| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Materiały wykończeniowe. Jakie materiały wykończeniowe są łatwe do czyszczenia

Materiały wykończeniowe. Jakie materiały wykończeniowe są łatwe do czyszczenia

Czystość jest na topie. Sprzyja jej wnętrzarska moda. Podpowiadamy, jakie materiały posadzkowe są łatwe do utrzymania porządku, czym wykończyć ściany, by zawsze były nieskazitelnie czyste.

Materiały wykończeniowe: czysta podłoga

Stan czystości podłogi wpływa na ostateczny odbiór pomieszczenia. Brudzą się one inaczej w salonie niż w kuchni, wiatrołapie, garażu i pomieszczeniu gospodarczym, dlatego tak ważny jest dobór materiałów wykończeniowych do funkcji pomieszczenia.

Tworzeniu wrażenia czystości sprzyja wybór materiałów wzorzystych, na których mniej widoczne są zabrudzenia, takich jak drewno w drugim gatunku z przebarwieniami i bogatym usłojeniem, wzorzyste płytki ceramiczne, kamień bogato użyłkowany i z przebarwieniami.

Wokół właściwości wpływających na łatwość utrzymania w czystości materiałów posadzkowych krąży wiele mitów. Wbrew pozorom nie wszystkie płytki ceramiczne są tak samo łatwe do czyszczenia – najlepiej sprawdzą się gładkie i błyszczące: gres porcelanowy, terakota, szkliwiony klinkier. Modny gres polerowany jest narażony na zabrudzenia wnikające w otwarte pory struktury płytki, dlatego wymaga impregnacji, zanim zacznie się użytkować podłogę, i regularnego jej powtarzania. Podobnych zabiegów potrzebują posadzki z kamienia – z wyjątkiem płytek z granitu i kwarcytu. Na czystość posadzki z płytek i kamienia wpływa też wielkość poszczególnych elementów pociągająca za sobą liczbę połączeń: im większe elementy, tym mniej łatwo brudzących się spoin. Problem ten można częściowo wyeliminować, stosując fugi o jak najmniejszej najmniejszej szerokości i używając materiałów do spoinowania o właściwościach hydrofobowych.

Dostępne dzisiaj drewno egzotyczne dzięki zawartości garbników i tłustych olejków jest odporne na wilgoć i plamienia, co umożliwia zastosowanie go na posadzki w strefie mokrej i brudnej domu.

Jeśli decydujemy się na posadzkę drewnianą, pamiętajmy, że trudniejsza do utrzymania w czystości jest zaolejowana niż wykończona lakierem – powłoka tworzona przez olej szybciej się wyciera i mniej chroni przed zabrudzeniami, natomiast lakier tworzy na powierzchni drewna powłokę ułatwiającą czyszczenie posadzki na mokro. Lakier musi być dostosowany do rodzaju drewna – w miejscach narażonych na silne zabrudzenia najlepsze są lakiery poliuretanowe.

Wykładziny elastyczne i linoleum to sprzymierzeńcy czystości. Zapewniają bezspoinową, a więc łatwą do czyszczenia posadzkę nieprzyciągającą kurzu. Wykładziny dywanowe zwykło się postrzegać jako siedlisko kurzu i brudu, a posadzkę tak wykończoną trudną do utrzymania w czystości. Tymczasem większość wykładzin dostępnych na rynku jest zaimpregnowana. Oznacza to, że są one pokryte specjalną powłoką utrudniającą wchłanianie brudu.

Wykładziny dywanowe to materiały wykończeniowe, które  niełatwo utrzymać w czystości

Dzisiejsza moda sprzyja wyróżnianiu ściany bądź fragmentu ściany kolorem. Można w ten sposób zabezpieczyć miejsca najbardziej narażone na zabrudzenia

Materiały wykończeniowe: czyste ściany

Najmniej narażone na zabrudzenia są ściany pokojów, najbardziej – łazienek, kuchni, strefy komunikacyjnej i gospodarczej. Mimo mniejszego ryzyka zabrudzeń ściany pokojów warto pomalować wodoodporną farbą emulsyjną lateksową – można je czyścić wilgotną szmatką z detergentem, a niektóre także szorować, co pozwala uniknąć częstego malowania.

