| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Kolor ścian jako kreator wnętrza

Kolor ścian jako kreator wnętrza

Jedną z podstaw efektownej aranżacji wnętrza jest wykończenie ścian. Mogą być one tłem dla innych elementów lub przyciągającą wzrok dekoracją. Od pomalowanych farbą gładkich powierzchni po ściany ażurowe. Zobacz co powinieneś wiedzieć o wykonywaniu ściennych kreacji.

Duża płaszczyzna ścian ma wpływ na odbiór wnętrza. Zamyka przestrzeń, jej zadaniem jest także stworzenie tła dla innych elementów wyposażenia, takich jak meble czy przedmioty ozdobne. Znaczenie ma ich kształt i forma – ściana nie zawsze musi być płaska i połączona z podłogą pod kątem prostym. Ogromne możliwości aranżacyjne daje też wykańczanie ścian kolorem i fakturą.

Oddziaływanie kształtem i formą

Podstawą większości aranżacji są proste, gładkie ściany. Ich ciągłość przerywają jedynie okna, drzwi czy otwarte przejścia. Takie ściany tworzą doskonałe tło dla wyeksponowania mebli i innych elementów wyposażenia. Jednak coraz częściej ściany przybierają różne formy. Poza dominującymi prostymi płaszczyznami wnętrza mogą kształtować ściany biegnące po łuku, rozbite wnękami i niszami czy też niedociągnięte do sufitu. Tak zaprojektowane ściany urozmaicają wnętrze i budują jego klimat. Ponieważ przykuwają uwagę i silnie oddziałują na przestrzeń, powinny być zawsze przemyślane, ich użycie wymaga uzasadnienia. Jeśli np. wnęki lub uskoki są wynikiem konstrukcji domu i zaprojektowano je w niepożądanych miejscach, często nie można ich wykorzystać – wówczas lepiej je ukryć.

Ściana po łuku. Taka forma ściany często jest powiązana z kształtem jakiegoś elementu wnętrza. Może być na przykład wynikiem kształtu schodów prowadzących na drugą kondygnację – gdy biegną one po łuku, również ściana zasłaniająca ich konstrukcję przybiera taki kształt. Łukową lub ukośną ścianę można wykorzystać także wtedy, gdy chcemy skierować uwagę w stronę ważniejszego, bardziej atrakcyjnego pomieszczenia. Takie rozwiązanie warto zastosować w holu, ściana oddzielająca go od salonu będzie wówczas czytelnie określała szlak komunikacyjny. Jeśli zdecydujemy się na łukową lub „falistą” ścianę, dodatkowo nie wzbogacajmy jej niszą czy prześwitem, natłok form powoduje bowiem chaos. Pamiętajmy też, że taki kształt domaga się przemyślanego wykończenia i ma konsekwencje w aranżacji wnętrza. Biegnąca po łuku ściana ogranicza liczbę mebli i dekoracji w pomieszczeniu.

Nisze i wnęki. Również modne obecnie rozbijające płaską ścianę nisze i wnęki wymagają uzasadnienia funkcjonalnego bądź estetycznego. Właściwie zastosowane mogą zmieniać proporcje wnętrza czy porządkować przestrzeń. Coraz częściej powstają one w sposób zamierzony: nowo budowanej ścianie działowej celowo nadaje się taki kształt, by utworzyć w niej wnękę lub kilka różnej wielkości. Wnęki stają się też konkurencją dla wolno stojących mebli. Komody, regały i kanapy wstawione w nisze nie wystają poza ścianę, wprowadzają do wnętrza ład i nie ograniczają optycznie przestrzeni. Wstawienie mebla we wnękę pozwala również na ukrycie jego bocznych, nie zawsze wartych wyeksponowania ścianek. Szczególnie popularne są szafy we wnękach, które pozwalają maksymalnie oszczędzić miejsce – nie powstają wtedy trudne do zagospodarowania i utrzymania w czystości wolne przestrzenie między szafą a sufitem. W ścianie z wnękami warto też ukryć sprzęt AGD. W zależności od potrzeb łatwo można zmieniać jej funkcje i wyposażenie. Sama wnęka lub nisza także często jest dekoracją. Jeśli znajdzie się w miejscu, na którym najdłużej zatrzymujemy wzrok, – będzie trójwymiarowym tłem dla obrazów, rzeźb czy dekoracyjnej porcelany. Wnękę można często przemalowywać, obudowywać, oklejać. Jeżeli chcemy wydobyć jej głębię, zastosujmy ciemną farbę lub okleinę. Żeby podkreślić urodę wnęki, warto zamontować w niej źródło światła – uwypukli ono jej bryłę, a także wydobędzie zawieszony w niszy obraz czy ustawiony tam przedmiot. Do oświetlenia wnęki od wewnątrz nadają się halogeny, świetlówki i LED-y. Źródło światła należy umieścić w trakcie jej budowy.

