Jak wykończyć ściany we wnętrzu? Dekoracyjne techniki zdobienia ścian

2010-11-02 13:20

Sposobów na efektowne wykończenie ścian we wnętrzu jest dużo. Jest wiele materiałów wykończeniowych, które ułatwią ci uzyskanie wymyślnych wzorów i faktur: tynki strukturalne, masy dekoracyjne, farby do efektów specjalnych itp. Z dekorowaniem ścian nie można jednak przesadzić. Duże płaszczyzny pomalowane farbą w zdecydowanym odcieniu, z wymyślnym wzorem mogą przytłaczać.

Jak wykończyć ściany we wnętrzu? Dekoracyjne techniki zdobienia ścian
Autor: Piotr Mastalerz

Techniki dekoracyjne są w miarę proste, można więc z powodzeniem eksperymentować samemu. Trzeba tylko mieć dobry pomysł, trochę wolnego czasu i nieco cierpliwości – zdobienie ścian jest bowiem dość pracochłonne.

Pamiętaj

Ozdabiając ściany, należy zachować umiar. Duże płaszczyzny pokryte farbą w zdecydowanym odcieniu i z wymyślnym wzorem mogą przytłaczać. Dlatego najlepiej ograniczyć się do ozdobienia tylko jednej ściany w pomieszczeniu.

Techniki dekoracyjne

  • Fakturowanie ściany

Fakturę nadaje się ścianie, nakładając na nią tynk szpachlowy, a następnie odciskając w nim różne wzory. Można użyć w tym celu pędzla, specjalnego wałka, packi, szablonów lub stempli. W jeszcze mokry tynk można też wciskać rozmaite przedmioty, np. muszle, kawałki szkła, ceramiki. Na zakończenie ścianę maluje się farbą.

Zobacz także:

  • Przecieranie ściany

Stosując tę metodę, uzyskujemy wielobarwną ścianę. Najpierw malujemy ją farbą w jednym kolorze, a kiedy wyschnie – w innym. Drugi kolor kładziemy partiami, przecierając powierzchnię wilgotną gąbką. Gdy farba podeschnie, ponownie przecieramy ścianę. Dzięki temu tło będzie prześwitywać spod wierzchniej warstwy.

  • Natryskiwanie

Przy tej technice wykorzystuje się specjalne farby, tynki i tapety natryskowe. Jest ona nieco trudniejsza i wymaga użycia specjalistycznego sprzętu (pistoletu z kompresorem).

Farby natryskowe to wodorozcieńczalne powłoki na bazie żywic akrylowych. Pokryte nimi ściany można zmywać. Tynki natryskowe to mieszanki drobnych różnobarwnych ziaren pochodzenia mineralnego zatopionych w spoinie z syntetycznych żywic, głównie akrylu. Wymieszanie składników w różnych proporcjach umożliwia uzyskanie na powierzchni ciekawych efektów kolorystycznych. Wykończone w ten sposób ściany są odporne na wodę i ścieranie – można z nich zmywać nawet silne zabrudzenia.

Tapety natryskowe to z kolei mieszanki różnych materiałów: włókien, piasków, drobnych kamyczków, kawałków nici, granulatów z tworzywa sztucznego, rozwłóknionego drewna, a nawet opiłków metali. Zależnie od ilości tych składników można uzyskiwać różne efekty. Ściana pokryta taką tapetą może być chropowata, miękka lub błyszcząca. Tapety natryskowe kupuje się w postaci gotowej mieszanki do rozrobienia wodą. Ich zaletą jest wygłuszanie pomieszczenia.

Dekoracje ścienne z szablonu

Innym sposobem na dekorację ścian jest wzór uzyskany za pomocą szablonu oraz kolor. Można kupić gotowe masy do tworzenia reliefów, ale można też zrobić je ze zwykłego gipsu szpachlowego. Tak samo szablony – gotowe są dostępne w sklepach, ale nie zawsze znajdziemy taki, który nam odpowiada. Możemy go również przygotować samemu.

Jeśli nie mamy zdolności plastycznych, inspiracji do stworzenia szablonu możemy poszukać np. we wzornikach tapet. Produkujące je firmy oferują obecnie wiele rozmaitych, często bardzo fantazyjnych wzorów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.