Łatwe do utrzymania w czystości są także tapety winylowe, modne płyty fornirowane naturalnym drewnem, drewniane boazerie, a także panele ścienne. Z wyjątkiem fornirów, które wymagają pielęgnacji dostosowanej do gatunku użytego drewna – wszystkie okładziny można myć wodą z detergentem. Boazeria drewniana będzie łatwiejsza do utrzymania w czystości, gdy się ją polakieruje.

Trzeba natomiast uważać na tynki strukturalne – gromadzi się na nich więcej kurzu niż na gładkich ścianach. Większość tynków można myć, stiuki – dopiero po pokryciu ich woskiem lub impregnatem olejowym. Najtrudniej będzie utrzymać w czystości tkaniny ścienne. Popularne ostatnio betonowe kształtki naśladujące cegłę i kamień wprawdzie są zaimpregnowane przed zabrueniami, ale na strukturalnej powierzchni, jaką tworzą na ścianie, łatwo zbiera się kurz.

Na ścianach łazienek i kuchni nad blatem najczęściej układa się płytki ceramiczne – glazurę, a ostatnio także gres porcelanowy. Modne obecnie płytki trawertynowe trzeba zaimpregnować żywicą, inaczej w porowatym materiale będą gromadzić się niemożliwe do usunięcia zabrudzenia.

WARTO WIEDZIEĆ

Ogrzewanie podłogowe

Dobrym i sprawdzonym sposobem na poradzenie sobie z kurzem gromadzącym się na grzejnikach jest ogrzewanie podłogowe. Taka instalacja jest całkowicie niewidoczna i nie zajmuje przestrzeni użytkowej pomieszczeń – wszystkie jej elementy ukryte są pod warstwą wykończeniową podłogi. Nie ma więc elementów, które zakłócałyby estetykę wnętrza.

Ponadto w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym większość ciepła oddawana jest drogą promieniowania, które polega na emisji fal elektromagnetycznych. Taki sposób ogrzewania nie powoduje unoszenia się kurzu (w przeciwieństwie do ogrzewania grzejnikowego, gdzie przeważa konwekcja – zimne powietrze, omywając grzejnik, ogrzewa się i unosi do góry, a wraz z nim krążą kurz i alergeny). Powierzchnia ogrzewanej podłogi ma najwyżej 30°C, czyli niewiele więcej, niż wynosi temperatura powietrza w pomieszczeniu. Taka niewielka różnica temperatur nie może być przyczyną ruchów powietrza. Dlatego nawet jeśli kurz osiądzie na ogrzewanej podłodze, nie ma obawy, że będzie ona powodowała jego ponowne unoszenie się.

Przeczytaj dodatkowo:
Płytki ścienne cegłopodobne w nowoczesnych...

Płytki cegłopodobne są ciekawą alternatywną dla tradycyjnej cegły. Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem płytek...

Echo rewolucji przemysłowej w Twoim mieszkaniu –...

Styl industrialny kojarzy się z przestronnymi wnętrzami, wysokimi sufitami, stalowymi elementami konstrukcji,...

Modne wnetrza. Płytki klinkierowe i płytki z...

Płytki ścienne są modnym materiałem do wykańczania wnętrz. Mogą być wytwarzane od podstaw w fabryce (płytki...

Naklejki na ścianę. Ciekawe pomysły na dekorację...

Naklejki ścienne to doskonały pomysł na wzbogacenie aranżacji wnętrza. Można je z powodzeniem wykorzystać...

Fototapeta do sypialni. Oryginalna dekoracja na...

Poznaj szybki sposób na metamorfozę wnętrz. Fototapeta w sypialni to dobry pomysł na totalną zmianę...

Wszystko o wykończeniu ścian: tynki, farby,...

Jesteś na etapie wykończenia wnętrza? Nasz ekspert pomoże dobrać Ci odpowiednią farbę, tynk lub lakier oraz...