Autor: Andrzej Szandomirski

Wyróżnione zielonym kolorem wnęki pełnią funkcję witryny – są równorzędne z innymi elementami wyposażenia

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ściana ażurowa. Doskonałym środkiem w manewrowaniu przestrzenią są ściany z prześwitami lub niepełnej wysokości, które otwierają wnętrza. Ażurowa ściana oddziela pomieszczenie i jednocześnie odsłania jego atrakcyjne elementy.

Kolor – uniwersalny kreator

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian farbami.

Kolory tłowe. Gładkie ściany, wykończone farbą w delikatnym pastelowym kolorze będą zawsze dobrym punktem wyjścia do aranżacji pomieszczenia. Jasne neutralne kolory porządkują wnętrze i budują w nim wrażenie czystości i bezpieczeństwa. Ponieważ powiększają optycznie przestrzeń, warto je zastosować na ścianach w niewielkich wnętrzach. Neutralne kolory ścian sprawdzają się szczególnie tam, gdzie wystrój często jest zmieniany.

Chłodna biel. Wbrew pozorom nie jest uniwersalne zastosowanie czystej bieli na ścianach – stwarza ona wrażenie chłodu i braku przytulności. Biały kolor ścian kontrastuje z meblami i podłogą, wyostrza postrzeganie kształtu i jakości elementów we wnętrzu. Chłodna biel ścian to dobre tło dla nowoczesnych mebli i wyposażenia w jaskrawych kolorach. Jednak w większości domów mamy drewniane posadzki i meble, naturalny kamień czy przypominający kamień gres. W takich wnętrzach złamanie bieli ścian innym kolorem jest konieczne, bo inaczej nie współgra ona z wyposażeniem i z innymi powierzchniami w stonowanych barwach.

Intensywne kolory. Jeśli chcemy stworzyć dla wyposażenia wyraziste tło, pomalujmy ściany na intensywny, bardziej zdecydowany kolor, np. granat czy czerwień. Tak odważne barwy zwiększają wrażenie obecności światła. Odświeżają także neutralne kolory wyposażenia wnętrz, a więc dodadzą urody nawet prostym białym lub sosnowym meblom. Pamiętajmy jednak, że jeśli decydujemy się na dużą wyrazistą plamę kolorystyczną, musi to być bardzo starannie przemyślane. Generalnie powinniśmy się kierować zasadą, że im barwa jest ciemniejsza, tym mniej powinno być jej na ścianach – te w ciemnych kolorach zmniejszają przestrzeń, poza tym płaszczyzny pomalowane na ciemno wydają się cięższe niż jasne.

Autor: Mariusz Bykowski

Pomalowane na szaro ściany są doskonałym dopełnieniem cieniowanej cegły – atutami wnętrza stały się kolor i faktura

O innych sposobach kreowania nastroju wnętrz za pomocą wykończenia ścian piszemy w sierpniowym numerze "Zbuduj dom". Dowiesz się również z niego, jak dopasować tynki i farby do funkcji określonych pomieszczeń – na przykład narażonych na zabrudzenie czy działanie wilgoci – by były piękne i służyły przez wiele lat.

Malowanie ścian: szybki kurs malowania pokoju

Malowanie ścian wcale nie jest aż tak bardzo trudne. Wystarczy trochę czasu, chęci i cierpliwości,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Tapety na ścianę: papierowe, winylowe, zmywalne...

Tapety na ścianę są znowu modne! Nic w tym zresztą dziwnego - tapety mają przecież mnóstwo zalet....

Tynk dekoracyjny: jak efektownie wykończyć...

Za tynkami dekoracyjnymi przemawia różnorodność faktur, które można uzyskać na ścianie. Ale...

Fototapeta do sypialni. Oryginalna dekoracja na...

Poznaj szybki sposób na metamorfozę wnętrz. Fototapeta w sypialni to dobry pomysł na totalną zmianę...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Tapety do pokoju. Jak dopasować tapety ścienne do...

Tapeta do pokoju - jaką ją dopasować? Tapetowanie to jedna z nielicznych prac wykończeniowych, które...