| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Duże płytki gresowe, czyli gres w supermodnej odsłonie
Gres wielkoformatowy

Duże płytki gresowe, czyli gres w supermodnej odsłonie

Te duże płytki gresowe to wielkoformatowy gres pocieniany. Płyty te są naprawdę olbrzymie. Najwięsze mają nawet metr szerokości i 3 metry długości. Są przy tym bardzo cienkie. Najcieńsze płytki gresowe mają jedynie 3 mm. Takim gresem wykończysz ściany zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Duże formaty płytek są wciąż modne, zarówno wśród projektantów, jak i klientów.

Gdzie duże płytki gresowe?

Gresy o naprawdę dużych formatach są produkowane z myślą o miejscach, w których ważne jest ograniczenie ilości łączeń (fug) kłopotliwych do utrzymania w czystości, oraz w celu renowacji powierzchni bez konieczności skuwania starych powłok ceramicznych. Zupełną nowością są na przykład wielkoformatowe gresy pocieniane.

Polecamy:

Co różni gres wielkoformatowy od zwykłego gresu?

Wielkoformatowe gresy pocieniane – pojawiły się na rynku w ostatnich latach. Od typowych płytek gresowych różni je grubość – najcieńsze mają zaledwie 3 mm. Dzięki temu możliwe jest produkowanie formatów większych niż zwykle – największe płyty mają metr szerokości i 3 m długości.

Gresy pocieniane są oferowane w wersji bez wzmocnienia (nadają się wyłącznie do wykładania na ścianach wewnątrz budynków) oraz ze wzmocnieniem w postaci siatki z włókna szklanego (nadają się do zastosowania na ścianach na zewnątrz oraz na podłogach, po których nie chodzi dużo ludzi). Istnieją również panele warstwowe ze sklejonych ze sobą dwóch lub trzech płyt – można z nich robić elewacje i podłogi do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu.

Gresy pocieniane mają wyższą od innych płyt wykonanych z tego materiału elastyczność. Pozwala to na odpowiednio przygotowanym podłożu układać je także na powierzchniach, które nie są płaskie, ale mają wyprofilowane łagodne krzywizny (zaledwie kilka stopni). Niestety, ich niewielka grubość wymusza zachowanie szczególnej ostrożności przy transporcie i przechowywaniu oraz wymaga bardzo starannego przygotowania podłoża i montażu.

Przykładowi producenci: Levantina, Provenza, Cotto D’Este, Saloni.

Przeczytaj dodatkowo:
Płytki ścienne cegłopodobne w nowoczesnych...

Płytki cegłopodobne są ciekawą alternatywną dla tradycyjnej cegły. Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem płytek...

Wybieramy funkcjonalny sufit podwieszany

Sufit podwieszany to nie tylko fajny efekt dekoracyjny, to również wiele funkcjonalności. W zależności...

Cegła dekoracyjna - jak wykorzystać ją przy...

Przy wykańczaniu wnętrza z wykorzystaniem cegły warto zastanowić się co będzie do niej pasowało. Dowiedz się,...

O czym mówi zawartość LZO? Wybierz bezpieczne i...

Wybierając farbę do malowania ścian, często jedynym kryterium, którym się kierujemy, jest jej kolor....

Tapety na ścianę: papierowe, winylowe, zmywalne...

Tapety na ścianę są znowu modne! Nic w tym zresztą dziwnego - tapety mają przecież mnóstwo zalet....