| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Nowości wśród materiałów wykończeniowych: duże płytki ceramiczne i cienki gres

Nowości wśród materiałów wykończeniowych: duże płytki ceramiczne i cienki gres

Płytki ceramiczne to materiał wykończeniowy z dużymi tradycjami. Nie oznacza to jednak, że nie ma wśród nich powiewu nowości. Jedną z ostatnich nowinek na rynku są duże płytki wielkoformatowe i cienki gres typu slim. To prawdziwa rewolucja. Dzięki nowoczesnym technologiom płytki gresowe są coraz większe i coraz cieńsze.

Duże płytki ceramiczne

Od kilku lat coraz większy udział w rynku mają bardzo duże płytki ceramiczne, czyli tzw. płytki wielkoformatowe.

Takie materiały wykończeniowe przeznaczone na ściany mają zazwyczaj wymiary 25 x 70 lub 30 x 100 cm, natomiast płytki podłogowe produkuje się między innymi w rozmiarach: 45 x 90, 90 x 90, 60 x 120, 120 x 120, a nawet 120 x 180 cm. U niektórych producentów można też zamówić płytki ceramiczne niestandardowych rozmiarów, ale oznacza to dodatkowy koszt.

Autor: CERAMIKA PARADYŻ

Duże płytki ceramiczne sprawdzą się zarówno na ścianie, jak i podłodze. Na zdjęciu kolekcja Rovere by My Way (Ceramika Pradyż)

Cienkie materiały wykończeniowe, czyli gres typu slim

Od niedawna można również kupić duże, pocieniane płytki gresowe typu slim.

Tego typu materiały wykończeniowe stworzono z myślą o renowacji obiektów, ale mogą być stosowane także w domach jednorodzinnych. Ponieważ gres ma mniejszą grubość, można go układać na istniejących już okładzinach ceramicznych czy kamiennych. Tego typu płytki gresowe ograniczają straty w rozmiarach wnętrza. Można wyróżnić dwa rodzaje płytek pocienianych – o grubości 3 oraz 4-5 mm.

Cieńsze płytki gresowe mają zazwyczaj wymiary 100 x 300 cm, ale niektórzy producenci przycinają je też według potrzeb kupujących. Płytki 3-milimetrowe stosuje się zazwyczaj na ścianach wewnętrznych na istniejącej już okładzinie. Jeśli gres ma być układany np. na ścianach zewnętrznych, konieczne jest użycie płytek wzmocnionych siatką z włókna szklanego lub dwóch płytek sklejonych ze sobą wewnętrznymi stronami. Płytkami można wykończyć ściany biegnące po niewielkim łuku.

Grubszy gres (od 4 do 5 mm) można już układać bezpośrednio na ścianie czy podłodze, pod warunkiem że zostaną zachowane reguły dotyczące obróbki i montażu tego materiału wykończeniowego. Ten rodzaj gresu sprawdzi się w przypadku ścian wyrównywanych za pomocą płyt gipsowo-kartonowych. Jeśli ściana jest nierówna, wystarczy przymocować do niej takie płytki ceramiczne. Zastosowanie płyt g-k wiąże się jednak ze zmniejszeniem powierzchni wnętrza co najmniej o grubość płyt. Tę stratę powierzchni mają minimalizować wlaśnie płytki pocieniane.

Tapety ścienne - wybieramy tapety do przedpokoju (zdjęcia wnętrz)

Tapety ścienne wracają do łask. Ogromny wybór wzorów sprawia nie lada problem, ale...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Modne wnetrza. Płytki klinkierowe i płytki z...

Płytki ścienne są modnym materiałem do wykańczania wnętrz. Mogą być wytwarzane od podstaw w fabryce (płytki...

Beton architektoniczny. Pomysły na wnętrza z...

Beton to doskonale znany materiał konstrukcyjny. Nie każdy wie, że istnieje też beton architektoniczny....

Jak stworzyć eleganckie wnętrze z klasą – czyli...

Nadeszła wiosna - idealny czas na ożywienie i odświeżenie niegdyś białych ścian. Chciałbyś stworzyć...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Ścianki z luksferów, szkła hartowanego i pleksi

Dobrym sposobem na uzyskanie wrażenia przestronności jest zastosowanie we wnętrzu przezroczystych przesłon....

Jakie cechy powinna mieć idealna farba do ścian?

Nowoczesna farba do ścian to farba hybrydowa, a więc łącząca wiele cech, dzięki którym malowane...