztucznego.

Kolor a podział funkcjonalny w domu...

Kolorystyka pomieszczeń zwykle wiąże się z podziałami na poszczególne strefy oraz przypisanymi im funkcjami. Kolory spokojne, zimne dobrze jest dobrać do sypialni, działają one relaksująco, tworzą swoisty azyl, emanują spokojem. Odcienie pastelowe i biel pasują także do eleganckich wnętrz oraz wprowadzają harmonię do pomieszczeń do różnego rodzaju aktywnej działalności, np. przedpokoju, kuchni.

Kładąc na ścianach jasne, pastelowe kolory, które odbijają więcej światła niż ciemne, uzyskujemy optycznie powiększoną przestrzeń, co może być korzystne w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Ze względu na to, że dobrze komponują się z wieloma barwami, kolory te są również praktycznym rozwiązaniem dla osób lubiących częste zmiany wyposażenia wnętrz.

Dobór kolorów idealnie współgrających ze sobą jest bardzo ważny, gdyż farba bardzo często jest tłem dla innych materiałów wykończeniowych: drewna, metalu, tkanin. Do najważniejszych obszarów życia codziennego, np. salonu, należy wybrać kolory z palety barw współczesnych, zdecydowanych, które podkreślają gwar życia codziennego, dodają energii oraz pobudzają aktywność fizyczną. Chodzi tutaj o wyrażenie samego siebie i stworzenie unikatowego i bardzo osobistego otoczenia.

Coś więcej niż kolor...

  1. Osobom, które oczekują czegoś więcej niż kolorowe, ale gładkie ściany, producenci farb oferują produkty, które nakładane specjalnymi technikami malowania (jak przecieranie lub ścieranie farb szmatką, gąbką lub nakładanie szpachlą) tworzą oryginalne dekoracje ścian. Stosując te techniki, można uzyskać niepowtarzalne wzory i efekty dekoracyjne, klasyczne i nowoczesne. Pomalowane powierzchnie mogą przypominać aksamit, kamień bądź metal lub stare drewno. Wyobraźnia i mistrzowska ręka malarza w połączeniu z tymi technikami stwarzają możliwości uzyskania niepowtarzalnego wystroju, którego kolorystyka harmonizuje z fakturą.
  2. Osoby chcące mieć wyjątkowe wnętrze skorzystać mogą z produktów imitujących bardzo kosztowe materiały, nawiązujące do dawnych sposobów dekorowania powierzchni. Są to produkty, które przypominają marmur lub dają wrażenie prześwitywania koloru podkładowego i rozświetlania pokoju. Dzięki nim możemy uzyskać efekt dawnych, szlachetnych tynków.
  3. Kontrastem dla nich są farby imitujące beton lub inne chłodne podłoże mineralne, stwarzające surową i bardzo indywidualną atmosferę. Powierzchnia ta znakomicie komponuje się z drewnem, metalem, stalą, delikatnie podkreślając ich kolory.

Podstawowym składnikiem farb strukturalnych jest zwykle masa bazowa, którą można łączyć z pigmentami samemu decydując o nasyceniu barw. Kolejnym etapem jest nałożenie bejcy, która nadaje ścianie satynowy połysk lub matową czy metaliczną powłokę. Ogromny wybór produktów oraz duża liczba akcesoriów (pędzli, wałków, szpachli, szablonów) zachęca do tworzenia własnych kompozycji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.