Nowości wśród materiałów wykończeniowych: duże płytki ceramiczne i cienki gres

2011-06-14 12:45

Płytki ceramiczne to materiał wykończeniowy z dużymi tradycjami. Nie oznacza to jednak, że nie ma wśród nich powiewu nowości. Jedną z ostatnich nowinek na rynku są duże płytki wielkoformatowe i cienki gres typu slim. To prawdziwa rewolucja. Dzięki nowoczesnym technologiom płytki gresowe są coraz większe i coraz cieńsze.

Materiały wykończeniowe: duże płytki ceramiczne i cienki gres
Autor: CERAMIKA PARADYŻ Duże płytki ceramiczne sprawdzą się zarówno na ścianie, jak i podłodze. Na zdjęciu kolekcja Rovere by My Way (Ceramika Pradyż)

Duże płytki ceramiczne

Od kilku lat coraz większy udział w rynku mają bardzo duże płytki ceramiczne, czyli tzw. płytki wielkoformatowe.

Takie materiały wykończeniowe przeznaczone na ściany mają zazwyczaj wymiary 25 x 70 lub 30 x 100 cm, natomiast płytki podłogowe produkuje się między innymi w rozmiarach: 45 x 90, 90 x 90, 60 x 120, 120 x 120, a nawet 120 x 180 cm. U niektórych producentów można też zamówić płytki ceramiczne niestandardowych rozmiarów, ale oznacza to dodatkowy koszt.

Czy warto wybrać płytki rektyfikowane?

Cienkie materiały wykończeniowe, czyli gres typu slim

Od niedawna można również kupić duże, pocieniane płytki gresowe typu slim.

Tego typu materiały wykończeniowe stworzono z myślą o renowacji obiektów, ale mogą być stosowane także w domach jednorodzinnych. Ponieważ gres ma mniejszą grubość, można go układać na istniejących już okładzinach ceramicznych czy kamiennych. Tego typu płytki gresowe ograniczają straty w rozmiarach wnętrza. Można wyróżnić dwa rodzaje płytek pocienianych – o grubości 3 oraz 4-5 mm.

Cieńsze płytki gresowe mają zazwyczaj wymiary 100 x 300 cm, ale niektórzy producenci przycinają je też według potrzeb kupujących. Płytki 3-milimetrowe stosuje się zazwyczaj na ścianach wewnętrznych na istniejącej już okładzinie. Jeśli gres ma być układany np. na ścianach zewnętrznych, konieczne jest użycie płytek wzmocnionych siatką z włókna szklanego lub dwóch płytek sklejonych ze sobą wewnętrznymi stronami. Płytkami można wykończyć ściany biegnące po niewielkim łuku.

Grubszy gres (od 4 do 5 mm) można już układać bezpośrednio na ścianie czy podłodze, pod warunkiem że zostaną zachowane reguły dotyczące obróbki i montażu tego materiału wykończeniowego. Ten rodzaj gresu sprawdzi się w przypadku ścian wyrównywanych za pomocą płyt gipsowo-kartonowych. Jeśli ściana jest nierówna, wystarczy przymocować do niej takie płytki ceramiczne. Zastosowanie płyt g-k wiąże się jednak ze zmniejszeniem powierzchni wnętrza co najmniej o grubość płyt. Tę stratę powierzchni mają minimalizować wlaśnie płytki pocieniane.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.