| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Kupujesz mieszkanie? Upewnij się, że wybudowano je i wykończono materiałami bezpiecznymi dla zdrowia

Kupujesz mieszkanie? Upewnij się, że wybudowano je i wykończono materiałami bezpiecznymi dla zdrowia

Wybierając dom lub mieszkanie zastanawiałeś się, czy materiały budowlane z jakich został on zbudowany są bezpieczne dla zdrowia? A powinieneś. Zdarza się bowiem, że znajdują się w nich substancje, które mogą być szkodliwe - szczególnie dla alergików. Sprawdź, jak kupić mieszkanie bezpieczne dla zdrowia.

Autor: Skanska Residential Development Poland Dom bezpieczny dla Twojej rodziny

Zdrowy dom powinien być wykończony materiałami, które nie szkodzą

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że związki występujące w chemii budowlanej, czyli m.in. w klejach, lakierach czy farbach mogą oddziaływać niekorzystnie organizm człowieka. Tego typu substancje są obecne nie tylko w materiałach wykorzystywanych w trakcie remontów, prac dekoracyjnych i wykończeniowych, ale także w materiałach budowlanych, takich jak okna i drzwi, a także w wyposażeniu np. panelach podłogowych. Jak się okazuje, spektrum zagrożeń nie ogranicza się wyłącznie do owianego złą sławą azbestu.

Mimo iż chorobotwórcze chemikalia w dostępnych na rynku produktach występują w na tyle małym stężeniu, że zostają dopuszczone do sprzedaży, nie oznacza to, że nie będą miały wpływu na zdrowie mieszkańców. Chroniczne zapalenia gardła, nawracające wysypki, złe samopoczucie, reakcje alergiczne – te dolegliwości mogą mieć źródło w domowych czterech ścianach.

Na szczęście istnieje możliwość stworzenia mieszkania, w którym ilość szkodliwych substancji jest ograniczona do minimum – przy wykorzystaniu bezpiecznych dla zdrowia farb, klejów, mas czy fug. Wymaga to od dewelopera specjalistycznej wiedzy i dodatkowego wysiłku, może jednak mieć ogromne znaczenie dla zdrowia całej twojej rodziny.

Sprawdź, czy deweloper używa ekologicznych materiałów budowlanych

Jeśli ktoś z twojej rodziny ma problemy z alergią lub astmą, a planujesz kupno mieszkania, dowiedz się u dewelopera o to, jakich materiałów użyto do budowy i wykończenia wybranej przez ciebie inwestycji.

Dostępne są bowiem na rynku nieruchomości oferty realizujące program wykończenia mieszkań, w ramach którego wykorzystywane są farby posiadające europejski certyfikat Ecolabel oraz rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

W inwestycjach, w których zwraca się uwagę na ekologiczne materiały, również fugi, masy, kleje i substancje uszczelniające powinny być dobrane w taki sposób, aby były jak najbardziej neutralne dla zdrowia. Najlepiej gdy potwierdza to certyfikat GEV EMICODE na najwyższym poziomie, nadawany przez międzynarodową organizację badającą jakość produktów UL ECO-INSTITUT. Tego typu informacje mogą zapewnić, że twój dom będzie nie tylko komfortowy, ale też bezpieczny.

Autor: Skanska Residential Development Poland

Homes by Skanska

WARTO WIEDZIEĆ

Samodzielne wykończenie mieszkania

Wykańczając samemu mieszkanie zwróć uwagę na skład materiałów i półproduktów, które masz zamiar wykorzstać. Na rynku jest już dostępna tzw. ekologiczna chemia budowlana, która jest bezpieczna dla zdrowia. Powinni ją wybierać zwłaszcza alergicy, których uczulać mogą m. in. chlor, amoniak, benzen, węglowodory oraz różne substancje chemiczne wydzielające szkodliwe pyły i opary.

Pamiętaj, że nawet jeśli w tej chwili nie macie problemów np. z alergią nie oznacza, że nie pojawią się one za kilka lat. W dobie zanieczyszczonego powietrza i żywności zdrowy dom jest nie do przecenienia.

Przeczytaj dodatkowo:
Tapety na ścianę: papierowe, winylowe, zmywalne...

Tapety na ścianę są znowu modne! Nic w tym zresztą dziwnego - tapety mają przecież mnóstwo zalet....

Koło barw, czyli jak łączyć ciepłe i zimne kolory...

Koło barw pomaga zrozumieć zasady łączenia kolorów i pozwola uniknąć błędów. Kolory zimne i...

Pomysły na dekoracje ścian, które odmienią...

Dekoracje ścian można wykonać na wiele sposobów – wyróżniając je unikatowym kolorem,...

Okładziny ścienne – pomysły i inspiracje na...

Odmień swój dom – wybierz okładzinę ścienną zamiast klasycznej farby. W zależności od wielkości...

Tynki wapienne i cementowo-wapienne jako element...

W ostatnich latach rośnie nasza świadomość odnośnie stosowania zdrowych i naturalnych produktów. Ten...

Płytki ścienne cegłopodobne w nowoczesnych...

Płytki cegłopodobne są ciekawą alternatywną dla tradycyjnej cegły. Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem płytek...