| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Nowości wśród materiałów wykończeniowych: duże płytki ceramiczne i cienki gres

Nowości wśród materiałów wykończeniowych: duże płytki ceramiczne i cienki gres

Płytki ceramiczne to materiał wykończeniowy z dużymi tradycjami. Nie oznacza to jednak, że nie ma wśród nich powiewu nowości. Jedną z ostatnich nowinek na rynku są duże płytki wielkoformatowe i cienki gres typu slim. To prawdziwa rewolucja. Dzięki nowoczesnym technologiom płytki gresowe są coraz większe i coraz cieńsze.

Duże płytki ceramiczne

Od kilku lat coraz większy udział w rynku mają bardzo duże płytki ceramiczne, czyli tzw. płytki wielkoformatowe.

Takie materiały wykończeniowe przeznaczone na ściany mają zazwyczaj wymiary 25 x 70 lub 30 x 100 cm, natomiast płytki podłogowe produkuje się między innymi w rozmiarach: 45 x 90, 90 x 90, 60 x 120, 120 x 120, a nawet 120 x 180 cm. U niektórych producentów można też zamówić płytki ceramiczne niestandardowych rozmiarów, ale oznacza to dodatkowy koszt.

Autor: CERAMIKA PARADYŻ

Duże płytki ceramiczne sprawdzą się zarówno na ścianie, jak i podłodze. Na zdjęciu kolekcja Rovere by My Way (Ceramika Pradyż)

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Cienkie materiały wykończeniowe, czyli gres typu slim

Od niedawna można również kupić duże, pocieniane płytki gresowe typu slim.

Tego typu materiały wykończeniowe stworzono z myślą o renowacji obiektów, ale mogą być stosowane także w domach jednorodzinnych. Ponieważ gres ma mniejszą grubość, można go układać na istniejących już okładzinach ceramicznych czy kamiennych. Tego typu płytki gresowe ograniczają straty w rozmiarach wnętrza. Można wyróżnić dwa rodzaje płytek pocienianych – o grubości 3 oraz 4-5 mm.

Cieńsze płytki gresowe mają zazwyczaj wymiary 100 x 300 cm, ale niektórzy producenci przycinają je też według potrzeb kupujących. Płytki 3-milimetrowe stosuje się zazwyczaj na ścianach wewnętrznych na istniejącej już okładzinie. Jeśli gres ma być układany np. na ścianach zewnętrznych, konieczne jest użycie płytek wzmocnionych siatką z włókna szklanego lub dwóch płytek sklejonych ze sobą wewnętrznymi stronami. Płytkami można wykończyć ściany biegnące po niewielkim łuku.

Grubszy gres (od 4 do 5 mm) można już układać bezpośrednio na ścianie czy podłodze, pod warunkiem że zostaną zachowane reguły dotyczące obróbki i montażu tego materiału wykończeniowego. Ten rodzaj gresu sprawdzi się w przypadku ścian wyrównywanych za pomocą płyt gipsowo-kartonowych. Jeśli ściana jest nierówna, wystarczy przymocować do niej takie płytki ceramiczne. Zastosowanie płyt g-k wiąże się jednak ze zmniejszeniem powierzchni wnętrza co najmniej o grubość płyt. Tę stratę powierzchni mają minimalizować wlaśnie płytki pocieniane.

Tapety ścienne - wybieramy tapety do przedpokoju (zdjęcia wnętrz)

Tapety ścienne wracają do łask. Ogromny wybór wzorów sprawia, że bez trudu znajdziemy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Płytki ścienne cegłopodobne w nowoczesnych...

Płytki cegłopodobne są ciekawą alternatywną dla tradycyjnej cegły. Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem płytek...

Biała cegła w aranżacji wnętrz. Pomysły na...

Biała cegła na ścianie to ciekawa ozdoba wnętrza. Cegła doskonale pasuje do salonu, sypialni, kuchni czy...

Malowanie ścian: wybieramy pędzle i wałki do...

Wybrałeś kolor, masz już farby, ale nie wiesz, czym malować ściany? Różnego typu pędzle i wałki do...

Tapety na ścianę: papierowe, winylowe, zmywalne...

Tapety na ścianę są znowu modne! Nic w tym zresztą dziwnego - tapety mają przecież mnóstwo zalet....

Kolory w kuchni - najmodniejsze połączenia...

Wybierajmy odcienie barw, które połączone ze sobą stworzą spójną kompozycję. Zobacz, jak...